fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A tej felvásárlási ára akár 80 forint is lehet literenként
2007. szeptember 25., 18:09
A tej felvásárlási ára, az export növekedése és a takarmányhiány, valamint az így kialakult keresleti piac miatt, az idei év végére akár a 80 forintot is elérheti literenként - tájékoztatta az MTI-t Bakos Erzsébet, a Tej Terméktanács szakmai koordinátora kedden Budapesten.

Magyarországon a statisztikai adatok szerint a tejárak júliusig egy év alatt több, mint 7 százalékkal emelkedtek. A Tej Terméktanács rendelkezésre álló első hét havi adataiból megállapítható, hogy az idei év első hét hónapjában a tej felvásárlási átlagára 65,96 forint volt literenként. Ez 7,25 százalékkal magasabb, mint az elmúlt év azonos időszakában.

Jelenleg a felvásárolt tejért a feldolgozók literenként a gazdálkodóknak 75 forint körüli árat fizetnek. Ez meghaladja az uniós belépés előtti irányárat, ami 72 forint körüli volt. A felvásárolt tej 99 százaléka extra minőségű, azaz megfelel az EU által előírt minőségi követelményeknek - mondta Bakos Erzsébet.

A szakértő úgy véli: Magyarországon a tej felvásárlási árak a világpiachoz hasonlóan emelkedésbe kezdtek. Az ár elsősorban a magas takarmány-, és az üzemanyagárak, valamint az ausztrál és új-zélandi kínálat csökkenése, továbbá az unióban tapasztalható csökkenő tehénállomány, és az európai közösség szabályozási reformja miatt nő. Bakos Erzsébet osztja azt a korábban megjelent magyar szakértői véleményt, hogy az emelkedő periódus várhatóan 2010 után korrekcióba fordul, de akkor is csak kis mértékű lesz a visszaesés. "A tejtermékek világpiacán az áremelkedés tartós folyamatnak tekinthető" fogalmazott a szakértő.

A terméktanács adatai szerint a kedvezőtlen piaci körülmények - azaz főként az áremelkedés, és a csökkenő fizetőképes kereslet, valamint a 22 százalékos tejimport növekedés - miatt a belföldi értékesítés az év első hét hónapjában tejegyenértékben számolva mintegy 10 százalékkal marad el az előző év azonos időszakáétól. Legnagyobb csökkenés az értékesítési palettán legnagyobb volument jelentő fogyasztói tejben és a sajt és túró kategóriában volt, ezeknél a termékeknél minden harmadik liter, illetve kiló belföldön értékesített áru a külpiacról származik. Mintegy 30 százalékos a csökkenés a rendkívül alacsony vajértékesítésben, ahol szintén nagy a külpiaci kínálat. Magyarországon az idei év első hét hónapjában tejegyenértékben számolva 535 ezer tonna tejterméket adtak el.

A magyar tejexport az elmúlt hét hónapban bázis szintű volt. Azaz az alapanyagként használt tejből a feldolgozók 110 millió tonnát vittek ki elsődlegesen olasz piacra. Emellett a késztermékeknél az úgynevezett orientális típusú sajtok exportja dominált. A késztermékek zömét azonban a harmadik piacokon értékesítik, kivételt csak a savanyított termékek köre jelent, amelynek célországa az Európai Unió. Az export 2006-ban 144,6 millió dollár volt, az idén január és július vége között pedig 101,2 millió dollárra rúgott.

A behozatal értéke a múlt évben 232,8 millió dollárt tett ki, míg az idei év első héthónapjában 147,5 millió dollár volt.

Bakos Erzsébet szerint a szabályozott piac működtetésének legnagyobb akadálya Magyarországon, hogy a közvetlenül a termelők által értékesített nyerstej mennyiségének nem megfelelő nyomon követése; továbbá az óriási volumenben külpiacról beáramló kommersz minőségű, olcsó árú tejtermék-mennyiség; emellett a kereskedelmi láncok piactorzító erőpozíciója, azaz a beszállítók kiszolgáltatottsága; és az ágazatban jelenlévő szürke és fekete gazdasági szegmens.

MTI - fidesz.hu