fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európai szintre került a Benes-dekrétumok ügye
2007. szeptember 26., 06:15
Éles vita alakult ki az Európai Parlamentben a magyar, a német és a szlovák képviselők közt a Benes-dekrétumokról. A magyar politikai erők Strasbourgban és Budapesten is közös állásponton vannak a jogfosztó rendelkezések ügyében. A Magyar Hírlap írása.

Az Európai Parlamentben is nagy vihart kavart a szlovák parlament múlt heti döntése, amellyel megerősítette a második világháborút követő, a csehszlovákiai magyar és német kisebbség jogfosztását lehetővé tevő Benes-dekrétumok sérthetetlenségét. "Vladimír Manka szlovák szocialista képviselő arra hivatkozott, hogy Orbán Viktor nemrégiben kétségbe vonta az uniós képviselők előtt a Benes-dekrétumok sérthetetlenségét, és mint mondta, ezért volt szükség a csütörtöki pozsonyi döntésre" - számolt be a napirend előtti vita nyitányáról Olajos Péter, az Európai Néppárt (EPP) MDF-es tagja. Utána a néppárti CSU frakcióvezetője, Markus Ferber kapott szót. Gyalázatosnak, elképesztőnek és nem európainak nevezte a szlovák törvényhozók lépését. Martin Schulz német szociáldemokrata EP-képviselő csatlakozott ugyan honfitársa véleményéhez, ám kijelentette, a testületnek nem az a feladata, hogy olajat öntsön a tűzre, hanem az, hogy segítse az államok együttműködését. Később Irena Belohorská is védelmébe vette országa döntését. A független képviselőnő úgy véli, a határozat szükséges volt, hiszen a - szerintük a határok módosítását is szorgalmazó - Magyar Gárda félelemmel tölti el a szlovákokat.

A vitában magyar részről Tabajdi Csaba szocialista, valamint Szent-Iványi István liberális képviselő kapott szót, és mindketten szégyenteljesnek nevezték a dekrétumokat megerősítő határozatot. Gál Kinga, az EPP fideszes tagja írásban nyújtotta be napirend előtti felszólalását. "Az Európai Unió hitelességét veszélyezteti, ha eltűri az alapelveit és értékeit kikezdő politikai lépéseket" - írta.

A parlamenti vita ideje alatt az EPP közzétette határozatát, amely szerint a Benes-dekrétumok a kollektív bűnösség alapján büntetik a magyar és a német kisebbséget az egykori Csehszlovákia területén. Javasolni fogják, hogy az EP vitassa meg az ügyet az októberi plenáris ülésen.

Nemcsak Strasbourgban, hanem Budapesten is folytatódott a szópárbaj. Juraj Migast, Szlovákia magyarországi nagykövetét a Külügyminisztériumba kérették, jelentette be Horváthné Fekszi Márta államtitkár. Amint a beszámolókból kiderül, a felek nem jutottak dűlőre.

"A Fidesz támogatni fogja a kormány azon lépéseit, amelyekkel a nemzetközi fórumokon próbálja rendezni a dekrétumok ügyét" - biztosította támogatásukról a kabinetet Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke.

Jogos a magyar tiltakozás egy szlovák politológus szerint "Szlovákiának bocsánatot kellene kérnie a magyaroktól azok miatt, amiket 1945 és 1948 között elkövetett ellenük" - nyilatkozott Miroslav Kusy szlovák politológus a Hospodarské Noviny című cseh napilapnak. Érthetőnek tartja, hogy a magyarok rossz néven veszik a dekrétumokat megerősítő határozatot. "A szlovákok, magyarok, csehek és németek kapcsolatában sok dolgot fokozatosan kellene helyre hozni. A cseh oldal, Havel ismert bocsánatkérésével a németektől, példát is mutatott. Mi a magyarok irányában soha semmi ilyet nem tettünk" - mondta a politológus.

Magyar Hírlap


fidesz.hu