fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kökény: Csak nyolc maradhat
2007. szeptember 26., 06:23
Az állam létrehoz minden megyében egy pénztárat állami többséggel, és a kisebbségi részvénycsomagra pályázatot ír ki - nyilatkozta az MNO-nak Kökény Mihály, hozzátéve: szerinte 2009 -re csak 8 vagy 10 pénztár lesz. A nyereségérdekelt biztosítókról szóló megállapodást Orbán Viktor az egészségügy "zuschlagosításaként" értékelte. A kormányfő szerint jó döntés született. MNO összefoglaló.

Hosszas egyeztetés után hétfő este sikerült megállapodniuk a koalíciós pártoknak a biztosítói modellváltásról. Ennek értelmében az állam létrehoz 18 megyei pénztárat, s külön négyet a főváros és Pest megye területének felosztására. Összesen 22 pénztárat alapít az állam, amelyek kisebbségi tulajdonrésze a magánbefektetőké lesz. Megyénként alakul majd 1-1 pénztár, ez alól a főváros és Pest megye jelent kivételt, ahol összesen 4 nyereségérdekelt cég gyűjthet biztosítottakat.

-Abban állapodtunk meg, hogy az állam létrehoz minden megyében egy pénztárat állami többséggel, és a kisebbségi részvénycsomagra pályázatot ír ki. Mikor a törvény hatályba lép, akkor összesen 22 engedélyt adnak ki. 2008 egy átmeneti év, amely arra szolgál, hogy pénztárak megalakuljanak és beinduljon a tagtoborzás. Közben minden ugyanúgy marad, az eddigi OEP finanszírozás megy tovább. Mire ez a folyamat befejeződik, addigra a pénztárak érdekeltek lesznek az egyesülésre. Mindez azt feltételezi, hogy 2009 -re csak 8 vagy 10 pénztár lesz- nyilatkozta az MNO-nak Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke.

Kökény szólt arról is, hogy a Budapestet és Pest megyét magába foglaló terület felosztásáról még nem döntöttek, de az valószínű, hogy nem egymástól távol eső kerületek tartoznak majd egy biztosító alá.

Nyolc biztosítónál nem lesz több

Horn Gábor, a koalíciós koordinációért felelős államtitkár kedden az egyezségről úgy nyilatkozott, hogy ez a rendszer fenntartja a nemzeti kockázatközösséget, továbbra is a jövedelemhez igazodó járulékfizetést tesz kötelezővé, de lehetővé teszi a valóságos választást, közben pedig területi biztonságot jelent azoknak akik, nem akarnak biztosítót választani.

Az államtitkár hangsúlyozta: függetlenül attól, hogy 22 terület jön létre, nem lesz 22 biztosító az országban. Mint mondta, arra számítanak, hogy 8 biztosítónál nem lesz több, ezért nem is tervezik módosítani a koalíciós megállapodást, amelyben 5-8 biztosító létrehozását rögzítették.

2-3 százalékos profitkorlát

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter közölte: a biztosítók területi egységekre pályázhatnak, licitálhatnak, amennyiben megfelelnek a szakmai és a pénzügyi feltételeknek. Egy-egy működő pénztár minimum létszáma 500 ezer biztosított lesz, ezt elérheti úgy, hogy a pályázáskor több megyére licitál, de a toborzással is teljesítheti ezt a feltételt. A felső létszámkorlát mintegy másfél-kétmillió fő lesz, éppen azért, hogy ne jöjjenek létre monopóliumok. Efelett a biztosítók már nem fogadhatnak be több biztosítottat. Hozzátette: egy biztosító kezében legfeljebb két, egymás melletti megye lehet.
Horváth Ágnes a várható bevételekre vonatkozó kérdésre közölte: pontos számítást még nem végeztek, de arra számítanak, hogy 50-100 milliárd forint lehet összességében. A biztosítók számára 2-3 százalékos profitkorlátot is bevezetnek - mondta.

Gyurcsány: Jó döntés született

Jó szakmai és szakmapolitikai döntésnek nevezte a koalíciós pártok közötti egészségbiztosítási megállapodást a kormányfő. Gyurcsány Ferenc kiemelte: a pénztárak legfontosabb szerepe, hogy az egészségügyi szolgáltatókat arra ösztönözze, hogy az állampolgároknak jobb szolgáltatást nyújtsanak, és lehetőleg a legolcsóbban, majd az így megszerzett jövedelmet visszafordítsák az egészségügyi szolgáltatás megújításába.

Az egészségügy "zuschlagosítása"

Az egészségügy "zuschlagosítása"-ként értékelte Orbán Viktor az egészségügyi biztosítókról született koalíciós megállapodást a Fidesz választókerületi elnökeinek tartott értekezleten.

A hétfőn este megkötött koalíciós paktum tovább mélyíti a szociális válságot, az emberek soha nem látott nehézségekkel néznek szembe - vélekedett a volt kormányfő. Orbán Viktor szerint az egészségbiztosítás privatizációjával tovább nőnek a járulékok, újabb kórházakat fognak bezárni, és még hosszabbak lesznek a várólisták, amelyeken majd csak pénzért lehet előrejutni.

A létrehozott pénztárak 49 százalékát vehetnék majd meg a magánbefektetők, elsősorban biztosítótársaságok. Azt még nem tudni, hogy egy-egy terület mennyit ér majd, így a vételár sem körvonalazódott. A megállapodás szerint egy-egy biztosítóhoz legalább félmillió, de legfeljebb másfél-kétmillió ember tartozhat. Ez azt jelenti, hogy legalább 5, de legfeljebb 20 biztosító működhet majd. Az első félévben bárki eldöntheti majd, hogy azzal a pénztárral szerződik-e, amelyik a lakóhelye szerinti területi egységért felelős, vagy más társaságot választ. Biztosítót váltani évente egyszer lehet majd. A törvény január 1-én lép életbe, a biztosítók számára a pályázatokat februárban írják ki, két hónapos határidővel, (ebben az időszakban lehet majd licitálni az egyes területekre) a tagtoborzás pedig ezt követően indulhat. Erre várhatóan 3-6 hónap áll majd rendelkezésre.

MTI, MNO, hirtv.hu


fidesz.hu