Megállapodtak a több-biztosítós modellről. Úgy lesz verseny, hogy megmarad a nemzeti kockázatközösség, és a területi elv is érvényesül: újra felfedezték az elavultnak tartott és meghaladandónak minősített megyéket. A többségi állami tulajdonban lévő biztosítók úgy versengenek majd a biztosítottakért, hogy azok, akik nem akarnak választani, a területileg illetékes biztosítóhoz kerülnek. Bonyolultnak hangzik? Az is.
Most jön a neheze. Mert egyelőre csak politikai megállapodás született. Ez még korántsem a változás maga.
Az első nagy kérdés: a kormánykoalíció ezennel mindent eldöntöttnek tekint-e? Vagy netán kész más szereplőket is bevonni a leendő törvény kimunkálásába, a rendszer kitalálásába? Lesz-e társadalmi vita, vagy a kormányzat ezt a változást is "izomból" akarja életbe léptetni? Mi az utóbbira tippelünk - ha tárgyalnak is a terveikről, az valószínűleg csupán udvariassági gesztus lesz.
A kormányt ugyanis szorítja az idő: a törvényt mindenáron át akarják passzírozni az Országgyűlés rendszerén, hogy január elsejétől életbe léptessék. Csak utána írhatják ki a pályázatokat, és csak azután kezdődhet el a biztosítók tagtoborzó kampánya.
További lényeges kérdésekre sincsenek válaszok. Egyebek között arra sem, hogy vajon mitől lesz jobb nekünk. Ha a járulékfizetők annyit fizetnek, mint eddig, és ugyanoda járnak orvoshoz, mint eddig, akkor mi lesz a különbség? Hogyan lehet kigazdálkodni a jobb ellátást, ha a jelenlegi rendszerre azt mondjuk, hogy nem jól működik? Miért éri majd meg a biztosítóknak, hogy az állam mellett profitplafonnal sújtott kisebbségi tulajdonosként belépjenek a piacra? Vagy az alapellátás csak a szükséges nyűg lesz a biztosítóknak, és a nagy üzletet a kiegészítő szolgáltatások adják majd?
Ezekre a kérdésekre továbbra sincs válasz. Könnyen lehet, hogy a biztosítók még így is üzletet látnak az egészségügyben. Nagy pénz van ott, ahol ennyire tülekednek a felügyeletért.
Kísérlet zajlik, erőltetett menetben. Emberkísérlet, amelynek mi vagyunk az alanyai. Változatlanul nem értjük, hova ez a lázas sietség, ennyi kérdőjel mellett. Miért nincs beleszólásunk már megint, még mindig abba, ami ezúttal a szó szoros értelmében a húsunkba vág? Ki hatalmazta fel az "egészségpolitikusokat" arra, hogy előkészítetlenül átszabják, ami a kezük ügyébe kerül? Mindaz, ami szélsőségessé tette az egészségügy eddigi átalakítását, nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézve.
Magyar Hírlap
fidesz.hu