A fák konzerválását követően a leleteket és az azokhoz kapcsolódó világot egy újonnan létrehozandó épületben, a Pannon-tenger múzeumban kívánják bemutatni - közölte a múzeum kedden az MTI-vel.
A maradványok konzerválása cukros oldattal történik, elhelyezésük és az eljárás várható összköltsége mintegy 56 millió forint. A múzeum költségvetése azonban nem teszi lehetővé, hogy e munkát saját forrásaiból elvégezze, ezért a bükkábrányi négy mocsárciprus megmentésére támogatókat keresnek.
A múzeum az adományokat a konzerválási eljáráshoz szükséges védőépület elkészítésére, a négy acéltartály, a konzerválásához szükséges negyven tonna cukor, a tároló konténer és vegyszerek beszerzésére fordítja majd.
A matuzsálemek hatalmas mérete, illetve a közeledő hideg miatt a Pannon-tenger múzeum kialakításáig ideiglenes védőépületet kell létrehozni a tároláshoz és a konzerválási munkák elvégzéséhez. Ennek elkészítéséhez a közlemény szerint mintegy tíz raklapnyi téglára, hetven köbméternyi betonra, valamint háromszáz méternyi vasanyagra lenne szükség.
A múzeum vezetése hozzáfűzte, hogy az anyagi támogatás mellett szívesen várnak egyéb felajánlásokat, akár egy kilónyi cukrot is szívesen vesznek, illetve jól jönne az építőanyag is.
A Mátrai Erőmű Borsod megyei bükkábrányi lignitbányájában nyáron került elő egy 16 fából álló, 7,2-7,6 millió éves mocsárciprus-erdő. A megtalált leletek a világon egyedülállóak, mert nem szenesedtek el és nem kovásodtak.
A bükkábrányi fák négy legépebb példányát a bánya és önkéntes támogatók segítségével a miskolci Herman Ottó Múzeum augusztusban szállította az intézmény területére.
MTI - fidesz.hu