Tejhiány van. Nemcsak hazánkban, hanem szinte egész Európában is. Besenyei Ferenc, a Tej Terméktanács elnöke a Tolnai Népújságnak elmondta, a hiány relatív, ugyanis a Magyarországon megtermelt tej elég lenne a hazai fogyasztók szükségleteinek kielégítésére, ám a nyerstejet a termelők nagy része külföldi, főleg olasz és osztrák feldolgozóknak adja el.
A külföldiek a hazai felvásárlók 76-80 forintos literenkénti árával szemben 100-110 forintot ajánlanak a termelőknek. A nyers tej, s ezzel együtt a tejtermékek áremelkedésének másik oka az aszályos nyár, ami miatt a takarmányok ára emelkedett. Az augusztusi 7 százalékos emelkedést valószínűleg újabb követi a közeljövőben.
Besenyei szerint a magyar feldolgozóknak az a véleménye, hogy megfizetik a takarmányárak emelkedése miatt keletkezett többletköltséget, azonban extra profitot nem fognak fizetni a termelőknek. A piac úgyis beszabályozza az árakat, hiszen a késztermékek árának emelkedése miatt fogyasztáscsökkenés várható. Mint mondta, a kereskedők próbálják alacsonyan tartani az árakat, viszont az árréséből a legtöbb nem hajlandó engedni. Többen ezért nem is rendelnek tejterméket, ezért tapasztalható, hogy egyes boltok polcain nincs tej, vaj, sajt.
Pénzes Károly szakályi tejtermelő a lap kérdésére elmondta, több, mint negyven tehene naponta mintegy 800-850 liter tejet ad, amiből körülbelül 600 litert vásárol fel a Tolnatej Zrt. Eddig 66 forintot kapott a tejért literenként. Tagja a Megyei Tej Szövetkezetnek, amelynek küldöttsége a napokban tárgyalt a felvásárló cég vezetőjével. Ám az ügyvezető mindössze 5 forint emelést ígért erre a hónapra. Mi ezzel nem értettünk egyet, szeptemberre 75 forintot, októbertől pedig 85 forintot kértünk literenként, de a tárgyalások még folynak. Már jelentkeztek olasz felvásárlók a tejért, ha a Tolle nem adja meg, amit kérünk, valószínű, hogy az olaszok kapják meg a tejet. Gyalázatosnak tartom, hogy a feldolgozók tőlünk 66 forintért veszik meg a tejet, a boltokban meg 200 forintért adják - mondta a termelő.
Egyed László, a szintén tejfeldolgozással foglalkozó Fino Food Kft. ügyvezetője elmondta, a tejhiány kialakulásának több oka is van. Az egyik, hogy egész Európában kevés a takarmány, ezért az ára emelkedett, sokaknak pedig le kellett vágniuk az állatokat. Emellett a fogyasztók körében egyre népszerűbbé vált a tej, amit tetézett, hogy Kína is belépett a piacra, rengeteg tejport vásároltak fel Európából, hazánkból is. A tejtermelést pedig egyre kevesebben vállalják, mert a korszerűsítések nagy tőkét igényelnek. Mint mondta, körülbelül tíz százalékos áremelésre számít a jövőben, kérdés, hogy a fogyasztói piac hogyan tolerálja ezt.
Drágul a nyerstej és a késztermék
A tejfronton zajló események nem előzmény nélküliek - húzta alá Koller Attila, a szekszárdi Tolnatej ZRt. vezérigazgatója. A történet azonban most jutott el abba a szakaszba, melynek következményeit egy-két helyszínen már a vásárló is megérzi. A cég vezetője ugyanakkor megjegyezte: a hírekben szereplő néhány eset, azaz a bolti tejhiány semmiképpen sem tipikus.
Az átmeneti ellátási zavar minden bizonnyal a termékpálya szereplői között elakadó alkufolyamat következménye. Különböző világpiaci folyamatok miatt Európában is eltűntek a korábban felhalmozott készletek - folytatta a vezérigazgató. Az aszály miatt az addig meghatározó termelőnek számító Ausztrália és Új-Zéland az előző időszakhoz képest mintegy húsz százalékkal kevesebb terméket vitt a piacra. Mindez párosult a megugró ázsiai kereslettel. A hazai piacot tekintve köztudott, hogy drágult a takarmány. Hozzátette, a drágulás a nyerstej, ebből következően a tej alapú késztermékek árában is megmutatkozik.
tolnainepujsag.hu - fidesz.hu