Annak ellenére, hogy Angela Merkel német kancellár Tibetben találkozott a dalai lámával, és ezzel különösen magára haragította Kínát, a kínai-német gazdasági kapcsolatok tovább fejlődnek.
A kelet-németországi Mecklenburg-Előpomeránia tartományban ugyanis felavatták az ország első, kínai tulajdonban lévő repülőterét.
Orosz légibázisból kínai teherkikötő
A Euronews híradása szerint a volt szovjet katonai bázist Jonathan Pang kínai üzletember vette meg, 30 millió euróért.
A befektető további 70 milliót akar áldozni a komplexumra, hogy azt áruszállító központtá alakítsa át. Az is elhangzott, hogy a területen kínai tulajdonú üzemek épülhetnek.
Üzlet a politikai vita ellenére
Az ünnepélyen sem sikerült azonban elhallgatni, hogy a két ország között elhidegült a viszony.
Merkel tibeti látogatása előtt Peking lemondta a kínai és német igazságügyi illetékesek bajoroszági talákozóját, ahol szabadalmi és jogi kérdésekről tárgyaltak volna.
A tartományi gazdasági miniszter a repülőtér avatásán ugyanakkor azt mondta, hogy a politikai feszültség ellenére folytatni kell a gazdasági együttműködést.
Napi harminc gép hozhatja a kínai árut és nyersanyagot
Az egykori parchimi légibázison landolnak majd a tervek szerint a kínai Henan tartománybeli Csencsuból érkező teherszállító gépek - egyelőre csak heti három szállítmányról van szó, de a tulajdonos azt szeretné, ha később naponta harminc gépet tudna fogadni a repülőtér.
A komplexum fejlesztése jó hír lehet a munkanélküliség által különösen sújtott Kelet-Németországban, mivel az építkezés ezer helyi lakosnak adhat munkát.
inforadio.hu - fidesz.hu