A múzeum igazgatója az elmondta: Barbizon egy jelentéktelen francia kisváros lenne, ha neve nem került volna be a francia festészetbe. A 19. században több festő is ide vonult ki, és az akadémizmustól elszakadva, kötetlenebb formák között festett tájképeket.
Barbizon kötetlenséget, a természetre való szabad rácsodálkozást jelenti, a merev formáktól való elszakadást, közvetlenebb kapcsolatot a természettel - tette hozzá Kálnoki Gyöngyössy Márton.
Barbizon jelentős hatással bírt a korabeli francia és európai festészetre is, hiszen külföldi festők is érkeztek a művésztelepre, például Paál László - hangsúlyozta az igazgató.
A kiállításon láthatók tematikus jellegű válogatások, ilyen szervező téma például az erdő.
Az egyik teremben találhatók a francia festők, Rousseau, Courbet, Corot képei, két nagy teremben pedig azok a magyarok, például Mednyánszky László és Munkácsy Mihály, akik maguk is alkottak Barbizonban, illetve kötődnek az ottani festőiskolához.
A kiállítást elsősorban a francia festők teszik exkluzívvá, továbbá be kívántuk mutatni Barbizon magyarországi hatását, továbbélését - jelentette ki a múzeumigazgató.
A tárlatra összesen ötvennyolc kép érkezett, ebből tizenhárom Franciaországból.
inforadio.hu - fidesz.hu