Az Európai Parlament sürgősségi eljárásban szavazott a kötelező területpihentetési rendszer felfüggesztéséről 2008-ban és 2009-ben. A kötelező területpihentetési rendszer jelenleg csak a régi tagállamokban működik. A gazdák ez alapján termőterületük 10%-át élelmezési célú növényt nem termelhetnek, de energetikai célú növényt (pl. repcét biodízel-gyártásra) igen. Az új tagállamokban a területpihentetési rendszer akkor válik kötelezővé, amikor a gazdák jogosulttá válnak a közvetlen kifizetések 100%-ára.
Az Európai Bizottság a lépést azzal indokolta, hogy a gyenge 2006-os termés és a világszerte történelmi mélyponton lévő készletek a gabonaárak jelentős mértékű emelkedéséhez vezettek. A rendkívüli intézkedéstől Brüsszel azt várja, hogy jövőre legalább 10 millió tonnával több gabona fog teremni az EU-ban. A javaslat leszögezi: a kedvező árak és az alacsony készletek miatt a jelentős termelésnövekedés ellenére sem fognak nőni az intervenciós készletek a következő három évben.
Glattfelder Béla, néppárti képviselő emlékeztetett arra, hogy mindössze négy hónappal ezelőtt az Európai Bizottság ennek pont az ellenkezőjét állította a kukoricaintervenció vitájában. A kukoricaintervenció eltörlésére a Bizottság szerint akkor éppen az alacsony árak, valamint a növekvő és eladhatatlan intervenciós készletek miatt volt szükség.
"Az ügyben az a legfelháborítóbb, hogy azok az adatok és piaci előrejelzések, amelyekkel a Bizottság a mostani döntését indokolja, már négy hónappal ezelőtt is a rendelkezésére álltak. Ezeket a brüsszeli tisztségviselőknek és Mariann Fischer Boel agrárbiztosnak ismerniük kellett, ha máshonnan nem, akkor az általam készített és az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottsága által jóváhagyott jelentésből. A jelentésben amerikai és OECD jelentésekre hivatkoztam" - nyilatkozta a képviselő. "Ezekről az adatokról azonban egyszerűen nem vették tudomásul, és még akkor is ragaszkodtak a kukoricaintervenció megszüntetéséhez gyártott előrejelzéseikhez, amikor már mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy azok nem igazak."
A sors iróniája, hogy az elmúlt években elraktározott magyar intervenciós kukorica nélkül ma sokkal súlyosabb lenne a helyzet az EU-ban. A korábbi években viszonylag alacsony áron felvásárolt kukoricát az EU az utóbbi időszakban fokozatosan értékesítette, enyhítve ezzel a takarmányhiányt, és mérsékelve a gabonaárakat. Az EU ráadásul a világpiacon sem tudta volna beszerezni a hiányzó mennyiséget. Ausztráliában és Kanadában aszály van, az Egyesült Államokban nő a belső felhasználás a bioetanolgyártás miatt, Oroszország és Ukrajna pedig exportmoratóriumot vezetett be.
A képviselő szerint a területpihentetési rendszer felfüggesztésére tett mostani kétségbeesett lépés egyértelműen mutatja, hogy súlyos hiba volt az EU részéről a kukoricaintervenció megszüntetése.
Glattfelder Béla az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságában figyelmeztetett arra, hogy felül kell vizsgálni a bioüzemanyagok bekeverési arányának növelését célzó előírásokat. Ezek a rendelkezések az árak további növekedéséhez vezethetnek, ezért kötelező alkalmazásuk súlyos aggályokat vet fel a jelenlegihez hasonló piaci helyzetben.
EP-frakció sajtóosztálya
fidesz.hu