Mint ismeretes, a legfőbb ügyész társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás gyanújával fordult a parlamenthez a képviselőnő mentelmi jogának felfüggesztése miatt, ám az országgyűlés szocialista többsége nem szavazta meg azt. Juhászné Lévai Katalin elmondása szerint, a mentelmi bizottság ülésén ő maga kérte mentelmi jogának felfüggesztését, melyet meg is szavaztak. A képviselőnő a hétfői plenáris ülésen felszólat, de mást mondott: tudomásul veszi a parlament döntését.
Pósán László szerint ez azt jelentette - a kádári időket idézve -, hogy "kedves elvtársak, inkább tartózkodjatok mentelmi jogom felfüggesztésétől!" Nem azt kérte, hogy adják meg a tisztázás lehetőségét a gyanú alól - szögezte le Pósán, hozzátéve, úgy véli, nem érdeke az MSZP-nek, hogy kiderüljön az igazság.
Gyurcsány Ferenc pedig éppen hétfőn hangoztatta a Zuschlag-ügy kapcsán, hogy derüljön ki az igazság! "Addig érdek, amíg nem szocialista a bűnelkövető, mert úgy tűnik, ők a törvények fölött állnak" - egészítette ki. Emlékeztetett arra, hogy 2004-ben, amikor az EP-választások után Pálfi István helyére Tasó László került a parlamentbe, az újdonsült képviselőt hűtlen kezeléssel vádolták meg, s ő maga kérte mentelmi jogának felfüggesztését. Az ügyben egyébként jogerős felmentés született.
Halász János úgy fogalmazott, szeretné azt hinni, jogállam van Magyarországon, de a szavazási végeredmény ennek ellentmond. A szocialisták a magyar parlamentarizmusnak ártottak nagyot azzal, hogy nem függesztették fel Juhászné mentelmi jogát. Kérdéseket tett fel, melyekre a hajdú-bihari MSZP-s képviselőktől vár választ: nem bíztak Juhászné ártatlanságában, ezért nem szavazták meg a mentelmi jog felfüggesztését? Beszélt-e Juhászné hajdú-bihari képviselőtársaival arról, hogyan szavazzanak? Egyáltalán, miről volt szó azokon a beszélgetéseken?
A fentiekhez Pósán László hozzátette még: nem azt vallják, hogy Juhászné Lévai Katalin bűnös, hanem arra szavaztak, hogy derüljön ki az igazság a képviselőnő zűrös ügyei körül.
Nyírő Gizella
fidesz.hu