fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kisebb cégek rosszabbul járhatnak
2007. szeptember 27., 06:54
"Konkrét számítások elvégzése nélkül nehéz megmondani, hogy a kis adók összevonásával bevezetett - 0,9-1,22 százalékig terjedő - adóteher mely vállalkozásoknak kedvez. A Magyar Hírlap írása.

Mivel ennek az adónemnek az alapja az árbevétel lenne, feltehetőleg azok a vállalkozások járnának rosszul, amelyeknél kevés a foglalkoztatott, vagyis a kisebb cégek" - mondta Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke. Korábban arról volt szó, hogy az öt kis adó összevonása után öt és fél százalékos adóteher lépne életbe. A vállalkozók ezt határozottan ellenezték, ugyanis jelentősen rontotta volna a kis és közepes vállalatok versenyképességét. Az adóváltozásról egyelőre még nehéz lenne megmondani, hogy a szakképzési és az innovációs alapba - amelyet a vállalkozások pályázat formájában visszaigényelhetnek - több vagy kevesebb forrást juttatna. Vagyis nem lehet tudni még, hogy a cégen belüli képzésekre és fejlesztésekre fordítható összeg szűkül vagy sem.

"A pénzügyminiszter elzárkózott az ötvenmillió forint alatti forgalmat bonyolító vállalatok társasági adójának mérséklésétől, a bankok és pénzintézetek céltartalékainak megadóztatásának elhagyásától és felső plafon bevezetésétől a nyugdíjjárulék esetében is" - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkáltatói oldalának szóvivője. A bankok céltartalékainak megadóztatása az egész vállalati szektort kedvezőtlenül érinti, ugyanis megdrágítja a hitelhez jutást. A vállalatok hiányolják, hogy a megszorítások keretében átmenetileg bevezetett különadó eltörlésének időpontját nem határozta meg a kormány. A cégek attól tartanak, hogy ez a pluszteher hosszú távra beépül az adórendszerbe. Rolek Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövőre érvénybe lépő új áfatörvény tervezete is "több sebből vérzik". Ha az elképzelésen nem változtatnak, ellehetetlenülhet a pénzügyi lízingtevékenység folytatása.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke olyan adóváltoztatásokat tartana szükségesnek, amelyek az élőmunka terhét csökkentenék munkáltatói, munkaadói vagy társadalombiztosítási vonalon. Erre a jövő évben nem lesz lehetőség, Parragh azonban abban reménykedik, hogy 2009-ben lehetőségük nyílik majd a vállalkozóknak a foglalkoztatás terheinek csökkentésére.

Magyar Hírlap


fidesz.hu