Több kérdést nem tisztáztak az egészségbiztosítási reformról kötött koalíciós megállapodásban a működés és a verseny színtereit és korlátait tekintve - mondta az InfoRádiónak a GKI Egészségügyi Kutatóintézet igazgatója.
Skultéty László kiemelte: a magánbefektetőknek tudniuk kellene, hogy milyen menedzsmenti jogokat kaphatnak, ugyanis a befektetők akkor tudnak az ellátás költségein komoly mértékben megtakarítani, ha ők dönthetik el, kivel kötnek szerződést és milyen volumenre.
A választások előtti egy évben komoly helyi ellenállással találhatja magát szemben egy befektető a struktúraátalakítás kapcsán - közölte Skultéty László.
Felmerült, hogy bevezetik a biztosítotti létszámkorlátot, ám ez a választás lehetőségének korlátozását jelentené - vélekedett az igazgató.
Skultéty László szerint nem biztos, hogy javulhat az ellátás, ugyanis sok bizonytalanság van ebben a modellben.
A GKI Egészségügyi Kutatóintézet igazgatója kiemelte: az első egy-két évben a szükséges strukturális átalakításokat, szabályozatlanságokat, kapacitásszűkítéseket kell végrehajtani, ám ez lehet, hogy olyan újabb felforduláshoz vezet, mint amilyen a kórházátalakítás volt.
Ezt követően javulhat az ellátás, addig csak hangulatjavító intézkedésekre lehet számítani - tette hozzá.
Skultéty László közölte: a rendszer sebezhető, és a politika keresztbetehet a magánbefektetőknek, ha akar.
Gál Ildikó, inforadio.hu
fidesz.hu