Az iszlám radikalizmus megakadályozása céljából, a franciaországi muzulmán vezetők kezdeményezésére létrejövő közös képzésben való részvételtől korábban a Sorbonne és más párizsi állami egyetemek a világiasság nevében elzárkóztak.
A Katolikus Egyetemen az imámnövendékek általános műveltséget adó, illetve vallásjogi előadásokon vesznek majd részt, a teológiai képzést a Nagy Mecset biztosítja.
A Katolikus Egyetem Párizs érsekének jóváhagyásával már másfél éve készítí elő a tantervet. A vallások, világiasság, interkulturalitás nevű képzés négyszáz órában világi oktatást jelent Franciaország leendő imámjainak. A harminc diák a Nagy Mecsetben elvégzett első év után január és június között e négyszáz órán vesz részt a Katolikus Egyetemen, ahol a francia politikai élet és intézményei, a köztársasági értékek és a modernitás történetéről tanulnak. A jogi órákon a vallásjog mellett emberi jogokról is hallhatnak, ezenkívül társadalomtudományi, filozófiai és a kulturák kölcsönhatását érintő kérdések is szóba kerülnek. A szakdolgozattal záruló részképzést követően a teológiai órák a Nagy Mecsetben folytatódnak.
Az európai országok közül Franciaországban él a legtöbb muzulmán: becslések szerint a lakosság csaknem tíz százaléka, több mint ötmillió ember. Miközben nagyrészük integrálódott a francia társadalomba, az 1300 franciaországi imám nyolcvan százaléka külföldi, sokan közül nem is beszélnek franciául, nem ismerik az ország történelmét és kultúráját.
MTI - fidesz.hu