Az egyetemi ismertető szerint "életünk során átlagosan 120 ezer kilométert teszünk meg gyalogosan, azaz háromszor megkerüljük a Földet. Tudjuk-e, hogy eközben milyen bonyolult mozgást végzünk? Testünk 650 izma közül kétszázat használunk e folyamat során". Mint az összegzés kiemeli, ennek fényében pusztán ábránd a tudományos-fantasztikus filmekben ábrázolt jövőkép, miszerint hamarosan tökéletes, emberszerűen járó robotokkal találkozhatunk az utcán.
A Kutatók Éjszakáján a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen viszont az érdeklődők megtudhatják, hogy "miből áll és mire képes egy mai emberszerű járó robot", s betekintést nyerhetnek egy valós idejű emberi mozgáskövető rendszerbe is. Az ismertető után számítógépes szimuláció segítségével bárki kipróbálhatja, hogy milyen nehéz feladatuk van ezeknek a gépeknek. Igazi színházi csemegének ígérkezik egy 1765-ös darab, a Bakhus előadása. A sátoraljaújhelyi gimnáziumból fennmaradt vígjátékot diákok és kutatótanárok mutatják be.
A Kutatók Éjszakájának rendezvényei közé tartozik a XVI-XVIII. századi dráma-kéziratokat és iskoladráma-programokat felvonultató kiállítás, s lesz orgonakoncert, valamint kvízjáték. Éjszaka a kutatók kocsmájában a Pázmány Hagyományőrző Egyesület néptáncbemutatóját követően a kutatókból verbuválódott kórus az iskolai élethez kötődő énekes műsort ad elő.
A Kutatók Éjszakájának célja, hogy az embereket közelebb vigye a tudományhoz, s növelje a tudományos karrier vonzerejét a fiatalok körében. Szeptember utolsó péntekén Európa-szerte 29 ország több mint 150 városában zajlanak hasonló, szórakoztató-ismereterjesztő események.
MTI - fidesz.hu