"A szeptemberben főiskolai és egyetemi tanulmányaikat megkezdő hallgatók az elsők, akiknek újra tandíjat kell fizetniük" - mondta a politikus sajtótájékoztatóján. A kormányzat a tandíj bevezetésével párhuzamosan 30 milliárd forintot von ki a közoktatásból, csökkentette a hallgatók utazási kedvezményét, megszüntette a lakhatási-, könyv- és jegyzettámogatást, s megvonta a kismamák költségtérítés alóli mentességét - közölte az alelnök. Csepreghy Nándor hangsúlyozta, a beszedendő tandíj nem fejlesztési célokat szolgál majd, csupán a felsőoktatástól elvont állami pénzeket pótolja.
A politikus úgy véli, a felsőoktatásba jelentkező diákok számának - a tavalyi 132 ezerről 108 ezerre történő - visszaesése nem magyarázható mással, mint az egyetemi és főiskolai tanulmányok a magyar családok többsége számára megfizethetetlen kiadásaival. "A Fidelitas garanciát vállal arra, hogy egy esetleges kormányváltást követően - a Fidesz 1998-2002 közötti intézkedéséhez hasonlóan - újra megszünteti a tandíjat" - mondta az alelnök.
Szél István, a szervezet Csongrád megyei elnöke hangsúlyozta: a tandíj bevezetése vagyoni alapú kontraszelekcióhoz vezet a magyar társadalomban, mivel csak azok szerezhetnek majd diplomát, akik meg tudják fizetni ennek árát. Az uniós országok felében nincsen tandíj, s ott is, ahol fizetnie kell a hallgatóknak, alacsonyabb a költségtérítés mértéke mint a hazai, annak ellenére, hogy a bérek lényegesen magasabbak - mondta a Fidelitas megyei elnöke.
MTI - fidesz.hu