fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Éles amerikai-orosz szóváltás az iráni szankciók ügyében
2007. szeptember 27., 17:11
Éles szóváltás történt Condoleezza Rice amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között New Yorkban az Iránnal szembeni esetleges új büntetőintézkedések ügyében.

A G8-csoport - a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország - külügyminisztereinek tanácskozásán az amerikai diplomácia irányítója Irán elleni újabb szankciókat szorgalmazott, amit Lavrov ingerülten utasított vissza a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és Irán közötti friss megállapodásra hivatkozva. (Irán augusztus végén beleegyezett: az év végéig magyarázatot ad a NAÜ-nek a vitatott atomprogramjával kapcsolatos tisztázatlan részletekről, hogy eloszlassa az Iránt titkos atomfegyver-programmal gyanúsító Nyugat aggodalmait.)

A Németország által összehívott szerdai tanácskozáson - a jelen levő amerikai és európai diplomaták közlése szerint - az orosz külügyminiszter a diplomáciai udvariasságot mellőző modorban közölte amerikai kollégájával: nem jött el az ideje semmilyen új szankcióknak, a NAÜ vizsgálatára kell támaszkodni. A Bush-adminisztráció újult lendülettel igyekszik meggyőzni a nemzetközi közösséget az Irán elleni újabb szankciók szükségességéről. Washington részben a Teheránnal szemben szintén kemény fellépést szorgalmazó Párizs támogatására támaszkodik, részben pedig azt a nemzetközi elégedetlenséget igyekszik kihasználni, amelyet az iráni elnök ENSZ-beli beszéde váltott ki.

Mahmúd Ahmadinezsád kedden kijelentette: országa atomprogramja mindig átlátható volt, és a NAÜ-val kötött új megállapodás után az iráni atomkérdés le van zárva. Washington válaszul azonnal közölte, hogy az iráni atomdosszié nincs lezárva csak azért, mert az iráni elnök azt állítja. Nicholas Burns külügyi államtitkár kifejtette: a nemzetközi közösség nem felejti el, hogy Irán az ENSZ Biztonsági Tanácsának akarata ellenére folytatja nukleáris programját.

Burns a szerdai G8-as egyeztetés után úgy fogalmazott, hogy az Iránról folytatott hosszas vita során kidomborodott a "nyilvánvaló taktikai egyet nem értés". Az államtitkár mindazonáltal reményét fejezte ki, hogy ez idővel leküzdhető. Közölte, hogy Amerika nem adja fel törekvését az újabb szankciók bevezetését illetően. Washington korábban üdvözölte a szóban forgó megállapodást Irán és a NAÜ között, de hangsúlyozta, hogy az csak a múltbeli nukleáris fejlesztések tisztázására irányul.

Elemzők megjegyzik: a nézeteltérések fényében aligha valószínű, hogy az Egyesült Államoknak még ezen a héten sikerülne a BT elé terjeszthető formába öntenie az új büntetőintézkedések tervezetét.

MTI - fidesz.hu