A lap keddi számában megjelent nyilatkozatában Bugár Béla visszautasította azt a felvetést, hogy a Magyar Koalíció Pártja nem lépett fel kellő eréllyel a kedvezménytörvény védelmében és nem tudta toleránsabb hangvételre rábírni szlovák partnereit. Egyelőre nincs mire rábírnunk partnereinket, hiszen a törvény módosítása még mindig nem készült el. Ha Magyarországon még sokat húzzák az időt, megtörténhet, hogy a szlovák kormány elfogad egy ellentörvényt, ami még jobban megnehezítheti a dolgunkat - jelentette ki.
Bugár Béla felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar fél folyton csak halasztgatott, nem igyekezett időben elkészíteni a módosításokat. "Márpedig addig mi sem léphetünk" - tette hozzá. Kovács Miklós szerint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség eddig eredménytelenül próbálta felhívni a magyar döntéshozók figyelmét arra, hogy az Ukrajnával szemben bevezetett vízumkényszer milyen nehézségeket okoz majd a kárpátaljai magyaroknak.
A magyar EU-csatlakozás káros hatásainak kompenzálása egyelőre még csak nem is körvonalazódik. A magyar külügyminisztériumban hivatalosan tájékoztattak arról, hogy 2003. november 1-jétől bevezetik a vízumkényszert Ukrajnával és Szerbia-Montenegróval szemben, és a kárpátaljai, illetve vajdasági magyarok tekintetében még csak nem is érlelődik a megoldás - jelentette ki. A KMKSZ elnöke szerint elfogadhatatlan az a magyar érvelés, hogy Magyarországnak már idén november elsejétől - próbaidőszerűen - valamennyi schengeni előírást teljesítenie kell. Kovács Miklós a jelenlegi magyar kormány szemére vetette, hogy "futtatja és a kárpátaljai magyarság képviselőjének tekinti azt a politikust, aki még csak nem is magyar, hanem ukrán párt színeiben indult a választásokon". Ez a gesztus szégyenfoltot ejt a magyar nemzetstratégián, vétek a határon túli magyarsággal szemben - fogalmazott.
MTI - fidesz.hu