fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az erdélyi magyar közösségben a múlt vitázik a jövővel
2003. április 5., 12:17
A romániai magyarság egyértelmű érdeke az, hogy Magyarország az Európai Unió tagja legyen - jelentette ki szombaton Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke.

Az RMDSZ két országos vezető testületének - a Szövetségi Képviselők Tanácsa és a Szövetségi Egyeztető Tanács - Marosvásárhelyen tartott együttes ülésén elmondott beszédében Markó Béla kedvező fejleménynek értékelte, hogy a jelek szerint Magyarországon egyöntetű támogatás alakul ki az ország EU-csatlakozása mellett.
- Ebben a helyzetben rendkívül nagy felelőtlenség, hogy a Magyarok Világszövetsége vezetőségének tagjai, köztük az MVSZ erdélyi képviselői a csatlakozás elutasítására szólítják fel a magyarokat - szögezte le. Úgy fogalmazott, jó lenne, ha az MVSZ vezetőségének erdélyi tagjai ilyen kérdésekben kikérnék az erdélyi magyarok véleményét is.

Az RMDSZ elnöke a magyar-román, Magyarország és az RMDSZ kapcsolatait érintve kijelentette: az RMDSZ nem örül annak, hogy halasztódik a kedvezménytörvény módosítása. Reményét fejezte ki, hogy a törvény módosításának ügyében mihamarabb összeül majd a Magyar Állandó Értekezlet.
Véleménye szerint úgy néz ki, sikerül egy mindenki számára elfogadható változatot kidolgozni. Markó hangsúlyozta, hogy ebben a kérdésben a legnehezebb feladat "az akadékoskodó EU-szakértők" meggyőzése.
Elmondta, az RMDSZ számára kedvező változás, hogy az oktatási-nevelési támogatás ezután azoknak a határon túli magyar szülőknek is jár majd, akiknek csak egy kiskorú gyermekük tanul magyar nyelven. Ugyancsak fontosnak nevezte, hogy a támogatás továbbra is fizethető legyen közvetlenül a szülőknek Romániában.

Markó Béla közölte, hogy az Illyés Közalapítvány újjáalakult kuratóriumától az RMDSZ ígéretet kapott arra, hogy kifizetik a tavalyról elmaradt támogatásokat. Romániából 2002-ben 36 ezer pályázat érkezett, ebből közel 2 ezer támogatást fizettek ki 100 millió forint értékben, a fennmaradó 34 ezer pályázatra 1,8 milliárd forintot kellene fizetni.
Az RMDSZ elnöke szerint a romániai magyarság számára ebben az időszakban a gazdasági a kulcskérdés, az, hogy mikét sikerül Erdélyben fejleszteni a gazdaságot, az ehhez szükséges infrastruktúrát.
Külön kiemelte az észak-erdélyi autópálya tervét. Eredményként értékelte, hogy az Erdélyt átszelő autópálya a román fejlesztési tervekben a távlati - 2015 után megvalósuló - célok közül átkerült a 2015-ig megvalósítandó feladatok közé. Külön szólt arról is, hogy az RMDSZ megkezdte a küzdelmet a székelyföldi fejlesztési régió létrehozásának érdekében.

Markó Béla szerint a romániai magyar közösség számára fontos tanulság, hogy ma a világpolitikában az alapvető kérdésekben a döntéseket nem az ideológiák, hanem a nemzeti és állami érdekek határozzák meg. Mint mondta, a romániai magyar közösség nem engedheti meg magának, hogy tagjait az ideológiák alapján próbálják szembeállítani egymással.
Úgy vélte, az RMDSZ-ben és az erdélyi magyar közösségben nem is az ideológiák, koncepciók szembenállása figyelhető meg, hanem valójában a múlt vitázik a jövővel. Ezzel kapcsolatban külön hangsúlyozta, hogy az erdélyi magyar történelmi egyházaknak és az RMDSZ-nek kölcsönösen szükségük van egymásra, egymás támogatására.
Az RMDSZ elnöke szerint Románia és a romániai magyar közösség számára most dől el, hogy lemarad-e az EU-csatlakozásról. Véleménye szerint ebben az időszakban bűnös dolog, ha konfliktusokat gerjesztenek a magyar közösségben, megpróbálják intézményeit, az RMDSZ-t és az egyházakat szembefordítani egymással. Markó név szerint bírálta a Királyhágómelléki Református Egyházkerület igazgatótanácsát, amely a közelmúltban úgy döntött, hogy megvonja támogatását a Romániai Magyar Demokrata Szövetségtől.

MTI - fidesz.hu