Elfogadhatónak tartja-e a kamara a kórháztörvény legújabb, módosított tervezetét?
A kamara még mindig nagyon sok hiányosságot tapasztal ezzel a törvénnyel, tehát azt mondhatom, hogy mi még javítani gondolnánk rajta, és nem tudnánk elfogadni. A legfontosabb kifogásunk, hogy ezt a törvényt meg kellett volna előzze az egészségügy finanszírozásának reformja, nevezetesen tisztázni kellett volna az amortizáció kérdéseit. Ezen kívül az egészségügyi dolgozók meglehetősen rossz jövedelmi viszonyait kellett volna perspektivikusan rendezni.
Tehát lényegében ebben egyetértenek a szakszervezettel.
Ebben maximálisan egyetértünk a szakszervezettel, hiszen úgy gondoljuk, hogy ha a privatizáció mégiscsak elkezdődik, akkor továbbra is a vad privatizációs lehetőségek fognak érvényesülni, tehát elkezdődik a tőkebeáramlás. Akkor mi nem gondoljuk, hogy az egészségügyi közszolgáltatást végző egészségügyi dolgozókat ki kéne szolgáltatni a tőke igényeinek és kívánságainak minden szempontból, hiszen a befektetett tőke a legfontosabb kívánsága a megtérülés, azaz a profit.
Milyen lehetőségeik vannak arra, hogy még változzon ez a törvénytervezet?
Két lehetőség van, az egyik a törvényes, hogy az úgynevezett egyéni képviselői indítványokhoz, illetve módosító javaslatokhoz lobbizzunk és keressünk olyan képviselőt, aki a javaslatainkat esetleg bevinné a parlamentbe.
Találnak esetleg kormánypárti képviselőket ehhez?
Hát, csakis kormánypártinak van értelme, természetesen az ellenzék szimpatizál a nézeteinkkel, de nagyon jól tudjuk gyakorlatból, hogy itt a kormánypártok nélkül nincs semmi értelme bevinni, hiszen ott a politikai játékszabályok fognak érvényesülni. A másik dolog, pedig az, hogy az Orvosi Kamara, beleértve az egészségügyben dolgozó minden más érdekképviseletet is, elképzelhető, hogy ebben a kérdésben egységes lesz és olyan mozgalmat indít el az egészségügyi berkekben, ami gyakorlatilag megpróbálja akkor valami más úton érvényesíteni azokat az akaratokat, amit végül is ki szeretnénk fejezni ezzel a törvénnyel kapcsolatban.
Akár sztrájkról is lehet szó?
Először nem biztos, hogy ezzel a legfontosabb, és legnagyobb eszközzel szeretnénk élni, azt hiszem, már az is nagydolog, demonstratív lenne, ha az egészségügyben dolgozó közel 180 ezer ember egységes lenne, hogy mit szeretne ez ügyben. Nyilván nem az intézményi törvényhez kötődik annyira, amit szeretnénk, hanem az intézmény törvényhez szervesen tartozó, úgynevezett jogállásról szóló törvény. Mondtuk, hogy a finanszírozást rendezni kell és ennek egyik oka az, hogy nagyon rosszak a jövedelmi viszonyok. Ezt nyilván a jogállásról szóló törvényben kell rendezni, a másik része pedig az egészségügyi tulajdonosok és fenntartóknak azokat a törvényi kötelezettségeit kell, hogy rendezze, ami az eddigi befektetések, amortizációs összegek elmaradását okozta, ami miatt az állam most úgymond a tőkétől várja, hogy az ő mulasztásait a bepótolja. Hát mi a megengedett érdekképviseleti eszközeinkkel természetesen próbáljuk a politikát még befolyásolni, próbálunk lobbizni, hiszen az az értesülésünk van, nem tudom mennyiben igaz, hogy még a kormányoldal sem száz százalékosan egység ezzel a törvénnyel kapcsolatosan.
fidesz.hu