A Fidesz - Magyar Polgári Szövetségnek várhatóan a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) lesz az "első számú" partnerszervezete. Az együttműködésről szóló megállapodást még május 17-e, a kongresszus előtt aláírják. Erről Harrach Péter, az MKDSZ elnöke beszélt a Népszabadságnak. Mindez azt jelentené, hogy a Fidesz csak az MKDSZ-szel kötött szerződés után és annak fényében kötne más szerződéseket.
- A végleges megállapodás az ötéves, már kipróbált Fidesz-MKDSZ együttműködés eredménye lehet - mondja a politikus, aki egyúttal a KDNP elnök-helyettese és a Fidesz parlamenti képviselője is.
Harrach Péter elmondása szerint a megállapodás "egyértelmű és stabil pontja" lesz, hogy az MKDSZ és a Fidesz 2006-ban is közös listát és közös képviselőjelölteket állít a választásokon. Az egyelőre még kérdéses, hogy milyen széles lesz az a kvóta, amit az MKDSZ a Fidesz-listán kap. A jövőre esedékes európai parlamenti választásokon az MKDSZ nyilvánvalóan kap egy "befutó helyet", de a kereszténydemokraták azt szeretnék, ha két biztos helyük lenne az első tízből. Az is kérdés, hogy a néppártban, a politizálás súlypontját jelentő választókerületekben egy ott megválasztott MKDSZ-es képviselő lehet-e majd a választókerületi tanács elnöke - akkor is, ha nem tagja a Fidesznek.
Az MKDSZ elnöke nem tartja kizártnak, hogy egy ilyen megállapodás feszültséget, féltékenységet okozhat majd a Fidesz holdudvarában, szerinte azonban nem ez lesz a meghatározó. "Baj lenne, ha egy politikus nem törekedne arra, hogy bizonyos befolyásra szert tegyen, ezenkívül természetesen valamilyen emelkedettebb célnak is meg kell jelennie" - mondja a politikus, aki szerint a Fidesznek szüksége van az MKDSZ-re. A Népszabadság felvetésére, hogy a Fidesz feldolgozta-e már a két választási vereséget, azt válaszolta: nyilván a belső beszélgetések, elemzések eredményeképpen vonta le a konklúziót Orbán Viktor és a Fidesz-vezetés, s hirdették meg a néppárttá válást, a nyitást. "Ez szükségszerű felismerés volt" - tette hozzá. Kérdésre Harrach arról is beszélt, hogy a Fideszben elég sok még a liberális, illetve a pragmatikus politikus.
- Nem mondom, hogy rövid idő alatt a Fidesz minden politikusa kereszténydemokratává vedlik át, de a néppárt, illetve a szövetség ettől még lehet kereszténydemokrata. Az MKDSZ elnöke egyébként nem fél attól, hogy a Fidesz esetleg "ragadozó-magatartást" tanúsítana, szerinte "egy üldözéses tünet következménye volt", hogy Giczy György volt KDNP-elnök valamikor azt mondta: a Fidesz keselyűként köröz a KDNP fölött.
- Akkor űr támadt a jobboldalon, s a Fidesz ezt tudatosan betöltötte. Ez egy természetes, reflexszerű politikai elmozdulás volt. Mára viszont a Fidesz elfoglalta a helyét a polgári oldalon, nem akarja "lenyúlni" vagy beolvasztani az MKDSZ-t - véli a politikus.
- Lejárt a pártsovinizmus korszaka - állítja Harrach Péter, majd közli: amikor ezt mondja, az együttműködési készség hiányát tanúsító, a saját identitását túlhangsúlyozó szervezetre gondol. Ilyen szervezetnek ma nincs létjogosultsága a jobboldalon. "Eszem ágában sincs bírálni az MDF-et. Ha az európai parlamenti választásokon a különlistája kellő támogatottságot élvez, akkor senkinek sem lehet kifogása az ellen, hogy önálló erőként jelenik meg." Harrach Péter szerint egyébként nem lenne jó megoldás, ha egy erős Fidesz-néppárt mellett létrejönne a jobboldali kis pártok koalíciója. "Egy sok kis szervezetből álló sokszínű tömörülés - mint amilyen a Békejobb-kezdeményezés volt annak idején - kettévágná a polgári oldal szavazóbázisát. Nem látszik a lehetőség, hogy egy ilyen összefogással az FKGP, a KDNP, esetleg az MDF, illetve a Szűrös Mátyás által vezetett történelmi szociáldemokrata párt bővíteni tudná a kört" - tette hozzá az MKDSZ elnöke, s emlékeztetett rá: a KDNP-nek valamikor 36 ezer tagja volt, az MKDSZ-hez pedig mára 3200 kereszténydemokrata csatlakozott. Az a 6-7 százaléknyi szavazó, akiket a KDNP a rendszerváltás után meg tudott szólítani, ma már túlnyomórészt Fidesz-szavazó.
Szimbolizálva a szövetséget, be kíván-e lépni a Fidesz soraiba? - kérdezte a politikust a Népszabadság, aki erre úgy válaszolt: ez az MKDSZ "relatív önállósága, és az identitásuk megőrzése szempontjából" talán most nem volna szerencsés. De a politikában végleges igent vagy nemet nem szoktak mondani - jegyezte meg végezetül Harrach Péter.
Csuhaj Ildikó - Népszabadság