FIDESZ.HU >  Nyomtatás
Ablak bezárása
Farkas Flórián beszéde
Létrehozva: 2002. március 18., 15:16 | Utoljára frissítve: 2003. május 19., 13:11

Jó napot kívánok! Kérem, engedjék meg, hogy mielőtt bármit is elkezdenék, megosszak Önökkel egy különös érzést, úgy is mint cigány ember, úgy is mint cigány vezető. Nem volt még arra példa, hogy egy erős párt kongresszusán a cigány szó elhangozzék, s arra aztán végképp nem, hogy ott hozzá is szólhassunk. Ez mindenképpen rangot és kellő méltóságot ad a magyarországi cigányságnak, s ez engem megnyugtat.

Elnök úr, Miniszterelnök úr, tisztelt Küldöttek, Hölgyeim és Uraim!
Köszöntöm Önöket a Lungo Drom, és a Lungo Dromon keresztül a magyarországi cigányság nevében.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt, a Magyar Demokrata Fórum és a Lungo Drom választási szövetsége a magyar történelem első közös magyar-cigány tudatos feladatvállalásának kezdetét jelenti. S még valamivel többet is. Azt, hogy a cigánykérdés nem pusztán emberjogi kérdés, hanem olyan politikai program, amelyet közösen, a többségi és a kisebbségi társadalomnak kell végrehajtania. Ennek a fontosságát a magyar és a cigány társadalom egyaránt felismerte. Ezt bizonyítja, hogy ma már a pártok mindegyike több-kevesebb cigány képviselőjelöltet indít a választásokon. Arról persze lehetne elmélkedni, hogy azok a politikai alkuk, amelyek különböző pártok és különböző cigány személyiségek között köttettek, mennyit használnak a magyarországi cigányságnak és mennyit a társadalom egészének. Ha elkötelezettségről, valóságos programról nem beszél, akkor semmi mást nem jelent, mint kényszerű politikai gesztust. A megállapodás, amit a Fidesz-Magyar Polgári Párt, a Magyar Demokrata Fórum és a Lungo Drom kötött, hosszú távra szól és Magyarország jólétének megteremtésére, a cigányság társadalmi beilleszkedésének elősegítésére, a nemzet felemelkedésére irányul.

Eljött annak az ideje, hogy a látszólagos egymás mellett élést felváltsa egy igazi együttélés. Ennek az alapját kívánjuk most letenni. Együttműködésünk célja, hogy a cigányság kapjon lehetőséget önmaga megvalósítására, s felelősséget vállalhasson saját sorsának alakításáért. Ennek érdekében olyan társadalompolitikára van szükség, amely eléri azokat a rétegeket is, amelybe a cigányság leendő középosztálya tartozik. Nemrég a Magyar Nemzetben egy cikk jelent meg A jólét felülről szivárog lefelé címmel. Ez igaz. De az is igaz, hogy van egy vízzáró réteg a társadalom szerkezetében, amely felett a jólét megáll. És túl sokan vannak ez alatt a záróréteg alatt ahhoz, hogy belenyugodjunk ennek a rétegnek az áttörhetetlenségébe. A cigányság nagy része ide tartozik a nem cigány, szegény honfitársainkkal együtt. Ezért arra van szükség, hogy olyan középosztályt építő politika induljon el, amely kiegészül egy aktív, kezdeményező, mobilizáló szegénypolitikával, ami ennek a társadalmi zárórétegnek az áttörésére vállalkozik, hogy a jólét igazán le tudjon szivárogni.

De nem elég, s nem szabad várni. Nekünk is iszonyatos erővel felfelé kell törni, munkával, tanulással, erőfeszítéssel.

A Lungo Drom azt vallja, a lehetőségekkel arányos a közös felelősség. S ha van egy olyan politikai erő, amely az egész ország iránt felelősséget érez, s ebbe a felelősségbe beleérti a cigány társadalmat is, és kész arra, hogy a cigányságért a cigánysággal együtt cselekedjen, úgy a Lungo Dromnak, s vele együtt a hazai cigányságnak felelőssége, erkölcsi kötelessége, hogy támogassa ezt a pártot. Ez a párt a Fidesz-Magyar Polgári Párt, a Magyar Demokrata Fórum és koalíciós társai, azaz a polgári erők.

Engedjék meg, hogy tegyek egy bejelentést, amit először teszek, teszünk, ugyanis erről még nem beszéltünk. Azt gondolom, hogy a legilletékesebb helyen, és végül is magunk között vagyunk. A Lungo Drom több mint 680 településen fejezte ki egyetértését a megállapodással aláírásával. Ez megmarad a történelemnek, visszavonhatatlanul. Soha ilyen cigány társadalmi összefogás nem volt még politikai erő mögött, mint most.

Mi ezt az összefogást egy erős politikai családnak tekintjük. És higgyék el nekem, a Lungo Drom be fogja bizonyítani, hogy a cigányság nemcsak látszik, hanem létezik is a választások időszakában. Persze a cigányság eléggé heterogén, és ki is nevelődtek néhányan, akik ezt másképp látják. Vannak pesszimisták, vannak kételkedők, vannak türelmetlenkedők, s olyanok is, akik nem látják azt a jövőképet, melyet a nemzeti felemelkedés számukra megteremthet. A Lungo Drom, mely hosszú utat jelent, nevéhez híven vallja, hogy bármilyen hosszú és nehéz is az út, ha tudod, hogy jó úton jársz, akkor járj utadon. A cigányság elindult ezen a hosszú úton.

Közös jövőnk közös gondolkodást kíván, amely nemcsak a magyarországi cigányságot, hanem a többségi társadalmat, az egész nemzetet elvezeti a célhoz: a biztonságot adó jövőkép elérhető közelségéhez, a közös társadalmi béke megteremtéséhez. A szegény cigányok szegényebbek az átlagos szegényeknél. Ezért, amikor a cigányság élethelyzetének javítására vonatkozóan többet, nagyobb befektetést javasolunk, akkor nem arról van szó, hogy a cigányságnak kell sokat adni, hanem arról, hogy egy hosszú évtizedek alatt kialakult egyenlőtlenséget kell kiegyenlíteni azokkal, és azoknak, akik magukon is kívánnak segíteni.
Az a politika, amely hosszú évtizedeken keresztül inkább eltart egy 800 ezres lélekszámú szegény népcsoportot, ahelyett, hogy egyszeri befektetéssel elősegítené, hogy az teljes értékű, saját sorsáért felelősséget vállaló adófizető állampolgárrá váljon, nemcsak ostoba, de számunkra elfogadhatatlan is. Mi nem akarunk adómentességet, nem akarunk eltartottak lenni.
És mindent el kell követni annak érdekében, hogy az analfabétizmus, amely hosszú évtizedeken át Magyarországon jelen van, felszámolódjon. Higgyék el nekem, ennek a megoldása ma a társadalom egyik legjobb befektetése.

S kérem, engedjék meg, hogy programunk néhány fontosabb elemét kiemeljem.
Önálló, cigány integrációs hivatalt kell létrehozni, amelynek feladata a cigány programok országos koordinálása, s amelynek felelőssége, hogy a cigány programok a kormányzati politika szerves részévé váljanak. Olyan oktatáspolitikára van szükség, amely ösztönzi a cigány családokat, felnőtteket és gyermekeket egyaránt a tanulásra, a továbbtanulásra, erősíti a cigány családokban a tudás iránti vágyat. A cigányság számára emberhez méltó életkörülményeket, s az ehhez mindenek előtt szükséges munkaalkalmakat, foglalkoztatási lehetőségeket kell megteremteni. Tovább kell fejleszteni a cigányság élethelyzetének javítását elősegítő programokat, mind a lakás, mind a szociálpolitika, mind az egészségügy területén. A cigány fiatalok számára olyan kulturális, sport, szabadidő programokat kell készíteni, amelyek segítik testi és szellemi fejlődésüket, segítenek megőrizni kulturális autonómiájukat, és egyben segítik civilizációs felzárkózásukat is. Regionális kulturális módszertani központokat kell létrehozni a cigányközösségek kulturális hagyományainak, közösségi életének, saját kulturális és közösségi tradícióinak megőrzésére és ápolására. A felsoroltak egy átfogó cigányprogram legfontosabb sarokkövei, amely elkészült, s amelynek egy része beépült a Fidesz-Magyar Polgári Párt 2002. évi választási programjába is.

Hölgyeim és Uraim, tisztelt Kongresszus! Az eltelt négy év, a közös kormányzati munka az alapja hosszú távú együttműködésünknek. Szó esett már az ösztöndíj tízszereséről, de nem esett szó arról a munkáról, amelyet a kormányzat, az Országos Cigányönkormányzat és ezen keresztül a cigányság négy éven keresztül tett, akár a foglalkoztatás, akár a szociálpolitika, akár a vidékfejlesztés területén, vagy a szociális lakásügy vonatkozásában. Ez a négyéves munka hatalmazott fel minket arra, mind erkölcsileg, mind politikai, szakmai meggyőződésünkből, hogy ezt az együttműködést folytassuk.

Magyarország jövője elkezdődött és evvel a magyarországi cigányságé is, most először.
Köszönöm a figyelmüket.