Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
Fórum
Orbán: A kormánynak és jegybanknak együtt kell működni+videó
2012. január 6., 12:29
A jegybank felelőssége, hogy a magyar fizetőeszköz értékálló legyen, és az ehhez szükséges intézkedéseket a kormány támogatni fogja - jelentette ki Orbán Viktor pénteken.
A forintba vetett bizalom megerősítése érdekében a kormánynak és a jegybanknak a lehető legszorosabban együtt kell működni - hangsúlyozta Orbán Viktor pénteken, a jegybankelnökkel folytatott tárgyalása után. A miniszterelnök ugyanitt arról is szólt:,a kormányban fel sem merült, hogy hozzányúljon az emberek banki megtakarításaihoz. A betétesek pénze a betéteseké, a kormány nem is foglalkozik ezzel a kérdéssel, ez a bankok és ügyfeleik magánjogi szerződésének kérdése – szögezte le.
Tisztelt FEAMATAR! Véleményét tiszteletben tartván, egy pár gondolat. Én is úgy gondoltam, hogy a jó háztartásban a tartalékok felélése előtt természetesen magán szorít az ember.Ezt én evidensnek véltem... Nos, ami a barátokat illeti, természetesen megbecsülni kell őket, nem elkergetni.Hátha sikerül valakinek segítenie, még tanáccsal is esetleg, mielőtt a max. 45%-os THM mutatójú bankokhoz fordulna az ember...Az, hogy kinek ki a barátja, azt már döntse el önmaga. Nyilván nincs könnyű helyzetben a Magyar Nemzeti Bank, ami a deviza-forint irányítását illeti.De egy biztosan látszik, a forint egyre gyengébb, a devizatartalék egyre több.Ami pedig a forint értékét,(általában leértékelését!) és magát magyarországot is illeti,azt Ön sem gondolhatja komolyan, hogy azt a valós Magyar gazdasági eredmények tükrében tették az elmúlt 1-2 hónapban? Természetesen én is azt mondom, hogy az a normális, ha a jegybank és a kormány együttműködik.Ez is evidens egy normális országban.
Nem, a jegybank célja a stabil forint. Ezért nem logikai hiba amit ön állít. Mert a deviza értéke pont a forinthoz viszonyítva fontos. Ha erős a forint, akkor devizát vehetünk belőle, így a forint gyengül, míg ha gyenge akkor devizát adunk el.
Ez megy nap mint nap, és részint ennek felelős gazdálkodása a jegybank dolga, hisz deviza nélkül sem maradhatunk, viszont a Forint sem szállhat el. A Magyar Nemzeti Bank célja az árstabilitás elérése és fenntartása.
Ha hirtelen esni kezd a forint egy gazdasági jelentés okán(mondjuk 2 forintot), akkor az MNB dönthet forintvásárlás mellett, és ez esetben korrigál 1 Forintot.
Ha hiteltörlesztésre fordítjuk a pénzt, akkor egy nagyon fontos ellensúlyt vesztünk el.
"Gondolja csak el, mi történik a tartalékkal, ha Ft lefele tart a lejtőn? A tartalék értéke egyre nő a Ft-hoz képest, tehát a Ft-t értékét egyre inkább a tartalékba helyezett deviza adja"
Elgondoltam, és mostmár értem, hogy az MNB nak érdeke, hogy gyengüljön a forint. Tehát ezért nem lépett közbe.:)
Csak egy kis bicsak van a logikában ugyanis a devizatartalék reálértéken nem nő, csak a forinthoz képest.
És még annyit talán, hogy egy jó háztartás először a nadrágszíjat szorítja meg jó alaposan, mielőtt feléli a tartalékait, és nem a baráti társaságát kergeti szét.
Mivel az állam mindig deficitesen működik, ezért államkötvényeket bocsájt ki. Ez is hitel, amiből az állam évről évre él. A hitelek kifizetését a gazdasági növekedés teszi lehetővé. Ez a hagyományos működési modelje az államnak. Ez azért lehet így, mert a felvett hitelt értelmesen elkötve gyorsítja az ország gazdaságának növekedését.
Az MNB tartaléka azonban nem az éves hiány, és ezáltal a hiteleink finanszírozására van fenntartva. Az MNB tartaléka a Forint védelmét szolgálja. Pont ezért független, és szolgálja hazája gazdaságát. Hisz a Ft stabilitása kulcsfontosságú.
Gondolja csak el, mi történik a tartalékkal, ha Ft lefele tart a lejtőn? A tartalék értéke egyre nő a Ft-hoz képest, tehát a Ft-t értékét egyre inkább a tartalékba helyezett deviza adja. Amely épp a Forint hitelek tarthatóságát segíti elő. Ha nem a jegybank gazdálkodik a tartalékkal, akkor a Ft értéke kérdőjeleződhet meg.
Tisztelt PINKPONT! Maximálisan értelek.Csak azt szeretném megtudni, hogy a Magyar Nemzeti Bank tartaléka nem a Magyar Nemzet tartaléka? Mire is tartalékolunk? Egy jó háztartásban, a szűkösebb időkben mihez nyúl az ember először? A tartalékhoz, vagy rohan egyből kölcsönkérni? Nekem csak ez a bajom. De lehet, hogy csak én gondolkodom rosszul...
Jó, ha a kormány a jegybankkal leül tárgyalni, mert normális esetben a jegybank és a kormány egymást segítik, támogatják. Azt is tudatosítani kell, hogy a Simor elleni támadás nem a jegybank elleni támadás, és nem a jegybank függetlensége kérdőjeleződik meg. Nem Simor személye testesíti meg a jegybanki függetlenséget, hanem mindaz a jogszabályi környezet ami működését meghatározza, a jegybankban végzett munka stb.
Simornak az a feladata, és felelőssége, hogy ezt betartsa, de ez nem jelenti azt, hogy az ő szakmaisága nem kérdőjeleződhet meg. Vagy, ha megkérdőjeleződik, akkor annak az lenne az értelmezése, hogy a jegybanki függetlenség csorbul.
Nyilván a külföldet a saját érdeke érdekli, hogy legyen a banknak kellő devizatartaléka, egyrészt az adósság, lejáró kölcsönök, külföldiek profitkivételének deviza finanszírozására.
Fel van adva a lecke, ha olyan okos Simor és szervezete, találjon megoldást arrra, hogy a hihetetlen magas devizatartalék hogyan segítheti a gazd. növekedését.,