fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Minden eddiginél jobb pozícióba került Magyarország"
2013. február 7., 13:42
Jegybankelnökügyben felesleges bármiféle találgatás, Orbán Viktor moszkvai útjáról pedig gyors és pontos tájékoztatást adtak röviddel a Putyinnal történt találkozás után – mondta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár a Hír TV Rájátszás című háttérműsorának vendégeként.

Az előzetesen a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben a Fidesz–KDNP kihelyezett gyulai frakcióülésének sem első, sem második napján nem esett szó Simor András jegybankelnök utódjának kilétéről – erősítette meg Szijjártó Péter a Hír TV Rájátszás című műsorában szerda este. A külügyi és külgazdasági államtitkár szerint a politikai szezonkezdet előtt sokan engednek szabad teret fantáziájuknak, de ők helyesebben tennék, ha a Fidesz frakcióvezetőjének felvilágosítását, illetve Orbán Viktor miniszterelnök korábbi, többszöri kijelentését vennék alapul, az új jegybankelnök személyét egy nappal Simor mandátumának lejárta előtt nevezi meg a kormányfő. Az államtitkár megerősítette, Orbán Viktor törvényi kötelezettségeinek megfelelően jár el, sőt, jóval előre bejelentve, hogy mikor áll elő a névvel, stabil helyzetet teremt a kérdésben.

Tárgyalás Oroszországgal
 
Arról is különböző sajtóhírek láttak napvilágot, hogy tett-e ígéretet Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a magyar államkötvény vásárlásának kérdésében. Szijjártó elmondta, a találkozó részletes tartalmáról a kézrázás után fél órával tájékoztatták a nyilvánosságot; kötvényvásárlás nem volt köztük, energetikai, légi közlekedési, mezőgazdasági és a kereskedelmi mérleget érintő témákat érintettek a felek. Paksról tehát – mint erre az államtitkár is utalt – természetesen szó esett, de ezúttal képzési-oktatási, illetve technológiai aspektusban. Szijjártó Péter aláhúzta, a kormány elkötelezett, hogy a paksi atomerőmű bővítése során a jelenlegi 43 százalékos hazai energiaellátás 70 százalékra növekedjen, ebben az ügyben pedig nemzetközi tendert fognak kiírni – az már most egyértelmű, hogy a Ruszatom erős pályázattal jelentkezik majd be. Külföldi tulajdonba kerülésről ugyanakkor a miniszterelnök nem tárgyalt Moszkvában.
 
A Déli Áramlat építésének előkészületei szintén jól állnak, a környezetvédelmiengedély-kérelmek már a hatóság asztalán vannak, a pénzügyi tanácsadási tenderek pedig már be is fejeződtek, a 610 millió eurós beruházás tehát jól áll magyar részről.
 
Arra a kérdésre, hogy a Gazpromnál nem került-e rosszabb tárgyalási pozícióba a magyar állam az E.ON kiválásával, Szijjártó azt mondta: éppenhogy minden eddiginél jobb pozícióba került Magyarország, ráadásul nemzeti tulajdonban lévő tározóban fogunk tudni olyan mennyiségű gázt tárolni, hogy elegendő gázkapacitást birtokló országgá váljunk.
 
Partnerség Törökországgal
 
Törökország és Oroszország kötött egy megállapodást, ami alapján új atomreaktorokat építenek, a megnövelt kapacitáshoz pedig új, szakképzett munkaerőre van szükség, számuk hatszázra tehető. „Ezt biztosítja a magyar fél” – hangsúlyozta Szijjártó Péter Orbán Viktor a török miniszterelnökkel folytatott tárgyalása kapcsán. Példaként a műszaki egyetemet és a paksi erőművet említette, „itt képeznék a szakembereket”. Arra a kérdésre, hogy cserébe ezért mit kap az ország, azt mondta: magyar beszállítók jelenhetnek meg az erőművek építésénél.
 
Hogy a két ország miként kívánja 2015-re megnövelni a kereskedelmi mérlegét a mostani duplájára – közel 5 milliárd dollárra –, azt felelte, ehhez komoly előkészületek szükségesek. Jelenleg az éves élő szarvasmarhaexport 110 ezer egyedre tehető, ha még rugalmasabbak lesznek az ottani állat-egészségügyi előírások, növelhető ez a szám – szögezte le Szijjártó.
 
A vízumkötelességről szólva elmondta, ez a terület ugyan át lett adva uniós hatáskörbe, de „van mozgásterünk”. Jelenleg mintegy ötszáz török egyetemista tanul Magyarországon, hazánkból pedig csaknem százan tartózkodnak kint. Ezt a számot is növelné a kabinet úgy, hogy flexibilisebbé tennék a két ország intézményei által kibocsátott diplomák elismerését.
 
Törökországban magyar technológiával, magyar munkaerővel venne rész hazánk abban a mintegy 15 milliárd dolláros projektben, aminek keretein belül 30 kórházat építenek föl. Mivel Törökországban gyakoriak a földrengések, nagy segítség lenne az a tudás, amit a magyar cégek vinnének magukkal az országba – hangsúlyozta a politikus. Mindezek mellett a két ország közötti légügyi forgalmat is helyreállítanák.
 
Orbán Viktor Brüsszelben
 
A csütörtöki rendkívüli európai uniós csúcstalálkozóval kapcsolatban, ahol Orbán Viktor miniszterelnök is ott lesz, úgy fogalmazott, Magyarországnak sosem állt az érdekében, hogy ne szülessen megállapodás, de nem fogadható el egy olyan, az európai eszmékkel ellentétes elképzelés, hogy a szegényektől elvegyék a pénzt és a gazdagoknak adják. Brüsszelben majd döntés közelben láthatjuk meg, hogy a „magyarok helyzete hol van” – mondta.
 
Azzal kapcsolatban, hogy az önkormányzatok részesülnek-e valamilyen kompenzációban azt követően, hogy a kormány további rezsicsökkentéseket visz véghez, annyit mondott: a frakciónak van egy világos álláspontja, a gáz, a távhő és a villany után a víz, a csatorna és a szemét díját is csökkenteni kell. „Tudjuk, hogy több cég az önkormányzatok tulajdonában van, de meg kell nézni, hogy szükséges-e egy olyan szabály, ami központi szinten kezeli ezeket a kérdéseket.”

(mno.hu-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Szijjártó: Hazánk számára fontos tényező Törökország
Cikk: "Ezzel egy újabb eszköz került a magyar kormány kezébe"
Cikk: Szijjártó: Elemi érdekünk a kiegyensúlyozott kapcsolat