fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Az agrárközéposztály lesz a vidéki termelés gerince"
2013. július 16., 16:12
Célunk, hogy minél több vidéki ember találja meg a számítását a mezőgazdaságban, hiszen hazánk nagy agrárhagyományokkal rendelkezik. Ezt a lehetőséget ki kell aknáznunk, növelni kell a vidék népességmegtartó képességét - jelentette ki portálunknak adott interjújában Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) állami földprogramért felelős államtitkára.

- A köztársasági elnök a közelmúltban nevezte ki államtitkárrá. Mi az ön által vezetett új szervezeti egység feladata?

- A Földet a Gazdáknak elnevezésű állami földprogram koordinálása és sikeres levezénylése. Ez azt jelenti, hogy ez év végéig mintegy 250 ezer hektár állami földet juttatunk a helyben lakó, állattartást vállaló családi gazdaságokhoz. Példanélküli földprogramról van szó, a magyar agrártörténelemben első ízben segíti ilyen mértékben egy kormány a gazdákat. Az összes állami termőföld 600 ezer hektár. Korábban, a szocialisták, ezek legnagyobb részét 600 bérlőnek adták oda – jellemzően egyedi (különleges) feltételekkel. Mi kevesebb, mint fele ekkora területen több ezer gazdának fogunk lehetőséget biztosítani. Akkor a mamutbirtokok „mindent vittek”, ingyen vagy jelképes bérleti díjakért cserébe. Ennek a világnak vetettünk véget: a kormány intézkedéseinek eredményeként a családi birtokok megerősödnek, az agrárközéposztály lesz a vidéki termelés gerince.

- Mégis azzal vádolják a szaktárcát, hogy az oligarcháknak kedvez. Mi erről az álláspontja?

- A tények ellentmondanak a vádaknak. A Földet a Gazdáknak Program elején tartunk, mi mégis megháromszoroztuk az eddigi szerződések számát: mintegy 1800 okiratot nyújtott át a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA). Pedig a földművesek használatába kerülő birtoktestek alig egy-hatoda lelt gazdára eddig. Az átlagos birtokméret 30 hektár körül van, ami egyáltalán nem nagybirtok. Hangulatkeltés zajlik, közeleg a választás. Év végéig minden pályázati nyertessel szerződést fogunk kötni.

- Több szerződés, tehát több magyar gazda?

- Igen, ez a cél. Területalapú támogatást idén négyezerrel többen igényeltek, mint a földprogram előtti időkben. Nő az állatlétszám Magyarországon, ami szintén azt mutatja, jó úton járunk. Ne felejtsük el, bezárt telepeket, bezárt vágóhidakat, tönkrement vidéket örököltünk. Innen kezdtük Fazekas Sándor Miniszter Úr vezetésével az újjáépítést. Célunk, hogy minél több vidéki ember találja meg a számítását a mezőgazdaságban, hiszen hazánk nagy agrárhagyományokkal rendelkezik. Ezt a lehetőséget ki kell aknáznunk, növelni kell a vidék népességmegtartó képességét.

- Az új földörvényt nagyon keményen támadja az ellenzék. Magyar kézben marad a magyar föld?

- Határozottan állíthatom, igen. De fontos rögzíteni: nem a gazdák támadják a törvényt, hanem politikai pártok. Az ellenzékkel ellentétben a gazdák megértették az új szabályozás fő üzenetét. Azt, hogy a magyar föld magyar kézben marad. Elvben vehetnek csak uniós állampolgárok földet, de a gyakorlatban nem lesz rá módjuk. Európai csatlakozásunkkal vállaltuk a közösségen belüli tőke szabad áramlását. Ezért kellett rögzíteni ezt az elvi lehetőséget a törvényben. De uniós példákat alapul véve olyan paragrafusokat alkottunk, melyekből nehéz akadálypályát építettünk a nem helyi földművesek elé. Ha meg is felelne egy nyugati gazda ezeknek a szigorú követelményeknek, a helyi földművesekből álló földbizottság akkor is megvétózhatja az adás-vételi szerződés létrejöttét. A magyar gazdák pedig nem fognak saját életérdekeik ellen dönteni. A Jobbik és a baloldal nem szakmai bírálatot mond a törvényről, hanem tudatosan félrevezető választási kampányt folytat. A hazugság ettől még nem válik valósággá. Aki ezt a törvényt támadja, az a magyar gazdákat, a magyar anyaföldet támadja.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Fazekas: Az új törvény garantálja, hogy a föld magyar kézben marad