fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
További útkeresésben az Európai Unió
2013. október 23., 14:44
A soron következő Európai Tanácsülés előkészítése kapcsán rendeztek vitát az Európai Parlament mai plenáris ülésén. Pelczné Dr. Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő beszédében a digitális gazdaság, az európai szemeszter és a bürokrácia csökkentésének fontosságára hívta fel a figyelmet.

"Az Európai Tanács következő ülésének napirendjére túl sok, és túlságosasan szerteágazó téma került fel, ezért félő, hogy a szűk időkeret miatt a tagállamok vezetői továbbra is csak az általánosság szintjén tudják a témákat megtárgyalni"- kezdte hozzászólását Pelczné Dr. Gáll Ildikó. A néppárti politikus kiemelte: Fontos, hogy keressünk kitörési pontokat és használjuk ki lehetőségeinket, amire a napirend tárgyaként megjelölt digitális gazdaság alkalmas is lehet, hiszen ez a terület a válságban is az uniós átlag feletti növekedést produkál. Azonban tisztában kell lenni gyengeségeinkkel is, hiszen ez az a terület, amely rögtön jelzi az integrált belső piacunk előtt tornyosuló akadályokat. Ha ezt nem tudjuk kezelni, akkor a digitális gazdaság nem kitörési pontunk lesz, hanem megmarad a mostani 28 széttöredezett európai gazdaság. A képviselő figyelmeztetett: az sem elfogadható, hogy rövid távon csökkentsék az ezen a területen felhasználható forrásokat, azon ígéret ellenében, hogy majd 2017-től további források állnak rendelkezésre.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó beszédében egyetértett a gazdaságpolitikai koordináció fontosságával, ugyanakkor véleménye szerint nem helyénvaló, hogy az európai szemesztert olyan kampánycélokra is felhasználható területtel bővítsék, mint a szociális indikátorok témaköre. A képviselő hozzászólásában felhívta az Európai Bizottság figyelmét: úgy az ex-ante, mint az ex-post koordináció, valamint a végrehajtás során is igazi párbeszédnek kell lenni a tagállamok és a Bizottság között, valamint elvárja, hogy a Bizottság valódi felelősséget vállaljon a döntéseiért.

A politikus hozzászólásában kitért arra, hogy a Bizottság az elmúlt időben túl sok gazdasági előrejelzés és mutató esetén tévedett, aminek súlyos politikai következményei lettek a tagállamokra nézve. Hangsúlyozta továbbá, hogy a Bizottság nem kellően érzi döntései felelősségének a súlyát, sőt esetenként túlságosan rövidlátó, és gyakran áttéved a tagállami kompetenciák területére is.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó hozzászólása zárásaként üdvözölte, hogy napirendre került az európai bürokrácia csökkentésének kérdése, bár megjegyezte, hogy az eddigi gyakorlat sokkal inkább a bürokrácia növeléséről, mintsem annak ésszerű határok közé szorításáról és ezáltal a belső piac előtt álló akadályok csökkentéséről szólt.

(fidesz.hu)