Ma azt mondani a Jobbik részéről, hogy nincs közük a gyöngyöspatai történésekhez, a Véderőhöz, lassan már a polgárőr egyesülethez sem - teljesen hiteltelen - nyilatkozta a Reggel a Dunán stúdiójában Kocsis Máté. A politikus szerint az ellenzéki párt "rájött, hogy rossz fát tett a tűzre", és most megpróbál a helyzetből kimenekülni.
A fideszes politikus állította: ők már jóval korábban figyelmeztettek, hogy ha bárki gerjeszteni kezdi az egyébként valóban meglévő indulatokat, az oda fog vezetni, ami végül Gyöngyöspatán történt. Március eleje óta mondjuk, hogy az a megoldási javaslat, amit az ellenzéki pártok kínálnak, nem megfelelő, nem törvényes és nem jogállami. Valamennyi ellenzéki párt eljutott oda, abban váltak érdekeltté, hogy az országban káosz legyen. Más-más szempontból ugyan, de gerjesztik az indulatokat, az MSZP is, az LMP is. A Fidesz és a kormány ezzel szemben rendet akar és rendet is fogunk tenni - tette hozzá Kocsis Máté.
A kormánypárti politikus az ellenzéki állításokra, miszerint a kormány "nem tesz semmit", úgy reagált: nem tudja, mit értenek az ellenzékiek a semmi alatt. A szabálysértési törvény tavalyi szigorítása, az ezernyolcszáz új rendőr, a múlt héten hozott kormányrendelet, amely bezárja a kiskaput a törvénytelenül működő polgárőr egyesületek előtt, a Btk. avagy a polgárőr törvény kilátásban lévő szigorítása - mindezt nem nevezném semminek - szögezte le a fideszes parlamenti képviselő.
Kijelentette: ismerik a problémákat, és tudják is kezelni a helyzetet; nincs szükségük arra, hogy az ellenzéki pártok alternatív és rossz, sokszor törvénytelen megoldási javaslatokat kínáljanak.
A múlt heti kormányrendeletből Kocsis Máté kiemelte, hogy százezer forintig büntethető az, aki polgárőrként nem, vagy nem az előírt módon teljesíti a rendőrséggel szemben előírt egyeztetési kötelezettségét.
A Btk. szigorítása pedig az egyenruhás bűnözésnek nevezhető új élethelyzetet próbálja majd rendezni - a Fidesz frakciója ezt támogatni is fogja - mondta a politikus. A tervek szerint két év szabadságvesztéssel lesznek büntethetők azok a szervezetek és személyek, akik másokban félelmet, riadalmat keltve, a közrend fenntartásának látszatát ébresztő jogosulatlan tevékenységet folytatnak. Akik mindezt nem a közrend fenntartására irányuló tevékenység keretében teszik, három évig terjedő szabadságvesztéssel lesznek büntethetők - hangzott el az interjúban.
Kocsis Máté szerint nem lesz túl nehéz egzakt módon megállapítani, hogy kik azok, akik félelmet kívánnak kelteni.
Kérdésre válaszolva a fegyveres és rendvédelmi szervezeteknél dolgozók korkedvezményes nyugdíjának megszüntetési tervéről is beszélt Kocsis Máté. Mint mondta, a kormányzat fontosnak tartja minden területen bevezetni az általános öregségi nyugdíjkorhatárt. Ami nem jelenti azt - bár ezt a tévhitet szerinte széles körben sikerült elterjeszteni - , hogy egy hatvanas éveihez közeledő tűzoltónak létráznia vagy vonulnia kellene. Ezen személyek áldozatos és valóban veszélyes munkáját díjazni kell - ezt a kormányzat meg is teszi -, de ennek a formája nem lehet a nyugdíj. Anyagilag vagy bármi más módon viszont kompenzálni kell a rendkívül veszélyes munkavégzést, ez sosem volt vita tárgya - tette hozzá Kocsis Máté, aki nem tapasztal állóháborút a szakszervezetek és a Belügyminisztérium közötti tárgyalások kapcsán.
A kérdésre, hogy az említett kompenzációhoz szükséges források miből és főként mikorra teremthetők elő, a fideszes politikus úgy reagált: ha az ország gazdasági állapota és gazdaságpolitikája a mostani irányba megy tovább, akkor egy éven belül el lehet rendezni ezt az ügyet, de inkább korábban.