ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Konszenzussal kijuthatunk a válságokból

A négy válság közül egy is elég lett volna ahhoz, hogy a magyar politikai elit megegyezzen egy nemzeti kerekasztal keretében, és a két lehetséges út közül a bizalmon és együttműködésen alapulót válassza - mondja Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere. Arról is beszélt, miért vállalta el a Fidesz-frakció új nemzetstratégiai műhelyének vezetését, és kikkel rajzolná föl a közös jövőképet.
Létrehozva: 2007. szeptember 28., 09:01 | Utoljára frissítve: 2007. szeptember 28., 17:10
nyomtat küld

- 2005 őszén azt mondta, hogy 2006 a gazdasági korszakváltás éve lesz, ami egybeeshet a kormányváltással. Utóbbi elmaradt, de valóban új gazdasági korszak kezdődött, ha nem is az, amit a gazdasági konzultáció vezetőjeként és gazdasági miniszterjelöltként képzelt. Ezért tart szilenciumot tavaly óta?

- Két éve is úgy gondoltam, hogy egyszerre van szükség nemzetpolitikai és gazdaságpolitikai fordulatra. Előbbire azért, mert a nemzeti érdekérvényesítés esélyei jelentősen romlottak 2002 után. Utóbbira pedig azért, mert négy év alatt a magyar gazdaság a térségi vezető pozíciójából a sereghajtók közé csúszott vissza. Két úton lehetett volna elindulni. Az egyik a Fidesz által kínált nemzetpolitikai és gazdaságpolitikai fordulat, amely döntően bizalomra és együttműködésre épül. Az államháztartás gyökeres reformját, az égetően szükséges adóreformot, a kis- és középvállalkozói szektor feltőkésítését és gyors euróövezeti csatlakozást képzeltük el nyílt társadalmi-gazdasági megállapodásokkal, konszenzuson nyugvó politikával. A másik út a kormánykoalíció bizalmatlanságra és átláthatatlan hatalmi politizálásra épülő programja volt, amely nem bekapcsolja, hanem kikapcsolja a gazdasági és a társadalmi élet szereplőit a döntésekből.

- A választók nyilván nem így látták a két utat, mert ha kis többséggel is, de a Gyurcsány-kormányzat folytatására szavaztak.

- Magyarország rosszul választott, de a felelősség valójában a koalíciót terheli, mert becsapta az embereket. Mindenki tudja, a kormányfő is beismerte, hogy az emberek a tényleges gazdasági helyzet és a valódi kormányzati szándékok ismerete nélkül szavaztak a kormányzó pártokra, és egyáltalán nem adtak felhatalmazást a jelenlegi politikának.

- A tavalyi választások előtt és után is ugyanazt javasolta: új nemzeti kerekasztal összehívását és hosszú távra szóló, nemzeti társadalmi-gazdasági megállapodások megkötését a politika, a gazdaság és a társadalom bajainak közös orvoslására. A magyar politika mély megosztottságát látva komolyan gondolta, hogy van erre esély?

- Komolyan hittem, mert a választások után mindenki előtt világossá vált, hogy nemzetstratégiai szempontból rendkívüli helyzetbe került az ország. Ez a rendkívüli helyzet különleges megoldást igényelt. A nyílt költségvetési válság kezelése is ezt követelte, a mögötte lappangó gazdasági válság megelőzése is ezt igényelte, majd jött a nyílt politikai válság, amelyet az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése robbantott ki, végül a mély erkölcsi és szociális válság megoldása sem megy e nélkül. A négy válság közül egy is elég lett volna ahhoz, hogy a magyar politikai elit, az üzleti élet és a civil világ megegyezzen, és a két lehetséges út közül a bizalmon és együttműködésen alapulót válassza.

- Az egy éve tartó politikai patthelyzetből és a mélyülő szociális válságból a sikeres népszavazásban látja a kiutat a Fidesz. De mit lehet tenni akkor, ha utána is változatlan marad a kormány összetétele és politikája?

- A demokratikus játékszabályok szerint az ellenzéknek az utolsó kísérlet a népszavazás. Ha ez sem vezetne eredményre, akkor nem marad más, mint megkezdeni a felkészülést a következő választásokra. Év végére Navracsics Tibor irányításával elkészül a Fidesz új politikai programja, ez után már érdemes lehet felállítani - a brit árnyékkormányhoz hasonlóan - egy ellenzéki kormányt. Egyúttal meg kell találni azokat az együttműködési formákat, amelyek keretében az ellenzéki kormány - részben a hatalmon lévő politikai elit egy csoportjával, részben pedig a gazdasági, társadalmi, szellemi élet képviselőivel - megkezdi a párbeszédet és a hosszú távú megállapodások kidolgozását a legfontosabb nemzeti kérdésekben.

- A két politikai oldal értékrendje, világ- és jövőképe, sőt nyelvhasználata is oly távol van ma egymástól, hogy nehezen képzelhető el érdemi párbeszéd, pláne megállapodás.

- Ezért van szükség olyan közös nemzetstratégiára, amely 2025-ig magyar jövőképet rajzol fel, erre épülő nemzeti célokat tűz ki, és programokat ad a megvalósításhoz. A magyar politikai és szellemi elit máig adós a hosszú távú nemzetstratégia és jövőkép megalkotásával. 1990-ben az Antall-kormány öt pillérre építette a magyar nemzetstratégiát: atlanti szolidaritás, európai integráció, a magyarság határon átívelő újraegyesítése, demokratikus átmenet és szociális piacgazdaság. Ez már akkor sem volt elég, hiszen nem épült társadalmi konszenzust élvező nemzeti jövőképre, nem tűzött ki népesedési és egészségügyi fordulatot, a gazdasági felzárkózás és a középosztályosodás programja csak halványan jelent meg benne, és nem számolt az idővel: nem rendelt határidőket a nemzeti célokhoz. Ennek ellenére a későbbi kormányok folytatták az antalli pillérek megépítését. Tagjai lettünk a NATO-nak és az EU-nak, a magyarság újraegyesítése azonban a 2004. december 5-i népszavazással súlyos sebet kapott. A demokratikus átmenet félúton megállt, fontos nemzeti intézmények nem jöttek létre, a meglévők működése időnként meginog, mert nem megfelelők a rendszerbe épített fékek és ellensúlyok. A szociális piacgazdaság programja pedig egyáltalán nem valósult meg, sőt antiszociális piacgazdaság jött létre Magyarországon.

- A Fidesz szociális válságról beszél, és minden felmérés szerint a társadalom 1990 óta soha nem volt annyira elégedetlen a kormány gazdasági és szociális teljesítményével, mint az utóbbi egy évben.

- Ez a legpontosabb jele annak, hogy Magyarországon a piacgazdaság nem szolgálja a társadalom alapvető érdekeit, ezért antiszociális. Az Európai Unió 27 tagállama közül nálunk a legnagyobb - rövidesen már hatszoros - a jövedelemkülönbség a legjobban és legrosszabbul kereső tized között, itt tűnt el a leggyorsabban a nemzeti vagyon, és most torpant meg a középosztályosodás. Magyarországon a piac és a pénz logikája mindig és mindenhol legyőzi a nemzeti érdek és a közösségi szolidaritás értékeit. Ez ellentétes a szociális piacgazdaság európai eszméjével és gyakorlatával.

- Tavaly nyár óta szép csöndben végzi országgyűlési képviselői és intézetvezetői-gazdaságkutatói munkáját. Feladta a nemzeti megállapodásokra vonatkozó ideáját?

- Nem szoktam feladni eszméimet és terveimet. Eddig vártam, figyeltem és készültem. Most új helyzet van. A Fidesz elnöke tizenhat új politikai munkacsoportot állított fel az országgyűlési frakción belül, és felkért a nemzetstratégiai műhely megszervezésére. Eljött az idő, hogy felvázoljunk egy 2025-ig kitekintő magyar jövőképet és nemzetstratégiát. Válaszra várnak a döntő nemzetstratégiai kérdések: mikor és miképpen lesz erkölcsi és lelki megújulás, népesedési fordulat, egészségügyi fordulat, gazdasági felzárkózás, erős középosztály, hogyan fordíthatjuk vissza az antiszociális piacgazdaságot szociális piacgazdasággá, hogyan lehetünk a globalizáció veszteseiből annak nyertesei, hogyan tudjuk összeegyeztetni a versenyt és a szolidaritást, a szabadságot és a felelősséget, az egyén és a közösség érdekét, mi az állam új szerepe és így tovább. Mindehhez hogyan tudjuk megvalósítani a magyar politika, gazdaság és társadalom alapvető intézményeinek mélyreható átalakítását, tehát reformját, társadalmi konszenzussal.

- Kivel képzelik el a közös gondolkodást és jövőtervezést?

- A következő hetekben és hónapokban megkeressük a gazdasági és szellemi, kulturális élet mérvadó képviselőit, a tudomány és az oktatás kiemelkedő alakjait, a civilszervezetek, szakmai érdekképviseletek meghatározó képviselőit, hogy vegyenek részt ebben a munkában.

- Csak ellenzéki vagy a kormánypártokhoz közelebb álló szakemberek, értelmiségiek is kapnak meghívót? Hiszen a két nagy politikai erő - legalábbis a felső szinten - szóba sem áll egymással.

- Magyarországon ma a két szembenálló oldal között mély politikai és érzelmi szakadék húzódik, ez példátlan az Európai Unióban, sőt az egész fejlett világban. A teljes politikai elitet érinti a bizalomvesztés, mert kiderült, hogy az egyik oldal nem tud a közjó érdekében kormányozni, de képes választást nyerni, és nem számít, milyen módon és áron - a másik oldal pedig valaha jól kormányzott ugyan, de nem képes választást nyerni. A politikai elitnek újból ki kell érdemelnie a társadalom bizalmát. Ehhez kell a közös jövőkép és nemzetstratégia, amely híd lehet a két oldal, valamint a politika és a társadalom között.

- Ki tudja megépíteni?

- A szellem, a kultúra hiteles és nyitott embereinek, a civil közösségek, szakmai műhelyek józan, jó szándékú képviselőinek, az üzleti élet kiválóságainak, a nemzet jövőjéért felelősséget vállaló, önzetlen patriótáknak kellene elkezdeniük a hídverést. Hiszek abban, hogy találunk társakat mindkét politikai oldalon, mert nagyon mély a válság, nem tehetünk mást, mint hogy összefogunk. A nemzetstratégiai műhely közös gondolkodással, elemzésekkel, nyilvános vitákkal, konferenciákkal, kiadványokkal kívánja ezt elősegíteni.

- Orbán Viktor és Navracsics Tibor is megerősítette, hogy az év végéig elkészítik és közzéteszik a Fidesz új programját. A kormányciklusokon átívelő nemzetstratégiát mikor ismerheti meg a nyilvánosság?

- A munka első eredményei, reményeim szerint, az év végére megjelenhetnek a Fidesz programjában. A nemzetstratégiai fordulat kulcsa ma a gazdaságban van. A globális versenyképesség, a gyors gazdasági növekedés, a magyar euró, az uniós fejlettségi szinthez való érezhető felzárkózás feltételeit szükséges konszenzussal megteremteni, és remélem, ebben mindenki egyetért, világnézettől és politikai rokonszenvtől függetlenül.

(Faggyas Sándor, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések