ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A szabadság kis köre

A rendőrségi törvény módosítására tett javaslatot a nemrég létrejött Szabadság Kör. Az alapító tizennyolc személy között találjuk Hegedűs Zsuzsa szociológust, Elek István közírót és több fideszes politikust. Köztük Szájer Józsefet is, aki a Fidesz európai parlamenti képviselője.
Létrehozva: 2007. október 11., 08:11 | Utoljára frissítve: 2007. október 11., 08:15
nyomtat küld

Kinek az ötlete volt a Szabadság Kör létrehozása?

Többen voltunk, akik egyszerre gondoltuk úgy, hogy tenni kellene valamit. A körben régóta egymást figyelő, egymást ismerő emberek dolgoznak.

A csoportot a tavaly őszi események hívták életre?

Megalakulásunk azzal is összefügg, hiszen azt láttuk, hogy az őszi események után a hatalom nem vonta le a következtetéseket. De ami ennél is elkeserítőbb: azt tapasztaljuk, hogy inognak a szabadság pillérei. A rendszerváltozás során kivívott szabadságjogok, a gyülekezési, a sajtó- és a szólásszabadság joga nagyon sűrű támadásnak van kitéve.

Mit tehet a Szabadság Kör?

Bibó István a szabadságszerető ember tízparancsolatában azt írta: azonnal, együttesen vagy akár egyedül is fel kell lépni az emberi szabadság korlátozása, az emberi méltóság mindenféle megalázása ellen. Mi külön-külön eddig is elmondtuk a véleményünket, hiszen közéleti emberek vagyunk, de úgy gondoltuk, ha együttesen lépünk fel, talán erősebben hallatszik a hangunk.

Nem késtek el a fellépéssel?

A szabadságjogokért küzdeni soha nem késő, főleg, ha súlyos fenyegetés éri őket. Éppen Bibó István mondta, hogy a küzdelmet soha nem szabad feladni. Mert egyetlen ember jogának a megsértése az egész közösség jogának a megsértését jelenti. Meggyőződésem, hogy effajta szervezetnek olyan társadalomban is helye van az, amely normális jogállami demokráciaként működik. Magyarországon súlyosabb a helyzet, ezért a felelősségünk is nagyobb.

Milyen problémákat tapasztalnak ? Magyarországon ma a szabadságjogok gyakorlását sok esetben kriminalizálják.

A békés tüntetőket jogsértőknek kívánják feltüntetni. Be akarják vonni a randalírozók körébe a szabadságjogokat gyakorló embereket is, vagyis a hatalom a határvonalak elmosására törekszik.

Tehát főként a hatalom ellen lépnek fel?

A hatalom elfogadhatatlan cselekedetei ellen. Meggyőződésem, hogy a szabadságjogokat többnyire a hatalom felől érkező támadásokkal szemben kell megvédeni. Hiszen a szabadságjogok sérelme a hatalom és a civil társadalom konfliktusaként jelenik meg. Egy ellenzéki politikusnak nem is nagyon van eszköze arra, hogy megsértse másoknak a jogait, míg egy kormánypárti politikus rávezényelheti a rendőrséget békés tüntetőkre.

A Szabadság Kör tagjai között több fideszes politikus is van. Ez mennyiben határozza meg a kör érzékenységét?

Gyakran tapasztaljuk, hogy a szabadságjog megsértését sokan politikai szimpátiáik alapján ítélik meg, és esetleg megbocsátóbbak, ha a jogsértést a saját oldalukon állók követik el. Ezen változtatni szeretnénk. Ha a jövőben egy fideszes politikus fogja azt mondani, hogy filmre kell venni az utcára menő embereket, mi akkor is el fogjuk mondani, hogy ez sérti a szabadságjogokat, és elriasztja az embereket a gyülekezési joguk gyakorlásától.

Nem fog ez a párton belül feszültséget okozni?

Én az Európai Parlamentben a Fidesz nevében politizálok, de attól még nem kell, hogy elvakult legyek a pártommal szemben, és elvitassam egy baloldali embernek a szóláshoz, a sajtószabadsághoz, a gyülekezéshez való jogát. Ha egy párt megsérti a szabadságjogokat, akkor a Szabadság Kör fel fog szólalni ez ellen, akkor is, ha az a mi kedvenc pártunk. A szabadságjogok védelmét ugyanis missziónak tekintjük.

Mások is csatlakozhatnak a körhöz?

Ez elsősorban egy baráti társaság, a bent lévők egyetértésével lehet hozzá csatlakozni. Már többen jelezték, hogy jönnének. De nem kívánunk sem hivatalos tagságot, sem formális szervezetet létrehozni, és irodánk sem lesz. A nyilatkozatainkat viszont bárki aláírhatja, aki egyetért vele. Ha csak az elmúlt egy hetet nézzük, majdnem mindennap volt olyan ügy volt, ami ellen felszólalhattunk volna.

Első akciójukkal a rendőrségi törvényt szeretnék módosítani. Miért?

Az amerikai filmekben szoktuk látni, hogy mielőtt a rendőrség megkezdi az intézkedést, az érintettet figyelmezteti a jogaira. Azt szeretnénk, hogy ez nálunk is kerüljön be a rendőrségi törvénybe. Ez segítheti a megbomlott bizalmat helyreállítani a rendőrség és a polgárok között. Másrészt ezzel a rendőrök körében is nagyobb lesz a szabadságjogok iránti tisztelet. Ez a módosítás erősíti a szabadságjogok érvényesülését.

Ki fogja ezt a javaslatot beterjeszteni az Országgyűlésnek?

A Szabadság Kör nevében elküldjük a köztársasági elnöknek, a miniszterelnöknek, az Országgyűlés elnökének, a politikai pártoknak, a frakcióvezetőknek. Bízunk benne, hogy valaki felkarolja, és legalább önálló indítvány formájában a parlament elé kerül.

(Halász Csilla, Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések