ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Székházbotrány a Vérmezőn

Itt a legújabb székházbotrány: az önkormányzati tárca egyik cége pénzeli az MSZP szállásadóját - derül ki az érintett állami vállalat, a Magyar Turizmus Zrt. üvegzseb-táblázatából. a részvénytársaságnál először megerősítették a Heti Válasznak, hogy jogcím nélkül utalnak ki 200 millió forintot a vérmező úti pártközpont tulajdonosának, majd titokban megmásították a szerződés-kimutatást.
Létrehozva: 2007. október 11., 11:48 | Utoljára frissítve: 2007. október 11., 12:03
nyomtat küld

A Magyar Szocialista Párt új helyre költözik, mert el kell távolodni attól, amit a székházunk múltja jelent - év elején ilyen mondatok kíséretében hagyta el a frissiben elnökké választott Gyurcsány Ferenc, illetve az MSZP meg újult vezérkara a Köztársaság téri lak helyet. A múlt valóban terhelt: a "köztér" korábban a náci eszméket szolgáló Volksbund központja, a kommunista párt, majd az MSZMP budapesti főhadiszállása volt. A kivonulás óta a szocialisták vásároltak egy véglegesnek szánt, felújítandó irodaházat a VI. kerületi Jókai utcában. Ám hogy a 2oo8 végi beköltözésig se legyenek hontalanok, bérbe vették a Moszkva térre néző, Vérmező úti MBC-iroda ház negyedik és ötödik emeletét. Gyurcsány - a Vérmező közelségét észlelve - hamar ideológiai magaslatokba emelkedett, és leszögezte magyar jakobinusok hagyománya olyan gyökeret jelent, amely nemcsak gond nélkül vállalható a demokratikus magyar baloldal számára, hanem figyelmeztet is arra a feladatra, hogy egy cél van, felemelni a nemzetet."

Foltozott üvegzseb

Múltja azonban nemcsak a Köztársaság térnek, hanem a szlovéniai ingatlanfejlesztők-beruházók munkáját dicsérő, két éve a Raiffeisen Ingatlan Alap tulajdonában álló MBC (,‚magyarul": Moszkva Square Business Center) irodaháznak is van. 2006 végén innen, épp a negyedik és ötödik emeletről költözött ki a Magyar Turisztikai Hivatal, illetve jogutódja, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (OTM) turisztikai szakállamtitkársága. A tárca eredetileg 2oo8. december i-ig szerződött a Raiffeisennel, ám tavaly év végén a szakállamtitkárság - úgymond a költségcsökkentés jegyében - áthurcolkodott a Hold utcába, az egykori ifjúsági és sportminisztérium épületébe. Az MSZP-vezetők ezután beleültek a "készbe"; a februári tisztújító kongresszuson jelezték, hogy lényegében már átköltöztek a Vérmező úti átmeneti szállásra, ahol - friss bérleti szerződésük értelmében - 2008. december i-ig van maradásuk.

Az ÖTM kapcsolata azonban csak látszólag szakadt meg a Raiffeisennel. Egy kvázi titkos üvegzseb-kimutatás szerint a tárca által felügyelt Magyar Turizmus (MT) Zrt. 2007. január 1-jétől 2008. december i-ig érvényes, kétéves időtartamra szóló szerződést kötött "az MBC irodaházban található bérlemény bérlésére", nettó 200 millió forint értékben. E megállapodás ténye minden ésszerűséget nélkülöz: az MT Zrt. korábban négy évig fizetett az MBC alsóbb emeleteiért, de 2006 végével - határozott idejű bérleti szerződésének lejártával - kibútorozott az irodaházból, pontosabban: a Hold utcai bázison költözött össze újra a turisztikai szakállamtitkársággal. Vagyis az idegenforgalmi részvénytársaság annak ellenére állja a 2oo7—2008-as időszak 200 milliós terhét, hogy a bizniszcenter egyetlen négyzetcentiméterét sem használja.

Hogy az imént kvázi titkosnak neveztük a www.mti-t.com/uvegzseb honlapot, arra a rögvalóság adott okot: szerződéslajstromot ugyanis nem lehet elérni az MT Zrt. webfelületéről (www.itthon.hu) ‚ de még keresőprogramok segítségével sem. A Heti Válasz más forrásból értesült az üveg zsebtáblázat létéről, s később elektronikus levélben kerestük meg kérdéseinkkel az állami társaságot. Hogy a félreértésnek még a lehetőségét is eloszlassuk, szeptember 27-i e-mailünkben arról érdeklődtünk, ma is ér vényesek-e a kimutatásban élőnek jelölt szerződések. Bár a lista több mint kétszáz tételt tartalmaz, mindössze húsz olyan akadt köztük, amely a mára vagy a jövőre vonatkozik. Ennyi szerződést kellett tehát ellenőriznie az MT Zrt. gazdasági igazgatóságának - a műveletet meg könnyítette, hogy a megállapodások jelentős része »csípőszúnyog elleni védekezéshez» nyújt fedezetet, s csak egyetlen sor utalt élő ingatlanbérleti szerződésre. A válasz 24 órán belül meg is érkezett azzal, hogy a táblázat "helyesen van fent" az interneten. Vagyis a cég közvetve elismerte, hogy jogcím nélkül utal ki 200 millió forintot (az MSZP-t is befogadó) Vérmező úti irodaház tulajdonosának.

Három nappal ezután legnagyobb meglepetésünkre azt tapasztaltuk, hogy az MT Zrt. és a Raiffeisen Ingatlan Alap közötti szerződésről szóló üvegzsebsorba valaki időközben belenyúlt, így ma 2007. 01. o1.—2006. 12. 31. szerepel a korábbi 2007. 01. 0I.—2008. 12. 31. helyett az időtartamoszlopban. A titkos beavatkozás pedig felér egy újabb beismeréssel: az új, feltehetőleg tévesen antedatált" változatból ugyanis már egyenesen az következik, hogy az MT Zrt. 200 milliót fizetett azért, hogy nullánál is kevesebb napot lakjon a Vérmező úton.

Lamperth és Újhelyi emberei

Ha nem észleltük volna, hogy első megkeresésünk hatására "valakik" kozmetikázni kezdik a korábbi adatsorokat, újabb kérdéseket fogalmaztunk volna - részben az önkormányzati tárcának és a turisztikai cégnek, részben az MSZP-nek címezve. Jóhiszeműségünk azonban a beavatkozás láttán alábbhagyott, ezért úgy döntöttünk, a nyilvánossághoz fordulunk az alighanem a legújabb székházbotrány címre jogot formáló üggyel.

Egyelőre nem állíthatjuk - igaz, cáfolni sem áll módunkban -‚ hogy az MSZP helyett egy állami cég fizet az MBC-bérleményért, így azt sem, hogy közforintok terhére burkolt pártfinanszírozás folyik. Tény viszont, hogy a szocialista párt 2007 elején a turisztikai szakállamtitkárság korábbi emeleteire költözött be, és az is bizonyos, hogy az önkormányzati tárca idegenforgalmi részlege 2oo8 decemberéig szerződött a Raiffeisennel. Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnök és Puch László pénztárnok állításai szerint az MSZP-nek szintén a jövő év végéig tart a bérleti jogviszonya, és - az eredeti üvegzseb-kimutatás szerint - az ÖTM cége, az MT Zrt. is eddig az idő pontig utalgat az MBC tulajdonosának (cserébe a semmiért).

Ugyancsak tény, hogy az MT Zrt. ma valóságos szocialista utógondozó; a cég pénzügyekért-szerződésekért felelős testületeiben, felügyelőbizottságában egymást érik az MSZP káderei, parlamenti képviselői - köztük a nagy költözködések idején az önkormányzati tárcát vezető Lamperth Mónika, illetve a máig itt államtitkárkodó Újhelyi István lekötelezettjei - A magyar turizmus csúcsszerveinek Vérmező útról való kitelepítését pedig az a Somogyi Zoltán menedzselte, aki az ezredforduló után Leisztinger Tamás üzletember szállodai és ingatlanforgalmazó érdekeltségeinél mutatkozott, 2005-től a Magyar Turisztikai Hivatalt elnökölte, a 2006-os választások után szakállam-titkár, majd nemrég Magyarország montenegrói nagykövete lett. Tavaly novemberben az ő jóváhagyásával mentette fel Lamperth Mónika az MT Zrt. addigi vezérigazgatóját, Galla Gábort, hogy végre az idegenforgalmi szférában is megindulhasson a hivatali "racionalizáció" (értsd: leépítés, költözködés). Galla utódja, Róna Iván a Hunguest Hotels nemzetközi vezér- képviselői státusát adta fel az állami megbízatásért, tehát szintén Leisztinger-körből érkezett az MT Zrt-hez.

Menekülési útvonalak

Háttérbeszélgetéseink során arra jutottunk, hogy az MT Zrt.-nek, illetve az önkormányzati tárcának két lehetősége van - már ami az utólagos magyarázkodást illeti. Az egyik abban áll, hogy bizonyítani igyekszik: a társaság nak nincs szerződése a Raiffeisennel, az üvegzsebtáblázatban közölt 200 milliós adat a 2002 és 2oo6 közötti bérleti díjat jelöli, "mindössze" elírás történt az időtartam tekintetében. A másik menekülési útvonal az lehet, ha az MT igazolni próbálja, hogy bár korábban született döntés a 2002—2006- os szerződés kétéves meghosszabbításáról, azt a minisztérium által előírt költözködés hírére visszavonták - az internetes kimutatásban azonban elfelejtették "lekövetni" a valóságot.

Nos, mindkét változatra van ellen érv. Az MT Zrt. az előző ciklusban 2000 négyzetméternél nagyobb területet bérelt a Vérmező úti irodaházban, ami a helyben szokásos bérleti és üzemeltetési díjakkal számolva (négyzetméterenként havi i euró) négy év alatt több mint 350 milliós kiadás (ami messze több a 200 milliónál). Emellett forrásaink állítják: a 2006. november—decemberi kiköltözésig az MT testületei nem döntöttek a bérleti szerződés meghosszabbításáról, a prolongálás törléséről pedig pláne nem. (Az államháztartási törvény szerint az üvegzseb-dokumentumból eleve ki kellene tudni olvasni a szerződések alapadatait, valamint azok módosításait — például az időtartam és az érték vonatkozásában. Utóbbinak itt nyoma sincs.)
Kénytelenek vagyunk tehát az MT Zrt. lapunknak küldött tájékoztató levelére hagyatkozni, és újfent leszögezni: az önkormányzati tárca egyik cége jogcím nélkül pénzeli az MSZP szállásadóját.

(Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések