ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kétfrontos küzdelem

Toloncegyezmény, koszovói menekültek. E két kérdés húsbavágóan érinti a vajdasági magyarságot, de sajnos, egyikben sem látunk tisztán.
Létrehozva: 2007. október 19., 20:22
nyomtat küld

Nem, mert a szerb hatalom mindent megtesz, hogy továbbra is jótékony homály fedje mindkét nyugtalanító témát.

Szeptember óta nem vitás: jönnek a kitoloncolt koszovói, többségükben roma menekültek Németországból, Belgiumból és a több más nyugati demokráciából. Ott tizenöt éve nem tudták őket integrálni, Szerbia viszont - ez ma már nem kétséges - nincs felkészülve fogadásukra. A közvélemény még megközelítően sem tudja, hogy a toloncegyezmény alapján hány menekültre kell számítani, s azt sem, milyen ütemben érkeznek a szállító repülőgépek Belgrádba. Azt viszont a nyugati tárgyalók rendre közlik a szerb féllel, hogy az EU-hoz való közeledés bármely formája eléképzelhetetlen a toloncegyezmény következetes alkalmazása nélkül. Ettől eltekintve, a dologról magáról a Nyugat mélyebben hallgat, mint a szerb hatóságok.

A vajdasági magyar politikai elit egységes kétfrontos küzdelmet folytat. A VMDP felvetette a menekültek kérdését, s a tényt, hogy a toloncegyezmény alkalmazása szoros kapcsolatban áll a magyarok számára csak részben előnyös vízumkedvezményekről szóló megállapodással. A VMSZ meg az üres házak összeírásával kapcsolatban szorította sarokba a belügyminisztert.

Sőt, s ez a legfontosabb, a két súlyos ügyben a vajdasági magyar pártok a gyakorlatban is tudtak közösen lépni. A magyar többségű és VMSZ-es vezetésű községek közül csak Zentán hoztak határozatot a menekültek befogadásának elutasításáról. Szabadkán és Topolyán is folyamatban van az egységes elutasító javaslat-tervezet kidolgozása.

Becsén a szerb polgármester a VMDP-VMDK-VMSZ közös kezdeményezésre reagálva, már jelezte: ha nyomás növekszik, kezdeményezi a községi képviselőtestület határozatának meghozatalát.

Temerinben a VMDP kezdeményezte az elutasító határozat meghozatalát. Szavazáskor csatlakoztak a VMSZ és Tadic-féle Demokrata Párt tanácsnokai is, de ©eąelj radikálisai a (gyanús) polgárok csoportjainak képviselőivel együtt leszavazták Ádám István javaslatát.

Tisztánlátás és a sajtó

Nyilvánvalóvá vált, hogy a vajdasági magyarság sem a toloncegyezmény, sem a koszovói menekült, sem Belgrádból, sem Budapestről. Budapest hallgat, Belgrád viszont ködösít, pontosabban, nem mond igazat.

A VMSZ a közvélemény elé nem tárt levelében magyarázatot kért a szerb belügyminisztertől, de a kurta válasz egy cseppet sem megnyugtató. Sőt! Dragan Jočić ugyanis a házösszeírással kapcsolatban csak annyit válaszolt, hogy erről neki nincs tudomása.

A vajdasági magyarságnak ebben az Orewell-i helyzetben, amikor érzi, hogy valami nagyon nincs rendben, de nem tudja pontosan mi az, mégis fel kell találnia magát. Reális tájékozódását két dolog segítheti. Az első, a tudat, hogy a belügyminiszter most sem mond igazat. A másik: a toloncegyezményt pedig végrehajtják.

A vajdasági magyar politikai elitnek abból kell kiindulnia, hogy máris zajlik a toloncegyezmény nyugati tárgyalók által jelzett következetes végrehajtása, s folyamatban van a házak összeírása is.

Az elmondottakból, s a korábban lezajlott menekültáradatok tapasztalatai alapján valószínűsíthető, hogy a kormányzat az üres házakat a magyarlakta településeken nem azzal a hátsó szándékkal íratja össze pont a rendőrökkel, hogy helyet keressen a toloncegyezmény alapján érkező többségében roma menekülteknek. Szó sincs róla. Inkább arra gyanítunk, hogy a szerb kormány a szándékos titkolózással, s a végletekig szokatlan rendőri akcióval kettős célt kíván elérni. Még inkább meg akarja félemlíteni a vajdasági magyarokat, s gondolkodásra késztetni a nemzetközi tárgyalókat.

A VMDP-nek és a VMSZ-nek a szerbiai belügyminisztérium egyik községi tisztségviselőjétől közvetlen értesülése van a tényről, hogy az összeírás (Koszovó kivételével) egész Szerbia területén folyik. A belügyminiszter a hatalom igazi célját leplezendő, ködösít. A miniszter válasza önmagában is nyomásgyakorlás. Úgy is kell viszonyulni hozzá.

Miről lehet szó? Netán arról, hogy Koszovó leválása után a szerb kormány bizonyos okokból, akár a valódi nemzetegyesítés céljából "hazahívhatja" a koszovói szerbeket? Ez nem valószínű, de nem lehet kizárni. Elképzelhető, hogy a nagy biztonsági kockázatú szándék komolyságának alátámasztására a szerb hatalom leginkább a most zajló házösszeírást véli alkalmasnak. Úgy okoskodik - nem is alaptalanul - hogy a koszovói menekülteknek az összeírt üres házakba való "ideiglenes" elhelyezése ellen, a szükség törvényt bont elvére figyelemmel, az EU legfeljebb tessék-lássék tiltakozna. Különösen, ha szerb hatóságok a betelepítést nem konfiskáció, útján, hanem csak "ideiglenesen", a tulajdoni viszonyok megbolygatása nélkül végeznék el.
Hogy rémeket látunk? Jobb félni, mint megijedni. A vajdasági magyar pártok történelmi hibát követnének el, ha ebben a helyzetben nem vernének félre minden kezük ügyében levő harangot.

Szomorú tény, hogy a Magyar Szó még mindig nem szentel kellő figyelmet sem a fenyegető veszélynek, sem az ezzel kapcsolatos politikai tevékenységnek. Az sincs rendben, hogy a temerini helyi hetilap tudósít községi képviselőtestület üléséről, de Ádám István, VMDP-s tanácsnok menekültekkel kapcsolatos kezdeményezését, s ezzel összefüggésben a számunkra lesújtó szavazás kimenetelét meg sem említi.
Nem kérdezzük, pedig kérdezhetnénk: kinek szurkol a vajdasági magyar média?

Az irányított nyilvános vallomás

Erdélyben az EU parlamenti választások során az RMDSZ-es média nyílt támadásba lendült. Az erdélyi magyar egypártrendszer megszűnését és kisebbségi közösség ezzel összefüggő átalakulásának elemzését mellőzve, jószerével csak három (irányított?) témával foglalkozik: siránkozik az egység megbomlása miatt, festi az ördögöt a falra, mondván, milyen nagy baj lenne, ha az Európai Parlament erdélyi magyar képviselő nélkül kezdené meg az új mandátumát. Újabban, de nem váratlanul, a Fideszt átkozzák, amiért Tőkés László oldalán "avatkozik be" a választási kampányba.

Maga az RMDSZ stratégia nem meglepő, hiszen ez lehet az útja a csaknem húszévi egypárti tevékenysége eredményeivel való elszámolás megkerülésének.
Az RMDSZ mindenképpen el akarja kerülni a politikai "tetemrehívást". Egyelőre e körül folyik a sajtócsata. Valamelyik korifeus a minap egy új sajtóműfajjal lepte meg a nagyérdeműt: megjelent az RMDSZ párti irányított nyilvános vallomás.
Sike Lajos a vallomásos sajtóvitéz. Szerényen jegyzetnek titulált írásában nyilvánosan gyónásra adja a fejét. Elmondja, hogyan vált meggyőződéses Fidesz-rajongóból (erre bizonyíték egy korábban a jelenlegi szerkesztőjének átadott felmondó levele, amit az illető felismerve annak különös értékét vélhetően ma is őriz), a Fideszt neofita buzgalommal pocskondiázó, lelkes kormány, akarom mondani RMDSZ párti tollforgatóvá.

Megjárva a damaszkuszi utat jegyzetírónk eljut a végkövetkeztetésig. Ne feledjük, figyelmeztet felemelt újjal, a vajdasági és a kárpátaljai magyarság parlamenti csődje is jórészt a Fidesz ottani ténykedésének köszönhető.

Hát igen ez az igazi. A Fidesz káros tevékenységének kiterjesztésének Erdély után következő lépcsője a Kárpát-medence. S ha tart az ihlet, az univerzum.
De, nem! Szerzőnk a Kárpát-medencében tett rövid séta után visszakanyarodik Erdélyhez. S ellenvetést nem tűrő stílusban kijelenti: a Fidesz annyi kárt okozott az erdélyi magyaroknak, hogy Basescu és a többi helyi nagyság hálásan kezet csókolhat Orbán Viktornak, Németh Zsoltnak, Kövér Lászlónak.

Sike képzeletét szabadjára engedve, s a személyes haszon után kutatva csak a lényegről feledkezik meg.
1. Az erdélyi magyarokat mégsem lehet kiegyenlíteni az RMDSZ-el.
2. A kisebbségi egypártrendszerek vége nem csőd, hanem egy új, értelmesebb, demokratikus kezdet lehetősége.
3. A Fidesz azzal, hogy nem keveset kockáztatva kiállt Tőkés László mellett, ezzel nem kárt okoz, hanem tovább lép a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjának útján.

S legvégül, nem valószínű de megtörténhet, hogy nem lesz erdélyi magyar az Európa Parlamentben. De, akkor sem igaz az, amit Sike állít. Nevezetesen, hogy "akkor, jaj nekünk, mert azt a keveset se kapjuk meg, amit eddig kínkeservesen sikerült". S az hogy megnyílik az út egy alapos nemzeti önvizsgálat felé, melynek végén új értékek birtokában lehet még egy lépést tenni a nemzet egysége felé? Az semmi?
Ez az öntisztulási folyamat nálunk, a Vajdaságban tíz év alatt ment végbe. Tudatom Sike úrral, hogy megérte.

Ha viszont Tőkés Lászlót az erdélyi először szabadon választó polgárok beszavazzák az Európai Parlamentbe, akkor ebből a Kárpát-medencében élő magyarnak haszna lesz. S megnő az esélyünk az autonómiára. Nem régiókra, meg kisebbségi törvényre, hanem igazi autonómiára.

(Ágoston András, vajdasagma.info)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések