ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Rettegő hatalom

Magyarországon az ötvenes években a félelem uralkodott. Úgy uralkodott a félelem, ahogy szokott: hatalom-központosítással meg személyi kultusszal - óriás transzparenseken virított a vezér képe -, s persze besúgókkal, titkosrendőrséggel, karhatalommal. De 1956-ban belázasodott az ország: október 23-án reggel tüntetni kezdtek a debreceni diákok, s a budapesti tereken délutánra több tízezresre nőtt a tömeg. Veres Péter, a parasztíró mondott beszédet. Bessenyei Ferenc szavalta a Szózatot, Sinkovits Imre a Nemzeti dalt: "Rabok tovább nem leszünk!"
Létrehozva: 2007. október 22., 07:26 | Utoljára frissítve: 2007. október 22., 07:29
nyomtat küld

A rettegő hatalom segítséget kért a birodalomtól, melynek kiszolgálója volt, s persze a népet rögtön rágalmazni kezdte. Gerő miniszterelnök nacionalistának és antiszemitának, Apró Antal, a katonai bizottság tagja fasiszta csőcseléknek nevezte a tüntetőket. Ám hiába volt a pártvezetés ellenséges reakciója, hiába az ÁVH véres beavatkozásai, a fegyvertelen tömegre leadott gyilkos sortüzek. Mint levegőért a fuldokló, a nép úgy kapálózott a szabadság után.

És a tiltakozás fegyveres felkeléssé duzzadt. A kormány pedig megbukott. Helyreállt a többpártrendszer, a szovjet csapatok visszavonultak. Nagy Imre november elején tárgyalásokat kezdett a megszállókkal a kivonulásról, Magyarország Varsói Szerződésből való kilépéséről és a semlegességről. A szovjet vezetők előbb hajlíthatónak mutatkoztak, ám miután a nyugati nagyhatalmak biztosították őket, hogy nem nyújtanak segítséget a magyaroknak, november 4-én hadüzenet nélkül háborút indítottak Magyarország ellen. Özönleni kezdtek a tankok, és a magára maradt nép keserű kis szabadságát néhány nap alatt széttaposták.

Végül a Parlamentet is elfoglalták az oroszok. Egyedül Bibó István államminisztert találták az épületben; ő nem menekült el, mert más dolga volt: kiáltványt fogalmazott a néphez. Többek közt ezt írta benne: "A világ színe előtt visszautasítom azt a rágalmat, mintha a dicsőséges magyar forradalmat fasiszta vagy antiszemita kilengések szennyezték volna be..."

És gurultak az évek, mint megannyi moslékosvödör. Félreállítás, börtön, kivégzés. Apró Antal személyesen felügyelte Nagy Imre és mártírtársai koncepciós perét, s felakasztásukat "a nép jogos elégtételének, az ellenforradalom méltó megbosszulásának" nevezte; a párt ezért egy nagypolgári orvos családtól zabrált villát adott neki a Szemlőhegy utcában.

Jöttek a hazug hallgatás évtizedei, s közben végbement a törvényszerű, de lassú korhadás; addig gyengült a kommunista rezsim építménye, míg a nyolcvanas évek végére összeomlott. A pártállam vagyona, szellemi öröksége és politikai kapcsolatrendszere azonban az MSZP-ben továbböröklődött. Az eleinte demokratikusnak tűnő SZDSZ hamar szövetségre lépett az exkommunista párttal - azóta is együtt fáradoznak azon, hogy meghiúsítsák a polgári demokrácia, a nemzeti egység és függetlenség kibontakozását.

Eddig három MSZP-s miniszterelnök vezette az országot. Horn, az egykori ÁVH-s karhatalmista; Medgyessy, a diktatúra titkos ügynöke; és a jelenleg is regnáló Gyurcsány, aki KISZ-vezetőként próbálta a rendszerváltást feltartóztatni, s amikor ez nem sikerült, az új rendszerből kovácsolt tőkét. Gyurcsány az Apró családba nősült, máig a hazaárulásért kiutalt villában lakik. Kormánya az idegen pénzbirodalom kiszolgálója, besúgókkal, titkosrendőrséggel és karhatalommal uralkodik. Jellemzője a hatalom központosítása és a személyi kultusz; kampány idején többemeletnyi transzparenseken virít a képe. Az ellenzéket rendszeresen nevezi sovinisztának, antiszemitának; évek óta fenyegeti a másként gondolkodókat.

Mert retteg. Két éve, március 15-én fekete ruhás kommandósok lapultak a Nemzeti Múzeum timpanonján, amíg beszédet tartott. Tavaly ősszel az emberek újra utcára vonultak. A hatalom külső és belső provokációkkal fokozta a feszültséget, a forradalom évfordulóján karhatalmi erőket küldött az ünneplő tömegre. A Gyurcsány-rendőrség nem a provokátorokat emelte ki, hanem belelőtt mindenkibe, összevert és megalázott mindenkit, akit az utcákon talált. A kormány a rendőri vezetőket kitüntette ezért. A kormány megalázta az országot, a szabadságot és a forradalom örökségét. És az MSZP-s Hegyi Gyula '56 eseményeit már így foglalta össze: "kommunisták lincselése, antiszemita jelszavak, a náci ideológia újraélesztése néhány szélsőséges csoport között." És az MSZP-s Havas Szófia azt mondta, 1956 nem forradalom, hanem nyilasok handabandázása volt.

Ma a rettegő ellenforradalmi kormány vezetője beszédet mond az Operaházban. A félelem uralkodik: lezáratja a környéket, az utcákat kiürítteti. Százmilliókért vásárolt Izraelből új vízágyúkat, melyekből a vízzel együtt gázt és festéket lehet kilövellni - akár ötvenhat méteres távolságig - azokra, akik esetleg tiltakoznak a politikája ellen.

Hát nincs történelmi fejlődés? Dehogy nincs. Eljutottunk az orosz tankoktól az izraeli vízágyúkig. Ám a szabad és független Magyarországig nem jutottunk el. Csak állunk a kordonnal lezárt utcák előtt háborgó, kikezeletlen igazságérzetünkkel. És kezdünk ismét belázasodni.

Bibó, mielőtt az orosz tiszt rátette volna kezét az írógépére, így fejezte be az üzenetet: "Felszólítom a magyar népet, hogy a megszálló hadsereget vagy az általa esetleg felállított bábkormányt törvényes felsőségnek ne tekintse, s vele szemben a paszszív ellenállás összes fegyverével éljen." Letűnhetnek korok, de az igaz emberek szavain valahogy nem fog az idő.

(Magyar Nemzet, Balavány György)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések