ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Haldokló Hagyományok Háza

Sebő Ferenc népzenészt, a Hagyományok Háza kiadványokért felelős szakmai igazgatóját a táncházmozgalom és a hagyományok átmentésének helyzetéről kérdezte a Magyar Hírlap.
Létrehozva: 2007. október 29., 07:58
nyomtat küld

- Két új kiadvány jelent meg október végén a Hagyományok Háza gondozásában. A táncház sajtója című könyv és a hozzá tartozó CD az 1968-tól 1992-ig tartó időszak újságcikkeiből, levelekből, vitairatokból nyújt válogatást. A táncház hőskorát bemutató DVD korabeli néma mozgóképek és szuper 8-as filmfelvevővel megörökített pillanatok digitalizált változatában idézi fel a Revival mozgalom három évtizedes múltját. Mennyi munka van egy-egy ilyen kiadvány mögött?

- Rendkívül sok és sokak által végzett áldozatkész gyűjtés és alapos rendszerezés. A népzenekutatás és a hagyományok rögzítése rengeteg időt és archiválást végző szakembert igényel. Ezért is elkeserítő, hogy a fűnyíróelv alapján minden állami intézményt sújtó pénzelvonás jegyében az idén gyakorlatilag megszüntették a Hagyományok Házának működési támogatását. Az alapító okirathoz rendelt pénznek a felét sem adták még oda az intézménynek, de most ebből is több tízmilliót visszavettek. Húsz kollégát kellett elküldenünk, akiknek a hiányát nagyon meg fogjuk érezni. Éppen a kiadványok létrehozásán dolgozók közül estek többen áldozatul, pedig a bevételeink jelentős részét a könyvek és a CD-anyagok hozzák, de ezt a munkát most, úgy tűnik, nem tudjuk folytatni. Élet-halálharcot vívunk, számos már megkötött szerződésünkről fogalmam sincs, hogyan fogjuk teljesíteni. És akkor még örülhetünk, hogy megmaradtunk.

- Veszélybe került a nemrégiben alapított intézmény léte is?

- Felvetődött a lehetőség, hogy összevonnak bennünket a Műemlékvédelmi Hivatallal. Igaz, ott falukutatás, itt pedig népzenekutatás folyik, de a csak a pénzspórolást szem előtt tartók szempontjából ennek semmi jelentősége. Arról nem beszélve, hogy a Hagyományok Háza nem őskövület, ennek éppen a fejlesztése és nem a leépítése volna szükséges. Eleve három intézményt, az Állami Népiegyüttest, a volt Népművészeti Intézet néprajzi osztályát és a Revival Táncház-mozgalom Archívumát foglalja magába. Nálunk tehát már a 2001-es alapításkor megtörtént a racionalizáció.

- Talán nem volt elég látványos a siker.

- Harminc évvel ezelőtt három helyen volt táncház Budapesten, ma a számukat sem tudom a fővárosban. Majd minden vidéki nagyvárosban, Erdélyben, a Felvidéken, Kanadában, Japánban él a táncházmozgalom. A tudományosan feldolgozott magyar népzene így világhírű lett. Ezt a felgyűlt tudást táncházakban, tanfolyamokon, illetve különböző kiadványokon keresztül tovább kell adnunk. Nagyszerű dolog, hogy végre megindulhatott az egyetemi képzés a Zeneakadémia népzene szakán, de hogy ne örüljünk annyira: egyelőre státuszok nélkül. Érdekes módon a hetvenes években könnyebb volt megértetni az állammal a népzene és a néptánc jelentőségét, mint ma. Nem szerették, féltek a gyülekezéstől, de nem tehették meg, hogy ne támogassák.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések