ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Eredeti hitelfelhalmozás

Az Állami Számvevőszék jelentése szerint veszélyes a kórház-privatizáció, ugyanis a befektetők nem vásárolják meg a kórházakat, és nem hoznak tőkét, csak a működtetés és az ingatlanok használatának jogát veszik át az önkormányzatoktól.
Létrehozva: 2007. november 7., 15:04 | Utoljára frissítve: 2007. november 7., 15:34
nyomtat küld

A kilencvenes évek elejére emlékeztető privatizációs hullám zajlik az egészségügyben. A legnagyobb kórházműködtető cég és a kórházi patikákat működtető cégcsoport egyesülésével a folyamat új fejezethez érkezett. Az egészségügyben úgy tartják: az eredeti hitelfelhalmozás időszakát éljük. Az Állami Számvevőszék a veszélyekre figyelmeztet.

A kórház-privatizáció hazai története érdekesen alakul - a befektetők nem vásárolják meg a kórházakat, és nem hoznak tőkét, csak a működtetés és az ingatlanok használatának jogát veszik át az önkormányzatoktól - legalábbis ezt állapította meg az Állami Számvevőszék jelentése a piacvezető Hospinvest Zrt. zászlóshajójánál, a kiskunhalasi kórháznál vizsgálódva. A működtetési jogot 57 millió forintért 20 évre megvásárló Hospinvest az eddigi több mint egymilliárd forintot kitevő fejlesztéseit nem tőkebefektetéssel, hanem hitelfelvétellel oldotta meg, melynek törlesztőrészleteit a tb-től kapott pénzből fizeti - állítják a számvevők.

Forrás: hetivalasz.hu

Birodalom épül

Mielőtt a kiskunhalasi történetre kitérnénk, érdemes egy pillantást vetni a Hospinvest-birodalomra. A 2006 elején mindössze egy kórházat és egy szakrendelőt működtető cégcsoporthoz mára négy kórház, négy szakrendelő és hét kórházi patika tartozik. A szerződéseinek döntő többségét szocialista önkormányzatokkal kötő Hospinvest a nyáron egyesült az Ispotály Holding Kft.-vel, melynek tulajdonosai között feltűnik Szabó Tamás, az Antall-kormány volt privatizációs minisztere - jelenleg a katolikus Mária Rádió elnöke - is. Ez azért keltett meglepetést, mert az Ispotály ellen a nyáron az egyik gyógyszer-nagykereskedő felszámolási eljárást kezdeményezett, mivel a cég nem tudta kifizetni a számláit. A helyzet végül megoldódott, az Ispotály tartozásai nagyobb részét törlesztette.

Kollányi Gábor, a Hospinvest elnöke szerint a nehézségeket nem a cég rossz gazdálkodása, hanem az egészségügyi körbetartozás okozta - az Ispotály a szállítóknak, a kórházak pedig az Ispotálynak nem fizettek. Ennek ellentmond, hogy az Ispotály Holding mérlege szerint tavaly év végén a cég kétmilliárd forinttal adós volt a szállítóknak, míg a kórházak 1,4 milliárd forinttal tartoztak neki. Sokat elárul a cég helyzetéről, hogy a Hospinvesttel való egyesülést végül csak úgy engedélyezte a hitelező OTP, hogy "zálogjoga az Ispotály Holding Kft. 100 százalékos üzletrészére továbbra is fennmarad", és a tulajdonosok készpénzfizető kezességet vállalnak a bank mindenkor fennálló követelésére. Márpedig ez nem kis összeg: tavaly év végén a 800 millió forintot is meghaladta.

A viharfelhők azután oszlottak el a cég feje fölül, hogy a megnagyobbodott Hospinvestbe - amelynek szintén egymilliárdos hitelállománya volt tavaly év végén - kisebbségi tulajdonosként egymilliárd forinttal beszállt az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD). A tőkeinjekció a legjobb pillanatban érkezett. A Hospinvest kiköltekezett Kiskunhalason, mégpedig éppen a nagy egészségügyi megszorítások előtt. Az ÁSZ szerint a felvett hitelekhez fedezetként az Országos Egészségbiztosítástól kapott finanszírozási összeget használta.

A számvevők aggályosnak tartják a kórházak működtetésének "Hospinvestmodelljét", melynek lényege, hogy a hitel visszafizetésének, a készpénzfizető kezességnek is az egészségbiztosítási bevétel a forrása. Vagyis a fejlesztéseket elvonják a tb-től működtetésre (gyógyszerre, bérekre, élelmezésre) kapott összegből. Kollányi Gábor vitatja az Állami Számvevőszék állításait, és azt mondja, Kiskunhalason mindössze havi kétmillió forintba kerül a hitel kamatköltsége, ami könnyedén kigazdálkodható. Az ÁSZ kifogásolta azt is, hogy a Hospinvest egyik társasága birtokolja a kórház épületeinek használati jogát, míg egy másik cégét terheli az önkormányzattól átvállalt ellátási kötelezettség - amely a számvevők szerint "magában foglalja a kórház gazdasági ellehetetlenülésének a lehetőségét".

Állatorvosi ló

A Hospinvest nagy elánnal vágott neki a fejlesztéseknek, mindjárt egy tízemeletes kórházszárny építésébe kezdtek. A 13 méter mély alapozás ellenére azonban csak az első szintig jutottak. Késtek a kórház új sürgősségi osztályának átadásával, 2006 márciusára készültek el vele. Igaz, akkor az elnök szerint a megígért 200 négyzetméter helyett kétezret építettek. Közben azonban beindult a kormányzati "prés", és tb-finanszírozást már nem sikerült szerezniük hozzá.

Az elmúlt napokban ismét felforrósodott a levegő Kiskunhalas körül, mivel a város szocialista polgármestere nyilvánosságra hozta a Hospinvest elnökének levelét, amelyben a szerződésben vállalt fejlesztések elhalasztását kéri. A testület bizottságot alakított, hogy eldöntsék, élnek-e a lehetőséggel, hogy emiatt felmondják a szerződést. Szász Éva, a helyi egészségügyi bizottság fideszes elnöke szerint erre más oka is lenne a városnak. Noha a cég a dolgozók átvételére tett ígéretet, az ápolók harminc, az orvosok húsz százalékát elbocsátották. A Hospinvest meglehetősen kreatívan gondolkodik a kórházi kapacitásokról is; a súlyponti kórháznak húsz szemészeti ágy fenntartását írják elő a jogszabályok. Kollányi azonban úgy véli, a szemészeti ellátáshoz nincs szükség ennyi ágyra, a beteg érdeke ugyanis az, hogy minél előbb otthon gyógyulhasson. Ezt szem előtt tartva ambuláns, illetve legfeljebb egynapos sebészeti ellátást nyújtanak a betegeknek.

Kollányi Gábor úgy véli, helytelen lapunk szóhasználata: a kiskunhalasi kórház nem zászlóshajója a Hospinvest-csoportnak, hanem állatorvosi lova, mivel helyben olyan erős a politikai megosztottság, hogy az már a kórház hangulatát is meghatározza. Az elnök szerint a fejlesztéseket nem rossz gazdálkodásuk, hanem a külső körülmények miatt kell leállítani. A kórház 2005-ös 4,3 milliárd forintos költségvetése mostanra évi 2,9 milliárd forintra csökkent, s emiatt kell válságmenedzselésre átállniuk.

A külső körülmények valóban drámai mértékben romlottak. Hatvan a "meglepetések városa" lett, mert a Hospinvest-csoport újabb tagjaként megszerzett kórház éves költségvetése a korábbi 2,6 milliárdról 1,6 milliárd forintra olvadt, s jogos lehet Kollányi érvelése, hogy ez az összeg még a korábbi bérek kifizetésére sem elég. Más kérdés, hogy az önkormányzatok éppen azért adják működtetésbe a kórházaikat, mert az ígérik nekik, hogy tőkét hoznak, és ki tudják őket vezetni a válsághelyzetből. A Hospinvest ennek egyedülálló módját választotta: kórházait hálózatban működteti, és még a minisztériumi átszervezéseket is túlteljesíti. Januártól Hatvanban például csak "háromnapos sebészet" marad, a 72 órásnál hosszabb kórházi tartózkodást kívánó műtéteket, vagyis az összes nagy sebészeti, fül-orr-gégészeti, nőgyógyászati és baleseti sebészeti beavatkozást Gyöngyösre telepítik.

A Hospinvest közben három új rendelőintézet működtetési jogát is megszerezte Kiskunhalas térségében. Pályáznak a kazincbarcikai kórházra, Egerben bizonyosra veszik, hogy a cégcsoport számára a következő nagy falat a Heves megyei kórház lehet. A szakbizottságok éppen lapzártánk után határoznak a pályázat kiírásáról. Lapunknak név nélkül nyilatkozó érdek-képviseleti vezetők szerint akár sztrájkkal is készek megakadályozni a privatizációs pályázat kiírását, miután más eszközük nem maradt, mert a Fidesz helyi népszavazási kezdeményezését a bíróság nem hagyta jóvá.

Ezzel nemcsak a Hospinvest-féle tömeges elbocsátásokat szeretnék megelőzni, hanem azt is, hogy Heves megyei lakosként megkerülhetetlen legyen számukra a cég, mivel Eger "bevételével" a megye összes kórháza a Hospinvest kezébe kerülne. (Időközben a parádfürdői állami szanatórium működtetője is a Hospinvest lett. Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter megszüntette ott az ellátást, a Hospinvest pedig odatelepítette hatvani ágyainak egy részét, pályázat nélkül, havi hatmillió forintért bérelve a kórházat.) A Hospinvest elnöke lapunknak azt mondta, az egri kórházra "nem pályáznak, ha a megyei kórház politikai hadszíntérré változik".

Kollányi Gábor szerint ha nincs a Hospinvest, ma már sem Hatvanban, sem Parádfürdőn nem működne kórház. Egerben azonban többen úgy vélik, a kórház-privatizációt szabályozó törvény nélkül teljesen ki vannak szolgáltatva a terjeszkedő birodalomnak. A Hospinvest - ha végül a pályázat mellett dönt - jelentős versenyelőnnyel indul, mivel az egri kórház patikáját tavaly óta az Ispotály működteti, ráadásul a kórház helyzete nyitott könyv előtte, mert a korábbi egri gazdasági igazgató jelenleg a Hospinvestnek dolgozik.

Kiszolgáltatott betegek

Kollányi Gábor szerint a kórházi főorvosok a "kiskirályságaikat" féltik tőlük, és példaként említi, hogy Gyöngyösön a kórház átvételekor három intenzív osztály működött, ami eszement pazarlás. Tény, hogy a kórházak egy része jeges rémülettel figyeli a Hospinvest nyomulását. Vácott például - noha Kollányi szerint nem akarják megszerezni a kórház működtetési jogát - az keltett felzúdulást, hogy kiderült: a fideszesből szocialistává átvedlett alpolgármester a Hospinvest személyzeti főnöke, s a kórház korábbi főigazgatója a holding orvosigazgatója, és volt gazdasági vezetőjük is a kórházhálózatnál dolgozik.

A nagy kórházi beszállítók is aggodalommal figyelik a fejleményeket. A közkórházak esetében ugyanis elnézőbbek lehetnek a kifizetetlen számlákkal, hiszen az önkormányzat jótáll az intézményéért. A működtetésbe adott kórházak viszont ebből a szempontból magánintézménynek minősülnek, bármelyik pillanatban csődbe mehetnek, a szállítók így bottal üthetik a pénzük nyomát. Kollányi Gábor ezzel szemben azt állítja, hogy cégének tulajdonosai személyes vagyonukkal felelnének az esetleges csődért; a beszállítók szerinte azért zúgolódnak, mert egy "puha" közkórház helyett egy kemény magánkórház tárgyal velük.

A Hospinvest az EBRD-siker mellett a hetekben érzékeny vereséget is szenvedett. Továbbra sem sikerült ugyanis megvetnie lábát a fővárosban, hiszen nem tudta elnyerni a ferencvárosi rendelőintézet működtetési jogát - a pályázatban formai hibát követett el, ezért kizárták.

(Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések