ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A függetlenség a fejlődés kulcsa

Régi teher nehezedik Pest megyére, ugyanis Budapesttel közös régiót alkotva a fővároshoz viszonyítva a felhasználható összegek töredékét kapja csak meg a költségvetésből. A megyei közgyűlés elnökének, Szűcs Lajosnak a véleménye szerint az áldatlan állapotra a függetlenség lehet a megoldás. Az uniós támogatások elnyerésénél szintén kulcsfontosságú a megye szakítása a fővárossal.
Létrehozva: 2007. november 16., 07:19 | Utoljára frissítve: 2007. november 16., 09:19
nyomtat küld

- Hogyan hatott idén az országosan tapasztalható forrásmegvonás a Pest Megyei Önkormányzatra?

- Az alkotmány szerint az állam szerepvállalásai közé tartozik az önkormányzatok teljes körű finanszírozása, hogy előírt feladataikat elláthassák. A legnagyobb problémánk, hogy az idén nemhogy nem nyújtanak segítséget, de "tehermentesítésként" még az illetékek kiszabásának "nehézségeitől is megkíméltek" minket úgy, hogy ezt a jogot állami feladatkörbe tették át. Emiatt a Pest Megyei Önkormányzat csak az idén megközelítőleg egymilliárd forint kiesést könyvelhet el. A törvény szerint az államnak a gondoskodó szerepet kellene képviselnie, de most a legtöbb önkormányzatnál - ha alapul vesszük a módosításokat - sokkal inkább úgy tűnik: inkább bünteti a helyhatósági választásokon túlnyomó részt jobboldali többség kezébe került önkormányzatokat a Gyurcsány-kormány.

- A Közép-Magyarország régió Pest megyéből és Budapestből alkot egységet. Hol figyelhető meg ennek a kettőségnek a hátránya?

- A pályázatokon és a felhasználható összegek elosztásánál. Megyei önkormányzatunk büdzséje az úgynevezett átalakítások és e kettőség miatt majd hárommilliárd forinttal szegényebb, mint a korábbi években. A kettősség már dolgozói létszámunkban is megfigyelhető. Nálunk csaknem százharminc ember dolgozik a hivatalban, míg a fővárosnál ennek tíz-tizenötszöröse, pedig nem tizedannyi a feladatunk, és ma már a megyében élők száma megközelíti a budapestiét. Kiegyenlítettség talán a népesség szempontjából tapasztalható egyedül Budapest és Pest megye között. Feladataink és szerepvállalásainak száma is emelkedett az állami elvonások miatt, ehhez képest a felhasználható összegek nagy részét a főváros kapja. A rendelkezésre álló pénzek és a gazdálkodásban mutatott különbségek felvázolására az oktatást és az intézmények helyzetét hozhatnám fel példaként. A fővárosban folyamatosan zárnak be iskolákat, óvodákat, vonnak össze intézményeket, a gyermeklétszám csökkenésére és a gazdaságtalan működésre hivatkozva. Ezzel párhuzamosan pedig egyre magasabb összegeket kérnek fenntartásra, vállalt feladataik ellátására. Most éppen plusz hatmilliárd forintot. Ezzel szemben Pest megye száznyolcvanhét településének és a megye saját fenntartású nevelési és oktatási intézményeiben folyamatosan emelkedő számmal, sok esetben létszámtúllépéssel számolhatunk. Iskoláink "telt házzal" működnek, ennek ellenére a főváros kapja a normatív támogatások nagy részét. Ha a normális ügymenetet nézzük, akkor bekövetkezhet az is, hogy budapesti iskolák működtetését is átvállaljuk. Várhatóan a tulajdonjogot nem kapnánk meg, így az intézmények fenntartását továbbra is a főváros állná. Ezt alapul véve viszont eljöhet az idő, hogy a nálunk tapasztalható tanulószám emelkedés miatt a fővárosba járnak majd a megye diákjai, de Pest megye oktatási intézményeibe.

- Hogyan lehet ezen a helyzeten változtatni?

- Egyértelmű a válasz: Pest megyének önálló régióként kell működnie, Budapesttől függetlenül. Emiatt megkerestem a megye településeinek polgármestereit, hogy támogassák ezt a törekvést. Ennek érdekében helyi népszavazások útján kezdeményezzük: Pest megye önálló uniós statisztikai régióvá válását 2013 után. Ez a függetlenség az elnyerhető európai uniós támogatások esetében kulcsfontosságú. Ha maradna az eddigi közigazgatási egység, akkor ezeknél a pályázatoknál ismét hátrányba kerülnénk a fővároshoz képest. Ennek kiküszöbölésére az unió legtöbb országában, például Belgiumban és Franciaországban a fővárosok és a hozzájuk tartozó agglomeráció, régió külön egységet alkot. Ők ugyanis fölismerték, hogy ellenkező esetben a miénkhez hasonló gyakorlat alakulna ki, amely szerint a fővárosok kapnák és használnák fel a támogatások nagy részét.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések