ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Világszínvonalon adóztatott bérek

Már a multik is panaszkodnak a magyar adóprésre. Azt állítják - egy személyzeti tanácsadó világcég tanulmánya szerint -, hogy Magyarországra találnak a legnehezebben szakembert középvezetői feladatokra, mert nálunk a multiknál szokásos középvezetőre szabott bruttó 1,3 millió forintos bérből 48,5 százalékot visznek el az adók és a járulékok. A cseheknél ez a teher csupán 33, a szlovákoknál pedig mindössze 21,4 százalékos.
Létrehozva: 2007. november 21., 06:19
nyomtat küld

Még mielőtt megszakadna a szívünk a multinacionális világcégek gondján való sajnálkozásban, kételkedjünk egy hangyányit a tanulmány minket érintő megállapításaiban. Először is, több nyelven beszélő, egyetemet végzett, többéves szakmai gyakorlattal rendelkező szakemberek állnak sorba a bruttó 1,3 millió, nettó 670 ezer forintos fizetéssel járó állásokért, csak talán Magyarországon kellene megkeresni a megfelelő embereket ezekre a középvezetői posztokra.

A felmérés csak a középvezetői besorolású alkalmazottakkal foglalkozik, ám ha figyelembe vesszük, hogy a nemzetközi nagyvállalatoknak az elmúlt tizenhét esztendőben miért volt fontos befektetési célpont Magyarország, akkor más megvilágításba kerülnek a bértáblájukat egy személyzeti tanácsadó világcég elemzésének eredményéhez igazító nemzetközi nagyvállalatok. A hazánkba befektető multik az elmúlt csaknem két évtizedben olyan adókedvezményekben részesültek, amilyenekről sok esetben piaci versenytársaik, a magyar vállalatok csak álmodhattak. Számos példa volt rá - mint legutóbb a botrányosra sikeredő Hankook gumiabroncsgyár beruházásánál -, hogy tízmilliárdos közvetlen költségvetési támogatást osztogattak a magyar költségvetésből úgymond a munkahelyteremtésért.

Bár most a nehezen betölthető magyarországi középvezetői álláshelyekről szóló elemzés a téma, de legalább mi ne feledkezzünk meg arról, hogy beosztott mérnökök ezrei dolgoznak a hazai multinacionális cégeknél bruttó négyszázezer forint körüli havibérért, annyiért, amennyiért a nyugati, "rakottabb tájakon" jó, ha pincérnőt lehet találni a sarki kocsmába. És akkor még nem ejtettünk szót a nemzetközi nagyvállalatok gyártósorain dolgozó kétkezi munkások bruttó 65 500 forintos minimálbéréről, amelyet a magyar kormány parlamenti többsége törvénymódosítással megemelhetne ugyan, ha lenne hozzá bátorsága.

Vagy ha erre a ma még elég gyámoltalan szakszervezetek rákényszerítenék.

Mindazonáltal valóban kirívóan magas a magyarországi bérekre rakódó adók és járulékok mértéke. A legmagasabb adósávban a 48,5 százalék vérlázítónak is mondható, ha figyelembe vesszük, hogy a magas elvonásból milyen alacsony színvonalú szociális ellátórendszerre futja.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések