ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A szolidaritás ereje

Évek óta nem volt ekkora sztrájk Magyarországon. A munkabeszüntetések gazdasági, anyagi hatásait csupán napok múlva lehet kimutatni, ám néhány tanulság már most levonható. Az egyik: a megosztottságnak hatása van a munkavállalói érdekvédelemre is. Nem minden szakszervezet csatlakozott a sztrájkhoz. Ezt megpróbálhatják kihasználni azok, akiknek ahhoz fűződik érdekük, hogy a megmozdulás jelentőségét kisebbítsék.
Létrehozva: 2007. november 22., 05:34 | Utoljára frissítve: 2007. november 22., 08:11
nyomtat küld

A szocialisták azt mondják, hogy a legnagyobb ellenzéki párt kisajátította a tiltakozást. Valóban, a Fidesz is támogatásáról biztosította a sztrájkolókat, de ezt megtenni neki is jogában állt. Mint ahogy badarság azt mondani, hogy a szakszervezetek csupán a béralkuk miatt sztrájkolhatnak, vagy kizárólag a tagok jobb munkakörülményeiért küzdhetnek.

A szakszervezetek társadalompolitikai kérdésekben is legitim módon szólalhatnak meg. Dönthetnek úgy is, hogy tiltakoznak az egészségügyi rendszer átalakítása vagy a nyugdíj-megállapítás új szabályai ellen (mint tették most), vagy - szolidaritásból - csatlakozhatnak más érdekvédők megmozdulásához. A politizálástól nem lesznek hiteltelenek.

A tegnapi megmozdulás másik fontos tanulsága abból fakad, hogy a sztrájk és a tiltakozó megmozdulás egyáltalán létrejöhetett. Hogy tanárok, egészségügyi dolgozók csatlakoztak a vasutasokhoz, civilszervezetek félpályás útlezárásokat tartottak, és együtt tüntettek.

Ez nem csupán a kormány népszerűtlenségéről szólt. A tegnapi megmozdulás azt is jelezte, hogy a magyarországi érdekvédelem - hosszú tétovázás és tehetetlenkedés után - mintha kezdene magára találni. Ezért a sztrájk és a tiltakozás sikeresnek mondható: sokan hangot adtak elégedetlenségüknek. Kiállásukat nem lehet meg nem történtnek tekinteni. A szervezők pedig azt bizonyították, hogy összefogva nagyobb erőt képviselnek. Hiszen a sztrájk részben már az előtt elérte egyik célját, hogy egyáltalán megtartották volna. A kormány a tiltakozás előtti napon jelentette be, hogy egyelőre nem zár be újabb vasúti szárnyvonalat, Tóth Károly szocialista képviselő pedig a vizitdíj megszüntetését javasolta. Ezt a kormány - nyilatkozataiban legalábbis - ellenzi. De már egyáltalán nem biztos, hogy a kormányfő abban a helyzetben lenne, hogy rosszallásától meghátráljon a kormánypárti képviselő.

Elvégre a kormánypárti képviselők is itt élnek, és pontosan érzékelik, hogy Magyarország elégedetlen. Elégedetlen a kormány munkájával, elégedetlen az ország teljesítményével. A képviselők nyilván úgy kalkulálnak, hogy ők még akkor is képviselők szeretnének lenni, amikor ez a kormány már sehol sem lesz.

Ha úgy tetszik, a képviselők is csatlakozhatnak a szolidaritási akcióhoz.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések