ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szabadságjog-fosztogatók

Spontán demonstrált az újságírók egy csoportja kedden a Batthyány-örökmécsesnél. A szerény méretű megmozdulás célja az volt, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a szombati tüntetésről előállított két újságíró iránt, akiket a Kossuth tériek be nem jelentett demonstrációján, munka közben ért a rendőri atrocitás.
Létrehozva: 2007. november 22., 05:37
nyomtat küld

Akkor a tüntetést feloszlató rendőrség tudósítókat akadályozott meg abban, hogy a sajtó szabadságát deklaráló alkotmányos alapjogát gyakorolják, hogy a helyszínen ellenőrizzék, törvényesen intézkedik-e a békés tüntetés résztvevőivel szemben az erőszakszervezet.

De most legalább nem verték gumibottal a tudósítók fejét, nem rúgták szét a lábát, hogy megmotozzák, ellenőrizendő nem lő-e vissza a mikrofonja vagy a diktafonja, és nem fújták le őket gázspray-vel se. A Hvg.hu munkatársa pedig megtapasztalhatta, miként viselkednek az uniós tagállam Magyarország egyik rendőrkapitányságán az előállítottakkal.

Az ügyet kivizsgáló rendőrfőkapitány arra a következtetésre jutott, hogy "az újságírókkal szembeni rendőri intézkedések jogszerűek voltak, tekintettel arra, hogy a média előállított képviselői abban a csoportban tartózkodtak, ahol rendőri intézkedésre sor került". Én meg ez alapján arra a következetésre jutottam, hogy a rendőrfőkapitány nem képes vagy nem akarja alkotmányos jogainkat tiszteletben tartva törvényesen működtetni a rendőrséget.

Tavaly ősszel láttuk, hogy a rendőrruhába öltöztetett ismeretlenek miként jártak el azokkal - köztük vétlen járókelőkkel -, akik ott "tartózkodtak, ahol a rendőri intézkedésre sor került". És a lefolytatott rendőri vizsgálatok ellenére a mai napig nem tudjuk, hogyan került a kezükbe a vipera, a fegyverükbe a rendőrségnél nem rendszeresített gumilövedék, miként hullott le tömegesen az azonosító jelük, ki vezényelt kardlapozást, kik voltak azok, akik a fekvő embereket rugdosták.

Ilyen körülmények között belátható: alapvető közérdek fűződik ahhoz, hogy a rendőrség hagyja dolgozni a sajtó munkatársait.

Nem lehet vita azon, hogy mi a nagyobb jogsértés: az, ha valaki a gyülekezés alkotmányos jogával élve egy be nem jelentett, ám békés tüntetésen vesz részt, vagy az, ha a békés tüntetés résztvevőivel szemben a banánköztársaságokra jellemző brutális erőszakkal válaszol a rendőrség.

A tüntetéseket egyébként sem azért kell bejelenteni, hogy a rendőrség eldönthesse, milyen tüntetéseket engedélyez és tilt meg "a közlekedés aránytalan sérelmére" hivatkozva. Vajon miként történhetett meg, hogy miközben évről évre engedélyezik a melegek felvonulását az Andrássy úton - fittyet hányva a gyermeki jogokra, a közszemérem megsértésére -, nem engedték az iraki háború elleni tüntetők vonulását az Andrássy úton, és a békéért tüntetőket a járdára terelte a rendőrség.

Úgy gondolom, a bejelentési kötelezettséggel a törvényhozó szándéka nem az volt, hogy a rendőrség kezébe adja a döntést a tüntetések megtarthatóságáról, hanem az, hogy a rendvédelmi szervek felkészülhessenek rá a közlekedés megszervezésével, illetve ha szükséges, a tüntetés biztosításával. Például akkor, ha a véleménynyilvánítás szabadságával a köz által elítélt szélsőséges csoportok akarnak élni, vagy ha olyan célért folytatnak demonstrációt, amely a társadalom egy részében indulatot válthat ki.

Az lenne a helyes, ha a rendszerváltozás után tizenhét évvel a rendőrség megértené végre, mi a sajtó szerepe egy demokráciában.

Azért is megérdemelné az újságíró-társadalom a közegtől a nagyobb tiszteletet és a megbecsülést, mert sok esetben a rendőrség helyett végzi el a munkát. Például amikor a közvagyon sérelmére elkövetett korrupciógyanús ügyekre hívja fel a figyelmet, vagy amikor helyette kutatja fel a körözött, jogerősen elítélt bűnözőt, hogy börtönbe lehessen csukni, amikor a nemzeti vagyon elkótyavetyélését tárja fel - a politikai nyomásra gyanúsan teszetosza nyomozó hatóság helyett -, sokszor a rendőrséget megszégyenítő szakmai színvonalon.

És mi jár mindezért cserébe a sajtó munkatársának? Sok esetben büntetőeljárás a közérdekből elkövetett államtitoksértésért. Vagy rágalmazási per úgy, hogy még a valóságbizonyítás lehetőségétől is megfosztanák.

És miközben újságírókat vegzálnak a tüntetéseken a rendőrök, a dandártábornok kétségbeesve kéri az együttműködésünket, hogy ne kiabáljuk világgá, milyen körülmények között csúszott ki a kezük közül egy "agysorvadt" veszélyes bűnöző, ha már a rendőrség dilettantizmusa meghaladta egy kollégájuk ingerküszöbét is, és kiszivárogtatta a skandalumot.

(Torkos Matild, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések