ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megfontoltan engedélyezett gyógyulások

A magánbiztosítók az egészséges emberekért vannak, s ha valaki megbetegszik, akár pereskednie is kell, ha költségesebb gyógyító eljárásra szorul. A biztosítónak nyűg az ilyen beteg, ezért igyekszik megszabadulni tőle. Rengeteg tapasztalatot szerzett a nyereségérdekelt magánbiztosítók által működtetett egészségügyről Boros G. László kutatóorvos, aki jó ideje a Kalifornia Egyetem egyik klinikáján dolgozik.
Létrehozva: 2007. november 30., 06:33
nyomtat küld

- Tapasztalatai szerint mennyiben tér el a kinti rendszer a nálunk most még élő egyszervezetű, szolidaritáson alapuló társadalmi egészségbiztosítástól?

- A több-biztosítós, profittal működő egészségügyi szolgáltatás gyökeresen más, mint az államilag finanszírozott ellátás. Különbözik az elveiben, a működésében, a szolgáltatásaiban. Nagyon fontos az is, hogy más az ellátás pénzügyi megtérítésének a jogi alapja. A magánbiztosító csak akkor vállal szerepet a rendszerben, ha megéri neki. Akkor lesz nagyobb nyeresége, ha kevesebb orvosi beavatkozásért fizet. A kórházak által követelt gyógyítási díjat tehát igyekszik a betegre hárítani, s ehhez a legváltozatosabb trükköket veti be. A filmben látható példák elsősorban azokról a kevésbé tehetős emberekről szólnak, akiknek nincs pénzük pereskedni még akkor sem, ha valójában esélyük lenne egy kedvező bírósági döntésre.

- Ezek szerint a magánbiztosítók nem kötelesek fizetni az ellátásért?

- Csak akkor, ha a beteg előzetesen engedélyt kér tőlük az orvosi beavatkozásra. Ilyet kizárólag akkor adnak, ha a páciens kórtörténetében nem találnak olyan epizódokat, amelyek a beavatkozást indokló betegségre utalnak, és léteztek már a szerződés megkötése előtt is. Tipikus, hogy a biztosító nem fizet, mert a beteg nem jelezte előre a beavatkozás szükségességét. Ez főképp a sürgősségi ellátásnál fordul elő, amikor a beteg képtelen előre egyeztetni a biztosítójával.

- Kinek kell helytállnia, ha nem fizet a biztosító?

- A kórház a beteget szólítja föl a költségek megfizetésére. Ilyenkor a páciens vagy fizet, vagy bepereli a biztosítót. Ezek azonban költséges és hosszadalmas perek. Az Egyesült Államokban például a nyertes perekből befolyó összegnek harminc-negyven százaléka ügyvédi és perköltségre megy el. A beteg valószínűleg annyi pénzt kap, amennyi éppen fedezi a kórházi költségeket. Az egyetlen államilag támogatott ellátás a művesekezelés, ezt nem kell a biztosítóval előre engedélyeztetni.

- Hogyan rendelkezik a kinti egészségbiztosítási törvény például a hátrányos helyzetűekről, a krónikus betegekről?

- Vannak biztosítási csomagok többek között az időseknek, a krónikus kezelésre szorulóknak, s ezek többsége államilag támogatott. A magánbiztosítók általában nem kötnek szerződést betegségre hajlamos emberekkel. Egy listával kizárják a krónikusan beteg és biztosan ellátásra szorulók körét.

- Mi tartozik ott szorosan az alapellátásba?

- A krónikus betegek vagy a már eleve hosszan tartó ápolásra szorulók elsősorban alapítványoktól, adományokból szerezhetnek fizetett ellátást. Ritka betegségek esetén az alapítványoknál van a legnagyobb esély a kezelések finanszírozási költségeinek előteremtésére.

- Mi történik akkor, ha a kórházi diagnózist felülbírálja a biztosító?

- Ez nagyon fontos kérdés. Ilyenkor valójában nincs megoldás, az orvosnak és a betegnek hosszas tárgyalásokkal és további leletekkel kell meggyőznie a biztosítót a kezelés fontosságáról. Ez az egyik legnehezebb kérdés abban a tekintetben is, hogy a gyógyító orvosoktól adminisztrátorok, legjobb esetben a biztosítónak dolgozó orvosok veszik át a döntést.

- Betegként vannak-e tapasztalatai az amerikai ellátásról?

- Több is. Én a Kalifornia Egyetem egyik kórházának kutatóintézetében dolgozom, de az egyetem klinikáin nem láthatnak el, mert a biztosítóm egy másik kórházlánccal áll szerződésben. Ha tehát a saját osztályomon rosszul lennék, és sürgősségi ellátásra szorulnék, nem fordulhatnék a kollégáimhoz. Nem tudom, a módosító javaslatok után milyen egészségbiztosítási rendszer alakul majd Magyarországon, de az itt működő modellt minden gondosan mérlegelő politikus rossznak, előnytelennek tartja.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések