ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nyögés a vége

A Fidesz-KDNP frakciószövetség szakadása, nyilvános személyeskedések, jogkörelvonás - hetekig csak találgatta a sajtó, miért esett egymásnak a győri jobboldal. Borkai Zsolt polgármester és Szijjártó Péter helyi Fidesz-elnök szerint merő félreértésről volt szó, s állítják: vége az indulatos időszaknak.
Létrehozva: 2007. december 10., 11:23 | Utoljára frissítve: 2007. december 10., 11:27
nyomtat küld

- Szent a béke, urak?

- Borkai Zsolt: Hogyne.

- Szijjártó Péter: Miért is ne volna?

- Mondjuk azért, mert a sajtó hetekig arról cikkezett: Borkai Szijjártó bábja, de önjáróvá vált, mire Szijjártó berágott, s ezért esett egymásnak a jobboldal Győrben.

- B. Zs.: Báb? Én? Aki ilyesmit híresztel, annak fogalma sincs róla, hogy egy sportolónak milyen akaratereje van. A győriek tudják, hogy bábnak nem vagyok alkalmas. Péterrel is megbeszéltem ezt - még a választások előtt.

- Sz. P.: Ezek a pletykák nekem legalább annyira rosszak, mint Zsoltnak. Vagy talán hízelgő kép, hogy huszonéves fejjel bábozni akarok egy olimpiai bajnokkal? Ha hiszik, ha nem: tisztelettudó gyereknek neveltek. Zsoltról az első emlékképem, hogy eljött az iskolába - ahol anyukám is tanított - élménybeszámolót tartani, nem sokkal az olimpiai győzelme után, 1989-ben. Még közös fotó is készült: büszkén feszítek a bajnok mellett. Tavaly én kerestem meg, hogy legyen a polgármesterjelöltünk, és mindig kellő tisztelettel közelítettem hozzá. Ma is úgy gondolom, hogy a legjobb megoldás Borkai Zsolt volt.

- Valóban: tizenkét év után a jobboldal bevette Győrt. Csakhogy egy évvel a diadal után szét is szakadt a Fidesz-KDNP frakciószövetség.

- B. Zs.: Nem látom ezt olyan katasztrófának. Külön dolgozik a két frakció, s ez után egyeztetik az álláspontjukat - ebből jobb ötletek is kijöhetnek, mint amikor közösen üléseztek. Az persze nem volt szerencsés, ami eddig a nem feltétlenül rossz állapotig juttatta a képviselőcsoportokat: az olykor személyeskedésbe torkolló vitának nem volt értelme.

- Ez elvileg arról szólt, hogy ön holdingba kívánja szervezni a város közműcégeit, a KDNP önnel tart, a Fidesz viszont ágál ez ellen. Elhiggyük, hogy csupán erről volt szó?

- B. Zs.: Szerintem igen.

- Sz. P.: Szerintem is. Az is igaz, hogy felesleges vita zajlott az elmúlt hetekben, hiszen senki sem tudta, hogy mi is a vita tárgya valójában. Elmúlt egy év az önkormányzati választások óta, és be kell látni, a sok-sok pozitív intézkedés mellett számos hibát vétettünk.

- Fideszes önkritika? Hallgatjuk!

- Sz. P.: A túlzott akarásnak is nyögés a vége. Márpedig Győrben sosem voltunk még ilyen helyzetben, hogy kellemes többséggel vezethetjük a várost. Nem rosszindulatból, hanem tenniakarásból, de holdingügyben nagyon szerencsétlen vita zajlott - a nyilvánosság előtt.

- A Fidesz kommunikációs igazgatójának szűkebb pátriájában. Duplán kínos.

- Sz. P.: Ebből is látszik, mekkora ostobaság, hogy Győrben én mozgatom a szálakat napi szinten. Ha így állna a helyzet, valószínűleg zárt ajtók mögött maradtak volna a viták. És természetesen az sem tett jót az ügynek, hogy a szövetségesünk számos nyilatkozatát úgy lehetett értelmezni, hogy lehetségesnek tartanák az összeszervezett közműcégek privatizációját.

- Azt mondták, ez fideszes vád csupán, s a privatizáció szó el sem hangzott.

- Sz. P.: Még a programjukat 2007-től 2010-ig vázoló dokumentumban is benne van, hogy lakossági részvények formájában eladhatóvá tennék a közműholding kisebbségi tulajdonrészét. Ez komoly vitákat garantált.

- A KDNP-s alpolgármester erre azt mondta: a Rákosi-korszakban nem pribvatizáltak, sőt, de békekölcsön volt akkor is.

- Sz. P.: Ezt sem tartom az évtized legszerencsésebb hasonlatának, de azt is be kell látni: reagálhattunk volna visszafogottabban mi is. Kemény nyilatkozatok helyett meg kellett volna kérdezni a szövetségest, hogyan is gondolja ezt. Az egész történet legabszurdabb része, hogy - mivel nemhogy előterjesztés, de részletes koncepció sem készült a holdingosításról - értelmetlen volt egymás torkának esni. Mintha a focisták már a kezdő rúgás előtt nekiálltak volna rugdosódni.

- Ezek szerint az a polgármesteri sértődés is értelmetlen volt, amikor elvonta a holdingellenes Németh Zoltán fideszes alpolgármester jogköreit, s visszavette szolgálati autóját, mobiltelefonját?

- B. Zs.: Megjelent egy cikk, amely azt mutatta, hogy az alpolgármester és köztem kölcsönös a bizalomvesztés. Persze bárki gondolhatja, hogy nem tart a főnökének, négyszemközt akár közölheti is velem. De azt azért beláthatjuk, hogy ilyesmit nem a sajtó útján szokás közölni. Ha egy cég igazgatója nyilatkozza ezt a főnökéről, nemcsak a szolgálati kocsijának inthet búcsút, de az állásának is.

- Amikor a helyi szocialisták Szijjártó Péterben vélték felfedezni a Fidesz Zuschlag Jánosát, s közölték: a győri önkormányzat gazdasági bizottságának elnökeként övéinek osztja a pályázati pénzeket, Németh budapesti sajtótájékoztatón védte meg. Szijjártó ennek ellenére meg sem próbálta elérni, hogy legyen vége a büntetésnek?

- B. Zs.: A polgármester kizárólagos joga eldönteni, melyik helyettesének milyen hatáskört ad át.

- Sz. P.: Elöljáróban: szánalmasnak tartottam az MSZP lejáratási kísérletét, hiszen egy olyan bizottsági döntés miatt balhéztak, amit kétszer is megszavaztak. Ami pedig Németh Zoltán barátom ügyét illeti: abba én tényleg nem szólhatok bele. Azt viszont remélem, hogy ez a helyzet minél előbb, mindenki számára megnyugtatóan oldódik meg. Zoltán továbbra is első számú helyettesem a Fidesz győri elnökségében, politikai ügyekben rendre ő helyettesít.

- B. Zs.: Nem foglalkozom nap mint nap a kérdéssel, meglátjuk. A lényeg, hogy ez az ügy sem jelent ütközési pontot kettőnk között, egyikünk sem akarja legyőzni a másikat.

- Sz. P.: Én például egyáltalán nem akarok polgármester lenni.

- B. Zs.: Fontos kijelentés!

- Az. Mégis: ha egyszer a holdingalapításnak nincs koncepciója, miért erőltette, ha nem presztízsokokból? Ráadásul úgy, hogy a győri közműcégek nyereségesek.

- B. Zs.: Az, hogy nincs koncepció, részben igaz, és azt is értem, ha egyesek presztízsokokra gyanakszanak. A holding megszervezése ugyanis része volt a választási programomnak. Márpedig az presztízskérdés, hogy a program, amivel nyertem, megvalósuljon. Másrészt megvizsgáltam, hogyan hozták létre a magyarországi vagyonkezelő cégeket. Azt láttam, hogy ahol a koncepcióról kezdtek vitatkozni, ott létre sem jöttek. Az pedig számomra nem érv, hogy a cégeink nyereségesek. Ha van rá mód, miért ne háromszoroznánk meg a profitot?

- Most lesz holding, vagy sem? Ki győzött?

- B. Zs.: Nem tudjuk még, hogy lesz-e, s ha igen, mikorra. Eseti bizottságot hoztunk létre, és tárgyalunk. A lehetőségét nem zárhatjuk ki, én továbbra is komolyan veszem az ígéreteimet, de csak akkor hozzuk létre a vagyonkezelőt, ha a terv a teljes jobboldal támogatását élvezi. Meg kell vizsgálni a cégek működését és azt, hogy milyen eredményekkel járna a vagyonkezelő létrehozása. Fontos viszont, hogy privatizáció semmilyen formában sem lesz. Ez ellentétben állna a Fidesz és a KDNP országos politikájával.

- Utóbbi párt pedig helyben még két hete is komolyan gondolta a részvénykibocsátás lehetőségét.

- Sz. P.: Azóta viszont világossá tették: nem időszerű az elképzelésük.

- Nocsak. Odament rendet tenni?

- Sz. P.: Leültünk megbeszélni a kérdést, s ahogy kultúremberekhez illik, észérvekkel győzködtük egymást. Elmondtam: egyre mélyülő szociális válság közepette egyértelmű, hogy részvényeket csak a helyi tehetősek tudnának venni. Az ő osztalékukat, nyereségüket pedig mi másból lehetne finanszírozni, mint a szegények közműdíjainak emeléséből? Ez egyikünknek sem lehet célja. Végül abban maradtunk, hogy szövetségesünk elképzelése nem időszerű.

- Szövetséges? Kereszténydemokrata szájból már a külön indulásra vonatkozó mondatok is kibuggyantak, Lanczendorfer Erzsébet KDNP-s országgyűlési képviselő meg Gyurcsányhoz hasonlította a fideszes alpolgármestert, amiért nem áll ki a választási program mellett.

- Sz. P.: Nézze, ha a barátomat igazságtalanul bántják, az nekem fáj. Másrészt azt sem tartom szerencsésnek, ha egy frakcióvezető 2007-ben, helyi véleménykülönbségek apropóján 2010-es, országos listaállítási kérdésekbe bonyolódik - de azt hiszem, ennek a történetnek sem kell nagyobb feneket keríteni. Országosan semmi sem utal arra, hogy bármi veszélyeztetné a Fidesz és a KDNP szövetségét.

- B. Zs.: Győrben sem. A KDNP szemléletmódjában nem állt be változás, ahogy a Fideszében sem. Volt egy rosszul kezelt vitás ügy, másról nincs szó. Mostanra vége az indulatokkal terhelt hangulatnak, s mindenkinek az a dolga, hogy meghallgassa a másikat.

- A helyi Fidesz sem hasad tovább? Az egyik városatya azért csatlakozott a KDNP-frakcióhoz, mert párttársa lekommunistázta.

- Sz. P.: Nem tudok ilyesmiről.

- B. Zs.: Nos, Péter, én hallottam valami hasonlót.

- Sz. P.: Nem örülök neki. Sajnos feszült hangulatban elhangzik néha egyegy durva mondat - aligha gondolhatta komolyan, akinek ez elhagyta a száját. A lényeg, hogy sikerült lezárnunk ezt az időszakot, most már a tárgyalások, a megegyezés irányába hat minden.

- B. Zs.: Mindenki azt szeretné ugyanis, hogy a győri polgároknak könnyebb legyen az életük. Ha másban akad is, ebben nincs vita a győri jobboldalon.

(Stumpf András, Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések