ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Párt és lelkiismeret

A régi, a hússzori módosítás után is joggal sztálinistának nevezett alkotmány parancsba adta, hogy "az országgyűlési képviselők tevékenységüket választóik, a köz érdekében végzik".
Létrehozva: 2007. december 14., 06:07
nyomtat küld

Nem volt felesleges ez a finom diszkréció a választók és a köz érdekei között, hiszen a haladó szellem uralma idején a képviselőket az MSZMP hivatott tagjai választották, az úgynevezett köz csak megszavazta őket. Eljött a rendszerváltás, és az 1949. évi XX. törvényt huszonegyedszer is, végre demokratikus szellemben módosították. A fent idézett, sztálinista paragrafus demokratikus átiratban így hangzik: "Az országgyűlési képviselők tevékenységüket a köz érdekében végzik." Ebből is láthatjuk, mennyivel egyszerűbb, jobb, átláthatóbb a demokrácia, mint a diktatúra. A demokratikus alkotmány alkotói abból a kézenfekvő feltételezésből indulnak ki, hogy az országgyűlési képviselőt eleve a köz választja meg, következésképpen a választók és a köz érdeke egy és ugyanaz. Ezért a képviselő parlamenti döntéseit csak és kizárólag a köz érdeke befolyásolhatja. Nyilvánvaló, hogy a képviselő körültekintően szavaz, gondosan tanulmányozza a köz érdekeit, követeléseit, mielőtt megnyomná a szavazógombot. Bocsánat, nem arra figyel, hanem a frakcióvezető utasítására, amely olykor egybevág valamiféle közérdekkel, de alapvetően ködös pártérdekeket jelenít meg.

Az első, szabadon választott parlament megalakulásakor egy vadonatúj kifejezéssel ismerkedtünk meg: frakciófegyelem. Ez nem azt jelenti, hogy egy adott frakció képviselői fegyelmezetten részt vesznek a plenáris üléseken, figyelnek az aktuális felszólalóra, nem üvöltöznek, nem tesznek semmi olyat, ami egy európai kultúremberhez méltatlan. Hanem azt, hogy szavazáskor a frakció tagjai minden szempontot félretéve, pártjuk előírásainak megfelelően nyomják a gombot. Pillanatok alatt elkészülünk az ítélettel: a képviselők önálló akarat és gondolat nélküli bábok, akik szavazó robotként a pártjuk széfjében tartják a lelkiismeretüket. Fájdalom, de a törvényhozó politikai elit védelmében el kell mondanom, miszerint a frakciófegyelem elve és gyakorlata nélkül a parlamenti demokrácia az első demokratikus aktusnál (szavazásnál) összeomlana. Ha a törvényhozók mindig a pillanatnyi lelkiismeretük parancsának engedelmeskedve, a köz vélt vagy valós érdekeit szem előtt tartva szavaznának, akkor soha nem, vagy csak véletlenül születnének törvények. A frakciófegyelem fontos intézmény, az ország kormányozhatóságának egyik feltétele. Ez akkor is igaz, ha az Alkotmánybíróság szerint az országgyűlési képviselők szabad mandátummal bírnak, s kizárólag saját lelkiismeretüknek tartoznak felelősséggel.

A kérdés az, miként egyeztetik össze lelkiismeretüket a frakciófegyelemmel. Nem valamely feloldhatatlanul bonyolult probléma ez. A képviselő arra törekszik, hogy pártja választási programját megvalósítsa. Mert az ő meggyőződése és lelkiismerete szerint ez a program közérdek. A pártprogramért (közérdekért) pedig az apróbb megalkuvásokra is hajlandó, hisz ki lenne jogosult az önzését a közérdek fölé helyezni?

Márpedig a közérdek előbb-utóbb hallatja hangját, miként a Válaszúton című dokumentumban 140 baloldali értelmiségi tiltakozik a baloldali koalíció társadalombiztosítást átalakító baloldali tervezete ellen. Ritka alkalom, hogy a baloldali tiltakozók, ha megkésve is, de közös hangot ütnek meg a jobbosokkal, a középen állókkal, de még a közömbösökkel is. Ez lenne a közhang. Mi más? A szocialista párt választási programjában, mi több, a kormányprogramban sem volt szó több-biztosítós egészségügyi rendszerről, kórházi napidíjról, vizitdíjról. Sőt, az akkoriban szóba hozott elemeket egyértelműen tagadták, hazugságnak minősítették. Az MSZP-s képviselők 2006 tavaszán joggal hihették, hogy a társadalom szolidaritásán alapuló biztosítási rendszereket védelmezik, s közjogi kötelességük megakadályozni azok megszüntetését, szétverését. Ilyenkor mit diktál a frakciófegyelem? És a köz érdekeit szolgáló lelkiismeret?

(Ugró Miklós, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések