ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Balin két forgatókönyv is született

Befejeződött az indonéziai Bali szigetén az ENSZ klímakonferenciája. A globális felmelegedés elleni küzdelemmel foglalkozó tárgyalások mellett döntöttek.
Létrehozva: 2007. december 17., 11:25
nyomtat küld

Több döntést is felsorol a Bali szigetén szombaton befejeződött klímakonferencia zárónyilatkozata. A dokumentum hangsúlyozza a felmelegedés elleni nemzetközi cselekvés sürgősségét, anélkül azonban, hogy irányt adna a szükséges erőfeszítésekhez, csak az előszóban hivatkozik a klímaszakértők kormányközi munkacsoportjának (GIEC) ajánlásaira. A munkacsoport két forgatókönyvről tesz említést: az egyik szerint 2020-ig a fejlett ipari országoknak tíz-harminc százalékkal kell csökkenteniük az 1990-es szinthez képest az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátásukat, míg a fejlődő országoktól csak "marginális" erőfeszítéseket várnak. A másik forgatókönyv 2020-ig húsz-negyven százalékos csökkentést vár a fejlett államoktól, 2050-re azonban mindenkitől ötvenszázalékost.

A konferencia első ízben indít el olyan folyamatot, amelyben egy kalap alá kerülnek fejlett és fejlődő országok. Az előbbieket arra szólítja fel, hogy "megfelelő kötelezettségeket vagy tetteket vállaljanak", ezáltal elkerülték a kötelező érvény fogalmát az Egyesült Államok esetében. A fejlett országok közül egyedül az Egyesült Államok nem írta alá a kiotói egyezményt. A második csoportot arra kérik, hogy "ellenőrizhető és mérhető intézkedéseket hozzanak", szintén kötelező érvény nélkül.

Az amerikai kormány fenntartásait hangoztatta a kompromisszum bizonyos részeivel szemben. Noha az egyezség nagyrészt "pozitív", néhány szempont "súlyos aggodalomra" ad okot - közölte Dana Perino, a Fehér Ház szóvivője. "A legnagyobb fejlődő országoknak is vállalniuk kell valamit" a terhekből - mondta. Washington már korábban értésre adta: csak olyan éghajlatvédelmi megállapodást tart elfogadhatónak, amelynek Kína és India is részese.

Angela Merkel német kancellár viszont nagy sikerként értékelte és üdvözölte a konferencián született megállapodást. Szerinte a megállapodással megnyílt az út a valóban hatékony környezetvédelmi intézkedéseket célzó tárgyalások megkezdése előtt.

A német Zöldek, az ellenzéki Baloldal pártja, továbbá több környezetvédő azonban csalódottságának adott hangot a nemzetközi klímakonferencián született megállapodás kapcsán. Valamennyien az Egyesült Államokat bírálták, utalva arra, hogy Washington az utolsó pillanatig egyfajta koloncot jelentett a többi résztvevőnek, s ez akadályozta meg az előbbre lépést.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések