ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A titok

"A mostani modell elvezethet odáig (...), hogy tisztán magántulajdonú biztosítók működjenek." (Horváth Ágnes, Beszélő, 2007. november) "Az államfőben bíznak a kényszerszavazó szocialisták" (Napi Gazdaság, 2007. december 18.)
Létrehozva: 2007. december 19., 06:18 | Utoljára frissítve: 2007. december 19., 08:15
nyomtat küld

Régóta érlelődik bennem a felismerés, amelyet a cikk végén megosztok az olvasóval. Sokan sejtik, kerülgetik, de kimondani nem szokás. Az utolsó csepp a pohárban a több-biztosítós egészségügyi rendszernek zöld jelzést adó parlamenti szavazás volt, amikor is a szocialisták egységesen felsorakoztak egy olyan modell mellett, amelyről nem is olyan rég még hallani sem akartak. A szavazás a kisebbik, ám erősebbik kormánypárt és a miniszterelnök közösen kizsarolt győzelme. A parlamenti többség szilárd, Gyurcsány Ferenc abszolválta a bizalmi szavazásokat (a jövő évi költségvetést is elfogadták), de jure nincs kormányválság.

De ezenfelül mit oldott meg, milyen vitát zárt le hétfőn a koalíció? A fenti idézetek is jelzik, hogy az egészségbiztosításról zajló belső vitáját semmiképpen. A háborút már a nyári kiegészítő koalíciós megállapodással elveszítő MSZP egészen a rendszer 2009-es startjáig folytathatja az utóvédharcokat, óvhatja a szolidaritáselv védelmére a törvénybe épített "garanciákat". Mostantól arról szólnak a viták, hogy mi legyen a jogszabályi vázat tartalommal felruházó végrehajtási rendeletekben, felügyelje-e kormánybiztos a modellváltást, és ha igen, őt melyik párt delegálja. Ha a törvény valóban hatályba lép, és kiderül, hogy az úgynevezett SZDSZ vagy a most megnyitott verseny adminisztratív korlátozását esetleg kifogásoló Európai Unió szétporlasztja ezeket a biztosítékokat, akkor a szánalmas battonyai néptribun már hiába ágál, Horváth Ágnes az arcába nevethet: Miért szavaztad meg, ha nem tetszik?! Árulkodó, miért akarta az MSZP előre hozni a rendszer éles indítását: rontaná a választási esélyeit, ha közvetlenül 2010 előtt fullad káoszba az új rendszer. Nyomós szakmai érv. Ami arra is utal, hogy a szocialisták jól tudják: mostani döntésük a stabilitás felmutatásával rövid távon akár pluszpontokat is hozhat, de távlatosan a többi "reformlépéshez" hasonlóan tovább löki őket a gyurcsányi lejtőn. A tíz százalékig, netán még alább is.

A hiba az MSZP-ben van, nem Gyurcsányban. Neki egy dologban tragikusan igaza van: nincs alternatívája a saját táborában. Azért ne bontson pezsgőt e mondat után, hiszen az MSZP akár holnap is elcsaphatja. De az elődei és az általa képviselt, jobb híján neoliberálisnak nevezett politika radikális megváltoztatására, vagyis más minőségű kormányzásra nem képes a pártja. Ahogy nem tudott kiérlelt baloldali alternatívát felmutatni mondjuk a Bokros-csomag idején sem. A balliberális értelmiség jobbik fele amiatt kínlódik, mert végre belátta, hogy nincs két MSZP. A létező baloldal évtizedek óta az általa gerjesztett válságokat kezeli, mélyíti el, termeli újra. Hatalomgyakorlásának mostani, öt és fél éve tartó szakaszában úgy vitte padlóra előbb a költségvetést, majd a gazdaságot, úgy zárta ismét adósságcsapdába és tette az uniós verseny sereghajtójává az országot, hogy páratlanul kedvezők voltak a külső feltételek. (Vajon meddig lesz ez így?)

És akkor jöjjön az ígért felismerés, a nagy titok: a magyar baloldal nem kormányképes. Csak éppen még mindig birtokolja a hatalmi erőforrások túlnyomó részét. Alkalmatlanságát azonban mind kevésbé képes titkolni. De hátha megtanul egyszer kormányozni! - reménykednek ma is meghökkentően sokan. Nekik is válaszolt Gyurcsány Ferenc Balatonőszödön: "Nem tudunk ennél többet és ennél jobbat. Nem leszünk rá képesek. Ha belegebedünk, akkor sem."

Hol válság van, ott válság van.

(Szerető Szabolcs, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések