ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Határtalanul

Van okunk az örömre. Éjfél óta a körülöttünk lévő államhatárok jó része eltűnt. Nem "légiesedett", nem "átjárhatóvá vált" a határ, hanem egyszerűen eltűnt, felszívódott, megszűnt. A sorompókat leszerelték, a bódékat idővel eltüntetik, a vámosok, határőrök nem tartóztatnak fel többé senkit.
Létrehozva: 2007. december 21., 07:00
nyomtat küld

Ez az egyik legnagyszerűbb esemény, amely a Magyar Köztársasággal történt. Nehéz megállni, hogy ne a nemzetegyesítés egyfajta lehetőségének nevezzük.

Persze jó érzés, hogy ezentúl megállás nélkül lehet elautózni Pozsonyig. Ám ennél lényegesebb, hogy a határ menti települések lakói zavartalanul tudnak kapcsolatot tartani egymással. Nem lesz jelképes akadály sem. Komárom ismét egy város lehet - még ha a híd két oldalán két önkormányzat működik is. Az esztergomi hídon olyan természetes lesz átmenni, mintha akár Leányfaluba érkezne meg az utazó... Örömünket az osztrákok sem tudják elrontani. A gazdag szomszéd "behajtani tilos" táblákkal próbálja semmissé tenni a "keleti blokk" schengeni csatlakozását. Nevezzük nevén a dolgokat: ez pitiánerség.

A határok megszűnése természetesen nem egy pillanat alatt következett be. Egy folyamat jelentős állomása ez, annak a folyamatnak, amely a magyarországi rendszerváltással, a vasfüggöny felszámolásával kezdődött el. E folyamatnak része volt az is, amikor az első szabadon választott kormány az euroatlanti integrációt tette meg külpolitikai prioritásává, és e folyamat részeként mondta Antall József, hogy lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke akar lenni.

Ha úgy tetszik, a magyar nemzet ismét egyesült: egy nagyobb, sokszínű közösségben ott van a tizenötmillió. Többé-kevésbé.

Mert bármennyire örvendetes a határok eltüntetése, felszámolása, nem feledkezhetünk meg azokról sem, akiknek az eddigieknél is nagyobb kihívást jelent majd egy magyarországi utazás. Ukrajna és Szerbia polgárai - velük együtt az ott élő magyar közösség tagjai - nehezebben juthatnak el az anyaországba. Úgy gondoljuk, e problémával a mindenkori budapesti kormánynak foglalkoznia kell. Támogatnia kell, hogy Ukrajna és Szerbia polgárai minél egyszerűbben juthassanak uniós vízumhoz. De ha igazán őszinték akarunk lenni, akkor azt is kimondjuk: a legtöbbet Belgrádnak és Kijevnek kell tennie azért, hogy állampolgáraiknak könnyebb határátkelést biztosítsanak. Sem Budapest, sem Brüsszel nem akarhat jobban segíteni Szerbia és Ukrajna polgárainak a szerb és az ukrán kormánynál. A probléma valós, az aggodalom jogos, de a panaszok túlnyomó többségét nem az uniónak kellene címezni.

A magyarok és Magyarország örülhetnek. A NATO-tagság megvalósult, és az Európai Unióban is egyenértékű taggá lett Magyarország. Már csak egy teljesítendő feladat maradt: az euró bevezetése. Félő, mind közül ez lesz a legnehezebb.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések