ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Egyeseknek arany-, másoknak vasfüggöny

Már az 1970-es években álmosan legyintettek a határőrök a francia-svájci határon. Senkinek sem volt határfrásza, nem kutatták ki a zsebeket, és nem volt olyan írástudó, aki szemügyre vette volna a könyveket vagy az újságokat. Csak lassítani kellett.
Létrehozva: 2007. december 21., 09:52
nyomtat küld

Ehhez képest csaknem másfél évtizedbe került, hogy a határok légiesítésének az ösztönösen igényelt követelménye papíron is teljesüljön. Schengen egy kisváros - falu - Luxemburgban, a francia-német határ közelében. Ott született meg 1985. június 14-én a Schengeni Egyezmény, amelynek az a lényege, hogy az egyezményhez tartozó országok állampolgárai meg sem állnak a határokon. Schengen márkanév lett - az Ibériai-félszigettől a balti államokig, a görögöktől Finnországig szabad az út. Schengen eszmény: az információk, a tőkék szabad áramlásán túl lehetővé teszi az emberek szabad mozgását is - paradox módon bizonyos határokon belül.

A Benelux-országok már több mint hatvan éve felismerték, hogy kár állampénzen határőröket tartani. Ugyanerre jöttek rá szintén elég korán a skandináv vagy északi országok is. Mégis tíz évbe telt, hogy 1995 március 26-án Belgium, Franciaország, Németország, Luxemburg, Hollandia, majd Olaszország Portugália és Spanyolország egymás között alkalmazni kezdte a schengeni megállapodást. Manapság már az Európai Unió huszonöt tagállama - plusz Izland, Norvégia, Svájc - alkalmazza a schengeni egyezményt, kisebb-nagyobb kivételekkel. Írország és Nagy-Britannia persze más - ezek még mindig úgy gondolják, hogy a tenger elválaszt, nem pedig összeköt; mindkét szigetország jelezte azonban, hogy 2009-ben csatlakozik a Schengeni Információs Hálózathoz, amely azok nevét és adatait tartalmazza, akiknek utazgatásai nemkívánatosak.

Vannak azonban Európának ilyen értelemben fehér foltjai. San Marino, Liechtenstein, Monaco, Andorra, a Vatikán - vagy épp Franciaország külbirtokai - formailag nem részesei a schengeni egyezménynek. Fehér folt Szerbia, Ukrajna, egyelőre még Románia is.

Schengen elve mögött az húzódik meg, hogy a mai világban nincs idő vízumokra várni - és a határokon való ácsorgás sem európai dolog. Kialakult viszont a schengeni vízum fogalma, amely a kívülállókat kizárja abból, hogy a harminc országon belül szabadon közlekedjenek. Ha valaki erre vágyik, akkor bármely Schengen-országban beszerezhet ilyet, feltéve, hogy megfelel a schengeni előírásoknak.

Schengen azért nem azt jelenti, hogy az állampolgároknak nem kell azonosítaniuk önmagukat - bárhol, például szállodákban, repülőtereken kérhetik az okmányainkat. Azon se lepődjék meg senki, ha netalán az osztrák rendőrség forró nyomon Magyarországon üldöz egy bűnözőt - ezt megteheti harminc kilométeres sávon belül. A magyar zsaruk is tehetik ugyanezt Ausztriában.

Magyarország szerepe ebben a helyzetben azért különleges, mert mától a schengeni határok külső frontját alkotja. Uniós pénzekből fejlesztette ki az ellenőrző pontokat, amelyek a nem schengeni polgárokat szűrik ki - például a Szerbiából vagy Ukrajnából érkezőket. Vannak persze úgynevezett nemzeti vízumok, (ilyen a D-vízum), melyeket az adott ország nemzeti törvényhozása szabályoz; ezek kiadása szigorú szabályokhoz köthető. A schengeni szabályok rövid időre felfüggeszthetők: ezt teszi jövőre Svájc és Ausztria a közösen rendezett labdarúgó Eb ideje alatt.

Schengen hazai érvénybe lépése azt jelenti, hogy a magyarok is Európa egyenjogú polgárai lettek: a határokon is szabadon közlekedhetnek - a szabad sávba sorolnak.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések