ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A fakitermelés könnyebb, a falopás nehezebb lesz

A védett erdőkben nehezebb, a nem védett területeken viszont az eddiginél könnyebb lesz a fakitermelés az erdőtörvény jövő év eleji változásai nyomán.
Létrehozva: 2007. december 27., 11:18
nyomtat küld

Az illegális erdőirtásokkal szemben keményebben lépnek fel: a bírságok a többszörösére nőnek, a büntetést az adóhatóság hajtja be.

A készülő erdőtörvény-módosítást a tervek szerint a jövő év első felében tárgyalja meg és fogadja el a parlament. A legfontosabb változtatás, hogy az erdőket a funkciójuk alapján két csoportba sorolják, és a két kategóriára eltérő kezelési szabályok vonatkoznak majd. Mint a tervezetet készítő földművelésügyi tárca illetékesétől megtudtuk, a védett, rekreációs és ökológiai funkciójú erdőkben nehezebb lesz engedélyt szerezni a favágáshoz, és kizárólag a környezetkímélő fakitermelési módok alkalmazására lesz lehetőség (alapesetben tilos lesz például a tarvágás és a tuskózásos-forgatásos tereprendezés). A kifejezetten faanyag-termelési céllal ültetett erdőkben viszont egyszerűsödnek az engedélyezés bürokratikus teendői.

Ugyanakkor - a falopások megelőzése érdekében - a nem védett területeken is szigorú bizonylatolási rendszert vezetnek be, azaz a fák elszállítására és eladására csak a megfelelő hatósági engedélyek birtokában lesz lehetőség (most erre egy a kitermelő által megírt szállítólevél is elég).

Az illegális kitermelőket sújtó bírságok a mostani érték 3-10-szeresére emelkednek, és a büntetéseket ezentúl az adók módjára fogják behajtani.

Megváltoznak a "gazdátlan", tisztázatlan tulajdoni hátterű vagy tulajdonos nélküli erdők kezelési szabályai is. Jelenleg úgy 200 ezer hektáron a tulajdonviszonyok rendezetlensége miatt semmilyen erdőgazdálkodás nem folyik - a beteg fákat nem távolítják el, a kártevők ellen nem védekeznek, és a szükséges telepítéseket sem végzik el. A jövőben a jogszabály az államot hatalmazza fel a munkálatok elvégzésére, a költségeket pedig ráterhelik az erdőbirtokokra (vagyis praktikusan a majdani tulajdonosokra hárítják).

Az erdőtelepítésekhez ezután is szerezhető majd állami támogatás, a forrásokat döntően az uniós támogatások biztosítják. A szaktárca számításai szerint 2013-ig 67 ezer hektárnyi terület erdősítéséhez nyújtanak segítséget pályázati úton. Erre a célra évente mintegy tízmilliárd forintot fordítanak, amiből 10 ezer hektár beültetését lehet megoldani.

(nol.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések