ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A természet tovább fűti az Arktiszt

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a jegesmedvék napjai, pontosabban jégtáblái meg vannak számlálva. Az arktiszi térség ugyanis a világ többi részénél kétszer gyorsabban melegszik.
Létrehozva: 2008. január 4., 12:29
nyomtat küld

Az északi jégsapka olvadására eddig az volt az irányadó magyarázat, hogy ez alapvetően a klímaváltozás miatt melegedő tengervíz számlájára írható. A víz ugyanis megolvasztja a jeget, s mivel csökken a jégfelület, de növekszik a vízé, a régió több napenergiát nyel el, ami tovább emeli a víz hőmérsékletét, emiatt pedig tovább csökken a jégfelület. Svéd kutatók szerint azonban a jégmezők eltűnésében az is szerepet játszik, hogy az Egyenlítő környékéről egyre több meleg levegő érkezik az északi pólus környezetébe.

Rune Graversen, a stockholmi egyetem kutatója műholdas mérések közül a legmelegebb arktiszi helyszínek adatait nézte át. A múlt század nyolcvanas, kilencvenes éveiben készült elemzéseknél azonban nemcsak a felszíni adatokat elemezte, hanem azokat is, amelyek az atmoszféra értékeit mutatták.

A kutatási eredményről beszámoló New Scientist szerint azt találta, hogy a legnagyobb melegedéseket nem a földfelszínen mérték, hanem két kilométeres magasságban. Feltételezése szerint a légkör melegedését az okozza, hogy a korábbinál jóval több meleg levegő érkezett oda az Egyenlítő környékéről, aminek oka, hogy egyre több meleg levegőt szállító ciklon pályája tolódott északra. Gravesen szerint a melegedés másik magyarázata, hogy egyre több a felhő az Arktisz felett - a felhők pedig felszippantják a napenergiát, s így melegítik az atmoszféra hőmérsékletét. A víz felmelegedése, a meleg légáramlatok és a felhők együtt magyarázzák a világátlagot meghaladó melegedést.

Arra nem tért ki Graversen, hogy vajon az Antarktisz felé is több meleg levegőt szállító ciklon indult-e el az utóbbi évtizedekben. A helyzet mindenesetre arrafelé is nyugtalanító, hiszen 2006-ban John Turner brit kutató az Antarktisz felett öt kilométeres magasságban a korábbi harminc év legmagasabb hőmérsékletét mérte. A pingvinek tehát annak ellenére félhetnek, hogy az Antarktisz a világátlagnál kevésbé melegszik.

(nol.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések