ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az igazság serpenyői

Nem jó az ítélet - mondta tegnap a másodfokú döntés kihirdetése után a Postabank-ügyben Bárándy Péter ügyvéd. Lehet, hogy a védőnek igaza van. A Princz-perben nagyon furcsa ítélet született. A hitelintézet volt elnök-vezérigazgatóját 3,6 millió, három társát pedig másfél-másfél millió forint pénzbüntetésre ítélték. Az ügyész és a védők egyaránt fellebbeztek.
Létrehozva: 2008. január 11., 08:19 | Utoljára frissítve: 2008. január 11., 14:34
nyomtat küld

Pedig az ügy akár közös egyetértéssel, békésen lezárulhatott volna. A másodfokú tanács - mondhatni - salamoni döntést hozott: az elsőfokú felmentő ítéletet megváltoztatva bűnösnek nyilvánította ugyan a Postabank négy egykori vezetőjét, ám ügyükben jelképes büntetést szabott ki. Amennyiben az ügyész beérte volna azzal, hogy megállapítják a vádlottak bűnösségét, valószínűleg jogerőre emelkedik az ítélet. A vádlottak és a védők talán beletörődtek volna a pénzbüntetésbe. Mivel azonban a vádhatóság súlyosbítást kért, a védelem sem fogadhatta el a döntést.

Legyünk őszinték: a kiszabott pénzbüntetés finoman szólva is mosolyt fakaszt. Tudni kell ugyanakkor, hogy az eljárás éppen tíz éve indult. A nyomozás 1998-tól 2003-ig tartott. A Fővárosi Bíróság csaknem másfél év múltán, 2004 októberében kezdte meg a tárgyalást. Az elsőfokú ítélet 2006. július 11-i kihirdetése óta is több mint egy év telt el. Az időmúlás pedig enyhítő körülmény.

Nem a vádlottak tehetnek arról, hogy az eljárás ennyire elhúzódott. A fővárosban a rendszerváltozás után általánossá vált a nagy gazdasági perek hosszadalmas tárgyalása. Ennek s az egymásnak ellentmondó ítéleteknek csak részben oka az, amire az igazságszolgáltatás vezetői általában hivatkoznak. Vagyis hogy Budapesten működnek a legnagyobb cégek, s itt emel vádat az ügyészség a legbonyolultabb gazdasági perekben. Az ügyek valóban összetettek, sokrétűek, a pénzügyi, hitelintézeti, adóügyi jogszabályok is gyakorta változnak. Mindez azonban nem ok sem a maratoni eljárásokra, sem pedig a gyakori ellentétes megítélésre.

A Princz-ügy a hazai igazságszolgáltatás egyik fő hibájára hívja fel a figyelmet. Nevezetesen arra: az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak (OIT) mindeddig nem sikerült megoldania, hogy a Fővárosi Bíróságon és a kerületekben megfelelő bírói létszám álljon rendelkezésre. Főként, hogy annyi elsőfokú büntetőbíró legyen, amennyi a hasonló nagy gazdasági perek normális elintézéséhez szükséges. A státusok elosztása a megyei és a fővárosi bíróságok között nem megfelelő. Az OIT szervezetében többségben vannak a megyei bíróságok elnökei, s többüknek az a véleménye, hogy a főváros jobb munkaszervezéssel is segíthetne a gondokon.

Ez nem így van, a vidék és a főváros vitája csak részben mondható a bíróságok belügyének. A köz érdeke sérül akkor, ha súlyos ügyekben az elfogadhatatlanul hosszú, évtizedes eljárások miatt súlytalan, mosolyt fakasztó büntetések születnek. Az állam büntető hatalma nem érvényesülhet. Márpedig a jelenlegi viszonyok közt ez szükségképpen történik így. Az időmúlás vitathatatlanul enyhítő körülmény, hiszen semmilyen bűncselekmény vádlottja nem köteles elviselni, hogy hosszú éveken át tárgyalásra járjon, hogy Damoklesz kardja beláthatatlan ideig ott függjön a feje fölött. A bűncselekményekkel arányban nem álló büntetés ugyanakkor megkérdőjelezi az ítélkezés komolyságát, s magán az igazságszolgáltatáson ejt csorbát. Nem lehet kisebb ügyekben a törvénytiszteletet megkövetelni akkor, ha a komolyabb jogsértések szinte büntetlenül maradnak.

(Kulcsár Anna, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések