ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elfogadták Őry Csaba jelentését

Elfogadta az Európai Parlament kedden Strasbourgban Őry Csaba (Fidesz) európai parlamenti képviselő jelentését a társadalombiztosítási rendszerek Európai Unión belüli összehangolását szabályozó rendelet felülvizsgálatáról.
Létrehozva: 2008. január 15., 15:31
nyomtat küld

A rendelet kulcsfontosságú szerepet játszik a munkaerő szabad áramlásával összefüggő jogok gyakorlása kapcsán, és azt hivatott biztosítani, hogy az Európai Unión belül mozgó munkavállalók a társadalombiztosítási jogosultságok tekintetében semmilyen hátrányt ne szenvedhessenek, ha egy másik uniós tagállamban kívánnak elhelyezkedni - emelte ki Őry Csaba.

A fideszes raportőr az ellenszavazat nélkül elfogadott jelentés vitájában utalt arra, hogy a felülvizsgálatot egyebek között a magyar jogban bekövetkezett változások indokolták.

Az egyik tagállamból a másikba költöző polgárok számára a társadalombiztosítási ellátás - az alaprendelet alapján - 1971 óta biztosított. A mostani módosító javaslat nem érinti a társadalombiztosításhoz fűződő specifikus intézkedések tartalmát, mivel a közösségi jog szerint az egyes társadalombiztosítási rendszerek megalapozása a tagállamok illetékessége.

A jogszabály-módosítás alapvetően arról szól, hogy a rendeletben figyelembe vegyék a nemzeti (különösen az ír, a magyar, a lengyel, a holland és az osztrák) társadalombiztosítási rendszerekben az utóbbi időben bekövetkezett változásokat, biztosítandó az ilyen jellegű szolgáltatásoknak a tagállamok közötti hatékony koordinálását. Az egyik ok az, hogy a magyar jogban változott a közeli hozzátartozók fogalma - emlékeztetett Őry Csaba. Példaként említette azt a holland változtatást is, amely a külföldön szolgálatot teljesítő katonák családjával kapcsolatos bizonytalanságot küszöböli ki.

Őry Csaba a vitában úgy fogalmazott, emberi sorsokat érintő módosításról van szó, amely ugyanakkor az uniós versenyképesség szempontjából is fontos. A szabad munkaerő-áramlás csak akkor töltheti be szerepét az unióban, ha a tagállamot váltó munkavállalók nem szenvednek hátrányt - emelte ki a jelentéstevő, akinek az MTI brüsszeli irodájához is eljuttatott közleménye szerint "az uniós rendelet felülvizsgálatának a célja az volt, hogy a nemzeti jogszabályokban az utóbbi időben bekövetkezett változásokat beemeljék a rendelet normaszövegébe, és így ki lehessen zárni azt, hogy az uniós jogszabály értelmezése kapcsán bármilyen nehézség merüljön fel".

A vitában felszólaló képviselők méltatták az uniós jogszabály szerepét a jogbiztonság és a szociális biztonsági rendszerekhez való hozzáférés szempontjából. Az Európai Bizottságot képviselő Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi felelős egyebek között azt hangoztatta, hogy a jelentésben szereplő javaslatok javítják és egyszerűsítik a szöveget.

Jóllehet az Európai Unió nem rendelkezik közvetlen hatáskörrel a tagállamok társadalombiztosítási rendszereinek kialakítását illetően, az alapszerződés 137. cikkében foglaltak értelmében felelősség terheli a munkavállalók szociális biztonsága és szociális védelme szavatolása területén, illetve a szociális védelmi rendszerek modernizálását illetően. Az unió feladata itt elsősorban az, hogy biztosítsa a társadalombiztosítási rendszerek átjárhatóságát, a minimális jogok gyakorlását és azt, hogy az Unió polgárai minden hátrányos megkülönböztetéstől mentesen gyakorolhassák munkavállalással összefüggő, illetve szociális jogaikat az EU egész területén.

"Nagyon fontos megkönnyíteni a szabad helyváltoztatás elvének érvényesítését. Ezt az elvet a lisszaboni csúcsértekezlet a foglalkoztatást előmozdító eszközként erősítette meg, és a munkavállalók mobilitása európai éve, a 2006-os év egésze során komoly ösztönzést kapott. Tehát nagyon fontos a mobilitás feltételeinek, különösen a társadalmi feltételeknek a pontos meghatározása" - húzta alá az indoklásban Őry Csaba.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések