ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Leszek elnök, ha valódi hatalmat kapok"

Legbensőbb tanácsadóival vitatta meg az Európai Tanács elnöki posztja megszerzésének esélyeit Tony Blair. A korábbi brit miniszterelnök barátai szerint a politikus egyre inkább hajlik arra, hogy lépéseket tegyen a tisztség megszerzésére, ha ahhoz valódi jogosítványok tartoznak majd.
Létrehozva: 2008. február 2., 16:33
nyomtat küld

A volt brit kormányfő jelenleg közel-keleti főmegbízottként dolgozik, emellett jól fizető tanácsadói feladatokat lát el. Politikai szövetségesei szerint Tony Blair egyre elégedetlenebb az előbbi feladattal, mivel az nem ad valódi lehetőségeket az izraeli-palesztin párbeszéd előmozdításában.

Az Európai Tanács vagy Miniszterek Tanácsa elnöki posztjának létrehozását a Magyarország által már ratifikált Lisszaboni Szerződés irányozza elő, de egyelőre nem világos, hogy betöltőjének - akit sokan máris Európa elnökeként emlegetnek - milyen mozgástere lesz.

Tony Blair politikai tanácsadói szerint az államférfi csak akkor érdeklődne érdemben a tisztség iránt, ha ahhoz erős, a védelmi és kereskedelmi ügyekbe való beleszólást biztosító jogkörök tartoznak majd.

A hírek szerint Nicolas Sarkozy francia elnök támogatná Tony Blair törekvéseit, elemzők azonban arra mutatnak rá, hogy a bonyolult európai politikai erőtérben a volt brit kormányfő nehezen szerezheti meg a szükséges támogatást, ráadásul az iraki háború kirobbantásában játszott szerepét sokan nem bocsátották meg neki.

Riválisok

Angela Merkel német kancellár nem lelkesedik Tony Blair szerepvállalásáért, részben mert attól tart, hogy az a német szociáldemokraták malmára hajthatja a vizet (mivel Tony Blair is baloldali politikus). Valószínűleg a francia támogatás is elpárologna, ha Gordon Brown jelenlegi brit kormányfő nem támogatná elődje törekvését.

Ezen kívül számolni kell azzal is, hogy a kisebb uniós tagállamok nem szívesen látnának olyan politikust ezen a poszton, aki egy nagy tagországot képvisel, ráadásul olyat, amely nem tagja sem az eurózának, sem a schengeni övezetnek, és támogatja Törökország teljes jogú uniós tagságát.

Európa-szerte egyébként két másik politikust is az Európai Tanács lehetséges elnökeként emlegetnek: Wolfgang Schüssel korábbi osztrák kancellárt - Németország őt támogatja -, valamint Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések