ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szmogstopra várnak a civilek

Három civil szervezet követelte egy hete a Heim Pál Gyermekkórház előtt, hogy a fővárosi önkormányzat végre konkrét és hathatós lépéseket tegyen a levegő egyre aggasztóbb állapotának javítására. Védelmi program már van, de a megígért intézkedések többsége ma is bizonytalan. A környezetvédelmi tárca ígéretet tett arra, hogy még idén megszabja a szálló por tájékoztatási és riasztási küszöbértékét.
Létrehozva: 2008. február 6., 06:48 | Utoljára frissítve: 2008. február 6., 09:46
nyomtat küld

A fővárosi önkormányzat elismeri a Levegő Munkacsoport környezetpolitikai érdemeit, de nem fogadja el, hogy céljai elérése érdekében tudományosan megalapozatlan, hangulatkeltő nyilatkozatokat tesz - így reagált a három civil szervezet által egy hete a Heim Pál Gyermekkórháznál tartott megmozdulásra Budapest vezetése. Hangsúlyozzák: felelőtlenség olyan mérési adatokkal félelmet kelteni Budapest lakosságában, amelyeket a Greenpeace nem a jogszabályoknak megfelelő eszközökkel és módszerrel rögzített.

Rohonyi Péter, a Greenpeace kampányfelelőse kérdésünkre leszögezte: mérési adataik teljesen korrektek, ezeket egyeztették a hivatalos mérőállomások eredményeivel is. Ahhoz a kijelentésükhöz, miszerint a légszennyezettség három évvel rövidíti meg a fővárosiak életét, olyan szakértői anyagot vettek alapul, ami az Európai Bizottság számára készült. A civilek legfőképp azt sérelmezik, hogy hiába van a fővárosnak remek levegőtisztaság-védelmi programja, ha nem rögzítették a megvalósítási határidőket, a konkrét felelősöket, s az anyagi forrást sem biztosították.

A zöldek többek közt szeretnék elérni, hogy a főváros honlapján közérthető és folyamatos tájékoztatás legyen az aktuális légszennyezettségről. Buszsávok kialakításával, jelzőlámpák átütemezésével tegyék vonzóbbá a tömegközlekedést, és vigyék lejjebb a szmogriasztási és egészségügyi határértékeket. Utóbbi követelésre a fővárosi önkormányzat úgy válaszolt: ehhez a minisztériumi rendelet módosítására lenne szükség.

Bibók Zsuzsanna, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) főosztályvezetője kérdésünkre cáfolta, hogy az önkormányzatok nem dönthetnek saját hatáskörben a jogszabályban előírtaknál szigorúbb intézkedésekről. Sőt, úgy látja: a helyhatóságoknak sokkal nagyobb mozgásterük van ebben a kérdésben, mint az államnak, illetve a minisztériumoknak. Szerinte a lakosság és a civilek aggodalmait már azzal is enyhíthetné Budapest vezetése, ha nyilvánosságra hozna egy ütemtervet, amely azt tartalmazná, mikorra, milyen intézkedéseket valósítanak meg az ígért lépésekből. Nem a rövid távú intézkedések jelentik a megoldást, hanem valódi, a szálló por koncentrációját tartósan csökkentő szabályozásra van szükség. A tárca erről hamarosan tárgyal a fővárosi környezetvédelmi képviselővel, és az Egészségügyi Minisztériummal is egyeztet. Annak érdekében, hogy a legnagyobb szennyezettség idején azonnal intézkedjenek a hatóságok, a KVVM még idén tervezi a szálló por országos tájékoztatási és riasztási küszöbértékének bevezetését. Az unióban jelenleg csak egészségügyi határértéket rögzítő irányelv van. Eszerint a por (PM10) mennyisége egy éven belül 35-nél többször nem lépheti át a napi átlag 50 milligramm/köbmétert. Ez viszont elég nehezen tartható: az ország szinte minden mérőállomásán évente ugyanis 50-100 alkalommal lépi túl a határértéket a szálló por. Az EU új levegőminőségi szabályozása szerint három év múlva az ország büntethető lesz, ha nem tartjuk be az előírásokat. A környezetvédelmi tárcától kapott háttéranyag szerint az EU-szabályozás alapján Magyarországon a kén-dioxidra, nitrogén-dioxidra, szén-monoxidra és a felszín közeli ózonra meghatározták a tájékoztatási és riasztási küszöbértéket. Hazánkban egyedülálló módon a kéndioxid és a szálló por (PM10) együttes koncentrációjára is.

Veszélyben vannak a gyermekek. Magyarországon az 1970-es években néhány tized százalék volt az asztmás gyerekek aránya, a szénanátha pedig szinte ismeretlen volt ennél a korosztálynál. Ma már 4-8 százalékuk szenved asztmában és több mint 10 százalékuk allergiás. A fővárosban évente kétezren halnak meg korábban a porszennyezés miatt, az asztmások száma az utóbbi 25 évben megtízszereződött - áll a Levegő Munkacsoport közleményében. A szálló por még a legalacsonyabb koncentrációban is káros, szögezi le az ÁNTSZ tájékoztatója.

(Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések